خبر فوری

 • فرار مالیاتی از مرز هزار میلیارد تومان گذشت

  اقتصاد میهن: عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از رقم جدید فرار مالیاتی رمزگشایی کرد. بر اساس گفته‌های مصطفی میرسلیم در دو سال‌ونیم گذشته ۱۳۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در اقتصاد ایران شکل گرفته که می‌تواند حاکی از انحرافات بزرگی در اجرای سیاست‌های مالیاتی باشد. هرچند دولت‌ها بر اصل پررنگ کردن نقش مالیات‌ها در حوزه تامین مالی دولت در چند سال اخیر تاکید داشته‌اند اما در نبود نظارت‌های کافی و عملکرد ضعیف نظام مالیاتی عملا امکان درآمدزایی پایدار برای دولت از این محل فراهم نشده است.

 • هشدار نسبت به گرسنگی پنهان در ایران

  اقتصاد میهن: غذا؛ خوراک یا طعامی‌ است که در جوامع متفاوت به صورت خام و دست‌ نخورده، تغییر یافته یا نیمه تغییر یافته برای مصرف آماده می‌شود که می‌تواند منشا حیوانی و یا گیاهی داشته باشد و بر اساس شواهد تاریخی ایران نخستین کشور جهان است که انسان اولیه در آن به کشاورزی و پرورش دام پرداخته‌است.

 • سقوط زندگی کارگری به چاه عمیق فقر/ خط فقر به ۱۱ میلیون رسید

  اقتصاد میهن: با افزایش تورم و گرانی روزبه‌روز، زندگی برای همه اقشار جامعه به خصوص جامعه کارگری کشور دشوار‌تر می‌شود به گونه‌ای که حتی تأمین نیاز‌های اولیه زندگی نیز به آسانی میسر نیست.

 • فاصله افزايشي دستمزد و خط فقر

  اقتصاد میهن: حداقل دريافتي در دهه 90 تا چه ميزان از خط فقر را پوشش مي‌داد؟ در دهه گذشته با حقوق دريافتي تا چه اندازه سبد مشخصي از كالاها و خدمات را خريد؟ با استناد به آمارها دهه 90 با ميانگين رشد اقتصادي نزديك به صفر بود كه نرخ تشكيل سرمايه ثابت در آن نيز به نصف كاهش پيدا كرد. رفاه به ميزان قابل توجهي كاهش داشت و ضريب جيني نيز كه قرار بود در پايان برنامه ششم توسعه (سال جاري) به 0.34 برسد، بر اعداد بالاتر از 0.4 مانده و با وجود شرايط فعلي به نظر نمي‌رسد كاهش يابد.

 • هزینه معیشت کارگری به ۱۱ میلیون تومان رسید / سفره کارگران در محاصره تورم

  اقتصاد میهن: یک خانوار ۳.۳ نفره کارگری برای گذران زندگی شرافتمندانه، باید در هر ‌ماه ۱۰ میلیون‌ و ۹۵۲ هزار تومان هزینه کند درحالی‌که دستمزد پایه این خانوار با احتساب مزایای کارگری ۴.۲ میلیون تومان است، این مبلغ فقط ۳۷ درصد هزینه معیشت را پوشش می‌دهد.

 • یارانه مهر ماه، نیست شد!

  اقتصاد میهن: یک کیلو برنج ایرانی از مرز ۵۰ هزار تومان عبور کرده است، با قیمت جدید مرغ خرید یک عدد مرغ حداقل ۴۵ هزار تومان هزینه دارد، با قیمت‌های جدید نان یک خانواده چهار نفره در طول هفته برای تامین نان خود به مبلغی بیش از ۴۵ هزار تومان نیاز دارد و با وجود همه این‌ها همچنان مبلغ یارانه برای هر ایرانی ۴۵۵۰۰ تومان است.

 • سه دهه اقتصاد ایران از کجا به اینجا رسید؟

  اقتصاد میهن: جتماعات اندکی وجود دارند که مساله و مشکل اقتصادی نداشته باشند، یا اقتصاد مساله اول آنان نباشد. البته مسائل و مشکلات اقتصادی به سرعت به موضوعات اجتماعی و سیاسی نیز تبدیل می‌شود. چرا که عموما راه‌حل‌های اقتصاد را باید در سیاست جست‌وجو کرد. از این رو بد نیست که وضعیت اقتصاد ایران را طی چند دهه اخیر و ترجیحا از ابتدای دهه ۱۳۷۰ که با پایان جنگ آغاز می‌شود مرور کنیم.

 • گسترش سایه شوم فقر

  اقتصاد میهن: هفته‌ها و ماه‌هاست که ضرباهنگ گرانی، ریتم شدیدی دارد و به نسبت همان شدت، بر میزان فقر جمع گسترده ای از مردم افزوده می‌شود.

 • تداوم تراژدی گرانی

  اقتصاد میهن: گرانی کالاها و اقلام خوراكی و اساسی در بازار به مرحله‌ای رسیده که مردم از تهیه اقلام ساده غذایی نظیر كره، پنیر، تخم‌مرغ و ... درمانده شده‌اند و مجبورند با صرفه‌جویی در خورد و خوراك ماه را به پایان برسانند.

 • حمله تورم به سلامت مردم با کاهش مصرف پروتئین و لبنیات

  اقتصاد میهن: زمانی بود که می‌گفتند اگر مردم از لباس و تفریح خود هم بگذرند، از غذا و شکم‌شان نمی‌توانند بگذرند، اما حالا مدتی است که به گواه آمارهای رسمی و اظهارنظر مسئولان نظام اقتصادی و سلامت، مردم از خورد و خوراکشان هم می‌زنند و غذای مفید کمتر می‌خورند.

 • افزایش شاخص فلاکت‌زدگی ایرانیان

  اقتصاد میهن: مرکز آمار با انتشار گزارش فصلی اقتصاد ایران در بهار ۱۴۰۰، دو تصویر متفاوت از وضعیت عمومی اقتصاد ارائه داده است.

 • قیمت یک وعده نیمرو چند؟/ مردم پول تخم مرغ خوردن هم ندارند!

  اقتصاد میهن: دیگرنیمرو غذای ساده سفره خانواده‌های ایرانی نیست. دیگر نمی‌توان انتظار داشت که کوکب خانمی پیدا شود تا از مهمان‌های سر زده خود با نیمرو پذیرایی کند. همان کوکب خانمی که تا دهه ۱۳۹۰ داستانش پای ثابت کتاب فارسی دوم دبستان بود و تا همین ده سال پیش دانش آموزان این مرز و بوم نسل اندر نسل با حکایت او و پذیرایی از مهمانان سرزده اش آشنا شده بودند.

 • مثلث ضدرفاه در دهه ۹۰ / قربانیان رفاهی یک‌دهه تحریم

  اقتصاد میهن: اگرچه هدف تحریم‌ها، عمدتا با رویکرد فشار سیاسی بر رفتار دولت یک کشور اعمال می‌شود، اما اثر آن بر رفاه خانوار و کاهش استانداردهای زندگی مردم آن کشور قابل مشاهده است. یک پژوهش تاثیر مثلث ضدرفاه شامل تحریم‌ها، تورم و رکود را در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ بر رفاه خانوار بررسی کرده است.

 • خروج ۱۷۷ هزار زن از بازار کار

  اقتصاد میهن: گزارش اخیر مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت بازار کار از افزایش نرخ بیکاری به ۹.۶ درصد در تابستان امسال حکایت داشت.

 • افزایش شدید قیمت اقلام غذایی؛ چرا ایرانیان در حال فقیرتر شدن هستند؟

  اقتصاد میهن: خبرگزاری "آسوشیتدپرس" در گزارشی درباره افزایش شدید قیمت اقلام غذایی در ایران می‌نویسد: "ایرانیان که پیش‌تر راحت‌تر اقلام اولیه غذایی را خریداری می‌کردند، اکنون در تلاش هستند تا صرفا به اندازه کافی خرید کنند چرا که واحد پول ملی آن کشور در برابر دلار ارزش خود را از دست داده و به پایین‌ترین سطح رسیده است.

 • سرعت رشد تورم ایران در میان ۱۰ کشور نخست جهان!

  اقتصاد میهن: رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید اقتصاد کشور بدون استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از دشواری‌هایی که امروز به آن‌ها دچار شده، خارج نخواهد شد.

 • سقوط آزاد کارگران و بازنشستگان به زیر خط فقر

  اقتصاد میهن: «ما سال‌هاست وعده می‌شنویم و عمل در کار نیست» این را یک کارگر شهرداری می‌گوید در پاسخ به اینکه چقدر امید داری کوچک شدن سفره‌های کارگران بالاخره جایی متوقف شود؛ به اعتقاد این کارگر ساده، به نظر می‌رسد «مهار تورم» نیز از آن دست وعده‌هایی است که با عمل همراه نمی‌شود.

 • سفره‌ها ؛ هر روز خالی‌تر از دیروز

  اقتصاد میهن: افزایش قیمت کالاهای اساسی دیگر فاجعه شده است. اگر سری به آجیل‌فروشی‌های شهر زده باشید، قیمت هر کیلو آجیل مخلوط از 350هزار تومان فراتر رفته است. قیمت انواع شکلات، مغزها و میوه‌های خشک هم دست کمی از این فاجعه ندارد؛ به عبارتی، اقشار ضعیف دیگر حتی جرات رفتن به این فروشگاه‌های لاکچری را ندارند.

 • مردم ایران دارای پایین‌ترین درآمد در منطقه

  اقتصاد میهن: سرانه درآمد ناخالص ملی یعنی کل درآمد ناخالص ملی تقسیم بر تعداد افراد یک جامعه یا درآمد ناخالص ملی به ازای هر نفر. سرانه درآمد ناخالص ملی شاخص مهم نشان‌دهنده سطح زندگی شهروندی متوسط در کشور است و درآمد ناخالص ملی سرانه بالاتر، عموماً بیان‌کننده سطح رفاه بالاتر مردم یک جامعه است.

 • در بهشتِ پیمانکاران، سهم کارگران استثمار است

  ااقتصاد میهن: در جزیره و در محاصره‌ی آبها روزهای یکنواخت و کسالت‌آوری را می‌گذرانند. نه تفریحی و نه حتی امیدی برای دیدار با خانواده بعد از یک دوره‌ی کاریِ سخت. به گفته‌ی خودشان «جزیره مثل زندان است...».

 • آمار تکان‌دهنده ازآب رفتن سفره ایرانیان

  اقتصاد میهن: نه جنگ است و نه بحران طبیعی وسیعی پیش آمده! صحبت از تورمی است که گریبان اقتصاد ایران را گرفته است و هر بار تاثیرش را روی گوشه‌ای از زندگی جامعه نشان می‌دهد. یکی خانه‌اش کوچک شده و آن یکی مجبور شده شغل دوم یا سوم بگیرد تا از پس هزینه‌های جاری برآید. اضطراب و استرس ناشی از وضعیت اقتصادی هم برخی را روانه بیمارستان روانی کرده است. حالا هم روایت‌‌ها و هم آمارهای رسمی حکایت از کوچک شدن سفره مردم دارد.

 • مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشور از هلدینگ اقتصادی «صادقین» ،محفل درآمد زایی امام صادقی ها انتخاب شد+سوابق

  اقتصاد میهن: در ادامه تغییرات در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و زیرمجموعه های آن، محمد اسکندری به عنوان مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی کشوری منصوب و معرفی شد.

 • استاد حوزه علمیه: کاری کردیم که نصف جامعه ما زیر خط فقر هستند/ یکسال در کانادا فطریه جمع کردیم، نیازمندی نبود که به او بدهیم، فرستادیم ایران!

  اقتصاد میهن: استاد حوزه علمیه با انتقاد از عملکرد مسئولان دولتی در کشور گفت: «در فلان منطقه تهران قیمت قبر میلیاردی است و برای کرایه یا شارژ این قبر ماهی پنج میلیون تومان پرداخت می شود، اما شخصی دیگر ماهی یک میلیون ندارد و با مبلغ یارانه روزگار می گذراند. عده ای در خانه های خود استخر دارند و روزانه یا هفتگی آب آن را عوض می کنند و دیگری آب برای خوردن ندارد. مردم جانشان به لبشان که برسد چشم بر روی همه چیز حتی ادامه زندگی خود می بندند.»

 • کاهش سرانه مصرف گوشت و برنج به کمتر از نیم کیلو در ماه!

  اقتصاد میهن: کم‌درآمدترین خانوارهای ایران ماهانه تنها ۳۰۰ گرم گوشت قرمز مصرف می‌کنند. البته آنها قدرت خرید برنج هم ندارند و میزان مصرف ماهانه برنج آنها تنها ۴۶۰ گرم است. این یعنی دهک اول درآمدی ماهانه کمتر از نیم کیلو گوشت و کمتر از نیم کیلو برنج می‌خورد.

 • راه بسته پیمانکاران ایرانی به باکو

  اقتصاد میهن: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان گفته است تجار ایرانی در بازسازی قره‌باغ هیچ پروژه‌ای نگرفته‌اند و آذربایجان این پروژه‌ها را به ترکیه، اسرائیل و آلمان واگذار کرده است.

آخرین خبرها
بانک سپه بیمه دی بانک سینا بیمه دانا بانک دی بانک کارآفرین بیمه پارسیان موسسه ملل بانک گردشگری شرکت بیمه رازی بانک صادارت ایران
پربیننده‌ترین