• قطار تورم مواد غذایی در دولت محرومان؛ افزایش ۲۹۰ درصدی قیمت گوشت! + اینفوگرافی

  اقتصاد میهن: بررسی‌ داده‌های رسمی مرکز آمار نشان می‌دهد از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی قیمت کالاهای اساسی بین ۱۲۵ تا ۲۹۰ درصد رسید داشته است. چنانکه در قطار تورم دولت سیزدهم قیمت گوشت قرمز حدوداً چهار برابر شده است.

 • افزایش جنگل‌خواری در کشور/ فرسایش خاک در ایران؛ ۳ برابر میانگین جهانی!

  اقتصاد میهن: مرکز پژوهش‌های مجلس هشدار داد که افزایش مهاجرت‌های بی‌رویه روستا- شهری و تغییر کاربری زمین‌ها، تصرف غیرقانونی در قالب جنگل‌خواری به تشدید تخریب عرصه‌های منابع طبیعی منجر شده است. این تغییرات تاثیرات زیادی در اقلیم و محیط زیست گذاشته؛ تا جایی‌که ایران از لحاظ انتشار کربن در رتبه هشتم دنیا قرار گرفته است.

 • کنایه‌ «دبش» رشیدی کوچی به رئیسی!

  اقتصاد میهن: نماینده مرودشت در مجلس یازدهم خطاب به ابراهیم رئیسی درباره فساد چای دبش نوشت: نصفش در زمانی که رئیس قوه قضائیه بودید و نصف دیگرش زمانی که رئیس قوه مجریه بودید اتفاق افتاد.

 • اجرای طرح‌های زنجیره سبز و آبی در استان خوزستان

  اقتصاد میهن: مجری بنیاد برکت در استان خوزستان گفت: امسال در سه شهرستان ایذه، مسجد سلیمان و لالی طرح‌های زنجیره سبز و آبی به ویژه در بخش کشاورزی و آبیاری نوین به مرحله اجرا رسید.

 • افزایش تکان دهنده فقر در ایران / خط فقر بر مدارِ هنوز!

  اقتصاد میهن: سکونتِ فقر، در سرزمینی غنی چون ایران، ترکیبی غریب و غم‌انگیز است. به خصوص وقتی بدانیم، در سوی دیگر یک پرتگاه طبقاتی گسترده در کشور، جمعیت میلیونرهای ایرانی (بر اساس دلار) ۲۴۶‌ هزار نفر است و ایران ۴ برابر ترکیه و ۳ برابر مصر میلیونر دارد.

 • نمایش آخرین دستاوردها و راهکارهای نوین حفاظت از منابع طبیعی در نمایشگاه بین المللی محیط زیست

  اقتصاد میهن: دبیر علمی بیست ویکمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با تشریح اهداف برگزاری این نمایشگاه، از نمایش آخرین دستاوردها و راهکارهای نوین کاهش آلودگی هوا و حفاظت از منابع طبیعی در این دوره از نمایشگاه خبر داد.

 • بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست برگزار می شود

  اقتصاد میهن: بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار می شود.

 • فساد با طعم «طبیعت»؛ بوی رانت از بازار برنج می‌آید!

  اقتصاد میهن: «واردات ۲میلیون تن برنج با ارز ترجیحی و بخشی با ارز 28 هزار و 50۰ تومانی.» براساس افشاگری دو تن از نمایندگان مجلس، این میزان واردات برنج، در زمان وزارت جواد ساداتی‌نژاد اتفاق افتاده و الان هم در دوره ریاست فعلی بانک مرکزی، ثبت سفارش انجام شده و دوباره وارد می‌کند.

 • «سد لار» ، خشک شد

  اقتصاد میهن: بارش‌های سال آبی جاری در تهران با کاهش 56درصدی نسبت به آمار متوسط درازمدت مواجه شده و این خشکی پاییز و زمستان، اثر خود را در کاهش ذخایر سدهای تهران گذاشته است.

 • تغییر الگوی کشت در شهرستان‌های استان فارس به همت بنیاد برکت

  اقتصاد میهن: مجری بنیاد برکت در استان فارس گفت: با ایجاد هزار و۸۰۰ طرح اشتغال‌زایی در حوزه زنجیره سبز و آبی و صنایع دستی شاهد اشتغال چند هزار نفری به صورت مستقیم و غیرمستقیم تنها در 16 شهرستان استان فارس هستیم.

 • حذف تدریجی ارز ترجیحی، آغاز شد

  اقتصاد میهن: بر اساس اعلام مسئولین دولتی حدود ۲۰۰ قلم کالا از فهرست ارز ۲۸۵۰۰تومانی مرتبط با سیاست تثبیت ارزی خارج شده‌اند.

 • ۴ فاز برخورد دولت رئیسی با «فساد چای دبش»؛ قهرمان‌سازی، انداختن توپ به زمین دولت قبل، فسادنمایی و حالا سکوت!

  اقتصاد میهن: دولت سیزدهم از شعارهای جذاب مبارزه با فساد، به فرافکنی نسبت به فسادی که رخ داده، رسیده است. ابراهیم رئیسی که در زمان تبلیغات انتخابات شعار مبارزه با فساد را به کلیدواژه سخنانش تبدیل کرده بود، این روزها درباره فساد چای دبش سیاستی دیگر برگزیده است؛ ابتدا معرفی دولت خود به عنوان قهرمان فسادیابی و انداختن مسئولیت فساد به گردن دولت قبل و طفره رفتن از پذیرش مسئولیت و سپس متهم کردن دیگران به «فسادنمایی» و در نهایت سکوت.

 • پیش‌بینی ترسناک هواشناسی از وضعیت هوا در سال آینده

  اقتصاد میهن: مدل‌سازی‌های آب‌وهوایی سال ۲۰۲۴ نشان می‌دهد که دمای هوا برای اولین بار در تاریخ گرمایش زمین، از ۱٫۵ درجه سانتی‌گراد حد مجاز توافق پاریس فراتر می‌رود.

 • افشای رانت بی سابقه در دولت رئیسی به روایت احمد توکلی

  اقتصاد میهن: احمد توکلی در نامه به ابراهیم رئیسی از واگذاری امتیاز واردات ۱۳ میلیون تن کالای اساسی بدون رعایت قانون به یک شرکت تازه‌کار خبر داد و این رانت را بی‌سابقه خواند!

 • بزرگترین فسادهای مالی کشف‌شده در ایران؛ از دولت هاشمی تا رئیسی + اینفوگرافی

  اقتصاد میهن: افکار عمومی ایران با یک فساد دیگر آشنا شد. فساد ۳.۴ میلیارد دلاری چای دبش را اگر به تومان حساب کنیم، چیزی حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود! به نظر می‌رسد اختلاسگران مشغول مسابقه با یکدیگر برای چپاول پول مردم ایران هستند.

 • جزئیات جدید از فساد بیش از۳ میلیارد دلاری« دبش» در واردات چای

  اقتصاد میهن: سازمان بازرسی کل کشور از فساد جدیدی در حوزه واردات با ارز ترجیحی پرده برداشته که اندازه آن، یک رکورد خارق‌العاده را جابه‌جا کرده است. به گفته سازمان بازرسی «یک گروه فعال در حوزه چای، از سال 98 تا 1401 بالغ بر 2.7 میلیارد دلار ارز با نرخ نیمایی برای واردات ماشین‌آلات و واردات چای دریافت و بخش بزرگی از آن را در جای دیگری هزینه کرده است.

 • چرا بنیاد برکت به حوزه تامین امنیت غذایی ورود کرد؟

  اقتصاد میهن: مدیر عامل بنیاد برکت گفت: باتوجه به ضرورت تامین امنیت غذایی در کشور بنیاد برکت به صورت ویژه به این موضوع ورود کرد و بر مسئله تولید مواد غذایی متمرکز شد.

 • دریاچه ارومیه مُرد! + تصاویر

  اقتصاد میهن: آخرین تصاویر ماهواره‌ای از دریاچه ارومیه نشان می‌دهد که در فاصله یکسال اخیر و از آبان 1401 تا آبان 1402، از سطح 878 کیلومتر مربعی آب دریاچه ارومیه، حدود 80 درصد خشک شده و حالا فقط 170 کیلومتر مربع و معادل 4درصد از سطح آب دریاچه به جا مانده که مساوی با مرگ قطعی ششمین دریاچه آب شور جهان و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران است.

 • ذبح عدالت به اسم مصلحت!

  اقتصاد میهن: تغییر کاربری مدرسه ای تاریخی به مسکونی،تغییر پنهه فضای سبز به مسکونی ،ساخت و ساز مسکونی در زمین های دانشگاهی و ... رویکرد دو سال اخیر مصوبات کمیسیون ماده 5 است . موضوعی که نگرانی های زیادی را به دنبال داشته است .

 • بلایی که سر سفره مردم آمد و کسی آن را ندید

  اقتصاد میهن: دولت سیزدهم مدعی است که سریع‌ترین کاهش نرخ تورم در سه دهه اخیر در این دولت رخ داده و این در حالی است که نرخ تورم در کشور همچنان بالای ۴۰ درصد است به گونه‌ای که در مهرماه ١٤٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٥,٥ درصد رسیده است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٤.٦ درصد برای دهک اول تا۴۶.۵ درصد برای دهک دهم در نوسان بوده.

 • خلف وعده‌های وزیر کشاورزی روی اعصاب گندمکاران/ ماجرای هزار و یک شب گندم تمامی ندارد؟

  اقتصاد میهن: ماجرای وعده‌های متعدد دولتی‌ها برای رفع مشکلات و پرداخت مطالبات گندمکاران، از جمله موضوعاتی است که گلایه کشاورزان را به دنبال داشته است. چراکه با وجود الزام قانونی، وزیر جهاد کشاورزی باید حداکثر تا آخر تیر ماه تکلیف قیمت خرید تضمینی گندم را مشخص می‌کرد، اما هنوز وضعیت مشخص نیست!

 • رواج نسیه فروشی مرغ با تضمین کاسب محل و گرو گذاشتن کارت ملی!

  اقتصاد میهن: «فروش دفتری» شاید هنوز در کف بازار سنتی تهران جایگاه خود را حفظ کرده باشد، اما با توسعه چک و سفته، این نوع فروش کمرنگ شده است.

 • وعده‌های ناتمام سرخرمنی دولت به گندم‌کاران

  اقتصاد میهن: گندم، جو، برنج، شکر و پنبه ۵ محصول راهبردی است که وزارت جهاد کشاورزی برنامه خودکفایی ۱۰۰ درصدی آنها را پیگیری می‌کند. در این مجموعه، گندم محصول استراتژیک در حوزه تأمین و تضمین امنیت غذایی بوده که در رأس هرم مواد غذایی جهان نیز قرار دارد.

 • توجه ویژه به تأمین امنیت غذایی کشور/ افزایش ۴۵ درصدی ذخایر کالاهای اساسی

  اقتصاد میهن: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از افزایش قابل توجه ذخایر‌ کالاهای اساسی کشور خبر داد و گفت: موجودی ذخایر اساسی در پایان سال ۱۴۰۱ نسبت به آغاز سال ۱۴۰۱، بیش از ۴۵ درصد افزایش یافت و این افزایش در ذخایر روغن خام ۱۱۰ درصد، گندم ۷۱ درصد، برنج ۵ درصد و شکر خام ۲ درصد بود.

 • افزایش چراغ خاموش قیمت لبنیات کلید خورد

  اقتصاد میهن: قیمت لبنیات در اولین روز‌های شهریور امسال شباهتی به اردیبهشت و خرداد سال قبل ندارد. زمانی که مرحله جدید واریز یارانه‌ها تحت‌عنوان کالابرگ الکترونیکی استارت خورد و اقلام لبنی مثل شیر و ماست و پنیر مشمول قیمت مصوب شدند.

آخرین خبرها
بانک سینا بانک تجارت بانک صادرات ایران فولاد خراسان بیمه ملت بیمه پارسیان موسسه ملل بانک ملی
پربیننده‌ترین
وزارت ارشاد