• افزایش بی‌سروصدای قیمت نان در تهران تا مرز ۵۰ درصد

  اقتصاد میهن: اوضاع قیمت نان در بی‌محلی حیرت‌انگیز نهادهای نظارتی و رسیدگی و کنترل بازار دچار هرج و مرج است. نانوایی‌ها که خود را از کورس افزایش قیمت‌ها جامانده می‌بینند، در اقدامی خودسر نرخ‌های مورد دلخواه خود را به مشتریان اعلام می‌کنند. نرخ‌هایی که گاه تا 50 درصد بیشتر از نرخ مصوب نان است و ادامه این هرج و مرج قیمت نان، بسترساز اعتراض‌های اجتماعی خواهد بود.

 • دبیر انجمن واردکنندگان برنج: ۶۷ میلیون ایرانی دیگر نمی‌توانند برنج بخرند

  اقتصاد میهن: دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: «افزایش قیمت برنج باعث شده است که از جمعیت ۸۲ میلیون نفری مردم ایران فقط ۱۵ میلیون نفر بتوانند به راحتی برنج بخرند و از امکان مصرف این محصول مغذی برخوردار باشند.

 • گندم؛ خرید تضمینی، پرداخت دیمی!

  اقتصاد میهن: چیزی به شروع برداشت گندم نمانده است؛ دولت قیمت خرید تضمینی این محصول استراتژیک را ۵ هزارتومان اعلام کرده در حالی که نظام صنفی کشاورزی ایران این قیمت را منطقی نمی‌داند و اماواگرهای زیادی در این باره وجود دارد. این در حالی است که گندم یکی از مهمترین محصولات زراعی در ایران محسوب و حدود ۳۸ درصد از انرژی و حدود ۴۲ درصد از پروتئین مورد نیاز مردم از سبد گندم تامین می‌شود.

 • دیالکتیک آمایش سرزمین در حوزه کشاورزی و الگوی کشت ملی

  اقتصاد میهن: آمایش سرزمین در حوزه کشاورزی، فرآیند مداخله دولت در انتظام فضایی زنجیره بخش کشاورزی در چارچوب عدالت فضایی، عدالت توزیعی و توازن در توسعه سرزمینی است که ماهیتی راهبردی و ملی داشته و جزء وظایف حاکمیتی دولتها محسوب میشود.

 • جایزه هزار تومانی برای گندمکاران؛ حمایت، صدقه یا منت بر سر کشاورز؟!

  اقتصاد میهن: تعیین نرخ خرید تضمینی گندم، موضوعی پرچالش میان کشاورزان و دولت است. اما امسال این جدال برای تعیین نرخ، با حواشی همراه شده است. حواشی از جنس جایزه و صدقه به کشاورزان؛ اتفاقی که با موجی از انتقاد نسبت به عملکرد وزیر جهاد کشاورزی و دولت همراه شده است.

 • ضرورت تغییر ذائقه!

  اقتصاد میهن: آخرین اظهارات رئیس‌جمهور درباره توصیه به مردم برای مصرف آبزیان به جای گوشت قرمز و مرغ با واکنش ‌های فراوانی مواجه شده است،‌تا جایی که برخی از مردم می‌پرسند واقعا رئیس دولت از شرایط معیشتی مردم بی خبر است که چنین توصیه‌های مشعشعی به مردم می‌کند؟

 • سرانه مصرف گوشت قرمز به 6 کیلو کاهش یافت

  اقتصاد میهن: مدیر عامل اتحادیه دام سبک از کاهش مصرف سرانه گوشت قرمز از ۱۲ کیلوگرم به ۶ کیلوگرم خبر داد.

 • استراتژی تشکیل سبد هوشمند از ابزارهای مالی در کشاورزی ایران

  اقتصاد میهن: بی تردید درهم آمیختگی پیامدهای ناگوار ناشی از تغییرات اقلیمی با پاندمی کووید-19 و اثرات خزنده تحریم های ناعادلانه و سندرم تاریخی تشدید استهلاک منابع و ابزار تولید در کشاورزی ایران ، نشان از ظهور پارادایم جدیدی از مصایب و سختی های تولید کشاورزی در ایران دارد که اگر نتوانیم با برنامه ریزی های راهبردی متقن و کارآ و سیاستهای منطقی و مطلوب در حوزه مالیه کلان کشاورزی؛ جامعه بهره برداران ایران را با آن مواجه نکنیم با صورتبندی متنوع، از بحران هایی روبرو خواهیم بود.

 • جوجه کباب بخورید، تست اعتیادتان مثبت می‌شود!

  اقتصاد میهن: مرغ‌ها را با خوراندن تریاک به آن‌ها رشد می‌دهند و اگر جوجه کباب بخورید تست اعتیاد شما مثبت می‌شود.این شایعه‌ای است که این روز‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و حتی ذهن عده‌ای را به خود مشغول کرده است. شوربختانه باید گفت: شایعه‌سازان با استفاده از بسترهای شبکه‌های اجتماعی گاهی با خبرسازی‌های دروغ به تخریب روحیه و اعتماد مردم می‌پردازند.

 • افزایش فقر در ایران؛ پوست و پای مرغ، جایگزین گوشت در سفره مردم شده‌اند!

  اقتصاد میهن: «پای مرغ دارید؟» این جمله‌ی سوالی را با خجلت بسیار سالهاست که از زبان مادران و سرپرستان خانوار می‌شنویم که در نهایت استیصال برای تامین حداقل‌های پروتئینی سفره‌های فرزندانشان به مغازه‌های فروش مرغ و گوشت مراجعه می‌کنند. این جمله شاید امروز دیگر خیلی تعجب‌انگیز نباشد چراکه کوچک‌تر شدن هرچه بیشتر سفره‌های مردم، پدیده‌های ناراحت کننده‌تری را در سبد خانوار‌های کم درآمد و حاشیه‌نشین قرار داده است: خرید پوست مرغ به قیمت چندین هزار تومان!

 • اقتصاد دولتی به مرغ باخت

  اقتصاد میهن: اقتصاد دولتی از مرغ هم شکست خورد. سیاست دولت برای تخصیص دلار با نرخ دستوری ۴۲۰۰تومانی برای واردات نهاده‌های دامی و تعیین دستوری قیمت مرغ، هر دو منجر به اختلال در بازار مرغ شد.

 • درخواست اعزام روحانیون با حقوق ۲۵۰۰ یورو به ترکیه برای نظارت بر ذبح شرعی مرغ!

  اقتصاد میهن: حقوق ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه 2500 یورو در هر ماه تعیین شده علاوه بر آن پذیرایی و تغذیه، اسکان ناظران و پشتیبانی و حمل‌ونقل ناظران شرعی نیز منظور می‌شود.

 • مشارکت پگاه در پویش فصلی 《مادرانه》

  اقتصاد میهن: با مشارکت شرکت شیرخشک نوزاد پگاه، ۱۴۶۲ قوطی شیرخشک با نشان 《لاکتومیل》 در بین خانواده‌ها ی کم برخوردار، توزیع شد.

 • پيش‌بيني موج جديد گراني مرغ

  اقتصاد میهن: با توقف ثبت سفارش واردات نهاده‌هاي دامي كه به دليل جابه‌جايي اختيارات از وزارت صمت به وزارت جهادكشاورزي رخ داده، پيش‌بيني موج جديدي از افزايش قيمت مرغ در هفته‌هاي آينده، چندان بيراه نيست.

 • قاچاق جوجه یکروزه از مرز‌های کشور

  اقتصاد میهن: وزیر جهاد کشاورزی گفت: متوجه شده ایم که جوجه یکروزه از مرز‌های غربی کشور قاچاق می‌شود و این موضوع ضربه‌ای به صنعت مرغداری کشور وارد خواهد کرد.

 • سیاست مرغی یا مرغ سیاسی

  اقتصاد میهن: یک‌ماه از وعده رئیس مجلس برای سامان دادن به بازار‌ها «ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده» می‌گذرد و همچنان بازار مرغ در ایران آشفته است. ۱۶ اسفند سال گذشته بود که محمدباقر قالیباف با حضور در نشست فوق‌العاده کمیسیون‌های اقتصاد، صنایع و معادن و کشاورزی مجلس در حضور وزرای صمت و جهادکشاورزی اعلام کرد: از امروز تا ۲۵ اسفند و تا ۱۵ فروردین باید با دقت وضعیت بازار را کنترل کنیم و بازار شب عید در ۵ روز پایانی سال تنظیم شود و ظرف ۴۸ ساعت آینده آرامش را به شبکه توزیع برگردانیم.

 • وقاحت رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ:مردم، صف مرغ را دوست دارند!

  اقتصاد میهن: رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ در پاسخ به این سوال که «چرا در ایام نوروز صف مرغ تشکیل شد؟» گفت: مردم از صف مرغ خوششان می‌آید. دوست دارند علت صف را بدانند و از این‌رو به صف می‌پیوندند!

 • گندمکاران دست به دامان دفتر رهبری شدند

  اقتصاد میهن: بنیاد ملی گندمکاران ایران در نامه‌ای به حسین فدایی، رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به غیرمنطقی بودن قیمت مصوب ۴،۰۰۰ تومان برای گندم، تبعات عدم اصلاح نرخ خرید تضمینی را تشریح کرد و خواستار افزایش نرخ خرید تضمینی گندم به کیلویی ۵ هزارتومان شد.

 • 1399؛ آغاز با کرونا پایان با صف مرغ!

  اقتصاد میهن: افزایش قیمت مرغ تا ۳۰ هزارتومان در خرده فروشی‌ها و از آن طرف عرضه مرغ تنظیم بازاری ۲۰ هزارو۴۰۰ تومانی در میادین میوه و تره بار و برخی از خرده فروشی‌های سطح شهر باعث شده تا مردم این روز‌ها برای خرید این کالای پروتئینی سبد غذایی خود در صف‌های طولانی بایستند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم تجمع در این دوران به طور کل به فراموشی سپرده شود.

 • فراموشی وزارت صمت در ابلاغ ممنوعیت صادرات؛ عامل گرانی مرغ + سند

  اقتصاد میهن: صفوف تشکیل شده برای خرید مرغ یا روغن تصاویری است که این روزها در فضای مجازی دست به دست می چرخد، موضوعی که حتی با بازدیدهای شاید سرزده مسئولان به میادین مخصوص شهر هم حل نمی شود.

 • صادرات سیب و پرتقال تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

  اقتصاد میهن: ستاد تنظیم بازار در جلسه فوق العاده ،با واردات میوه و سایر کالاهای اساسی از طریق تجار، تعاونی ها و بازارچه های مرزی برای عرضه در شبکه توزیع موافقت به عمل آورد.

 • افزایش ۶۸ تا ۱۳۹ درصدی قیمت روغن

  اقتصاد میهن: نوسان و نابسامانی بازار روغن در حالی از ماه های اخیر ادامه دار شده که گزارش های رسمی بیانگر افزایش ۶۸ تا ۱۳۹ درصدی قیمت این کالا است.

 • قیمت پرتقال در باغ ٢٠٠٠ تومان؛ در بازار۲۰ هزار تومان!

  اقتصاد میهن: مشاور نظام صنفی کشاورزی گفت: چه دلیلی دارد باغداری که پرتقالش را بر روی درخت ٢ تا ٣٠٠٠ تومان فروخته و قیمت آن داخل انبارهای سورتینگ و سردخانه ها کیلویی ۶ تا ٧٠٠٠ تومان شده به دست مصرف کننده کیلویی ۲۰ هزار تومان برسد؟

 • پگاه ارومیه، کارفرمای برگزیده کشوری

  اقتصاد میهن: شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان غربی، به‌عنوان کارفرمای برگزیده سلامت محور کشوری، انتخاب شد.

 • افزایش خود سرانه قیمت نان با حکم جدید دیوان عدالت اداری

  اقتصاد میهن: رئیس اتحادیه نانوایان سنتی از حکم دیوان عدالت اداری برای آزادسازی صدور مجوز نانوایی سنتی خبر داد و گفت: در صورت اجرایی شدن این حکم قیمت نان افزایش خواهد یافت.

آخرین خبرها