• جولان شاخص فلاکت در ۱۴ استان ایران

  اقتصاد میهن: ۲ استان مرزی کرمانشاه و کردستان در پایان سال ۱۳۹۹ از لحاظ شاخص فلاکت صدرنشین شدند و جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری این دو استان در غرب کشور به بالای ۵۸ درصد رسید. پس از آن استان‌های هرمزگان، چهارمحال‌وبختیاری، خراسان شمالی و لرستان به‌ترتیب بالاترین رتبه را کسب کرده و شاخص فلاکت آن‌ها بالای ۵۰ درصد روایت شده است.

 • مالیات ناعادلانه چهره فقر را خشن‌تر می‌کند

  اقتصاد میهن:نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد که نرخ فقر کشوری در ایران از ۱۵.۱ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۱۸.۴ درصد در سال ۹۷ رسیده و رکورد زده و در این روند افزایش فقر در جامعه در دهه ۹۰، اقتصاد و جامعه ایران با رکود، تورم، تحریم و البته سبدی متنوع از یارانه‌های پنهان و آشکار مواجه شده که نتیجه آن وضعیت نامطلوب زندگی شهروندان است.

 • نبض ارز در گرند هتل وین می زند

  اقتصاد میهن: درهفته گذشته با خبرهای مثبتی که از دستیابی به یک توافق جامع برای احیای برجام حکایت داشت، یکی از بیشترین ریزش‌های هفتگی در بازار ارز و طلا رقم خورد. البته درآخرین روز هفته (پنجشنبه) انتشار اخباری از وجود موانع بزرگ در راه توافق، باعث شد تا سرعت کاهش قیمت‌ها کند و مقاومت ارز و طلا در برابر نزول، تقویت شود.

 • انجماد حسگرهای بازار‌کار

  اقتصاد میهن: نتایج پایش محیط کسب‌وکار در زمستان ۹۹ اعلام شد. ارزیابی‌های انجام شده نشان می‌دهد که وضعیت فضای کسب‌وکار در فصل پایانی سال گذشته با اندکی بهبود نسبت به ارزیابی انجام شده در پاییز ۹۹ همراه شده، با این حال این بهبود نمی‌تواند موید مساعدشدن فضای کسب‌وکار برای فعالان اقتصادی باشد.

 • مقاومت گروه‌هاي منتفع در مقابل كاهش قيمت‌ها

  اقتصاد میهن: بازار ارز در هفته‌هاي اخير، به ‌شدت تحت تاثير اخبار سياسي رسانه‌هاي داخلي و خارجي قرار گرفته و اين جو رواني باعث افت قيمت دلار در بازار شده است. بازار ارز در هفته‌اي كه گذشت شيب نزولي داشت و روند كاهشي قيمت‌ها ادامه پيدا كرد، به گونه‌اي كه در روز چهارشنبه پانزدهم ارديبهشت ماه قيمت دلار بازار آزاد به ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان و نرخ يورو نيز به ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان رسيد.

 • تشریح جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

  اقتصاد میهن: مدیرکل مستمری‌های تامین اجتماعی نحوه افزایش حقوق مستمری‌بگیران تحت پوشش این سازمان را در اجرای مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و متناسب سازی تشریح کرد.

 • آغاز مخالفت‌ها با کاهش قیمت دلار و کالاها به بهانه تولید داخلی!

  اقتصاد میهن: این روزها بازار ارز تحت تاثیر اخبار مذاکرات وین قرار گرفته است و دو هفته‌ای می‌شود که روند کاهشی را سپری می‌کند. طی یکی دو روز گذشته اوج کاهش قیمت‌ها در این بازار بود و دلار با کاهش ۲۰۰۰ تومانی در بازار آزاد وارد کانال ۲۱ هزار تومان شده و وضعیت این ارز در صرافی‌های مجاز نیز به همین منوال است. همچنین در روزهای اخیر تعداد فروشندگان ارز در بازار از خریداران آن پیشی گرفته است که موجب شکل گیری صف فروش در این بازار پس از مدت‌ها شد.

 • ماهیت اقتصادی فقر

  اقتصاد میهن: فقر فقط آمار نیست. سخن از فقر سخن درباره تنگدستی، تغذیه ناکافی، بهداشت و سلامت ضعیف، فقدان آموزش و پرورش کافی و سایر نیاز‌های یک زندگی شایسته انسانی است که امید به زنده ماندن و زندگی را کوتاه می‌کند. فقر درباره ناتوانی انسان‌ها درباره کسب ظرفیت کامل انسانی آنهاست؛ درباره فرصت‌های از دست رفته است.

 • بار مالي 1619 ميليارد توماني بازنشستگي پيش از موعد

  اقتصاد میهن: نتايج يك پژوهش كه توسط موسسه عالي پژوهش و تامين اجتماعي انجام شده، نشان مي‌دهد طرح مجلس براي «بازنشستگي پيش از موعد»، علاوه بر بار مالي سنگين براي صندوق‌هاي بازنشستگي و سازمان تامين اجتماعي، حضور فعالان بازار كار در مشاغل غيررسمي و بدون بيمه را افزايش داده و موجب كسري بودجه شديد دولت مي‌شود.

 • حرف بازنشستگان به کرسی نشست/ تامین اجتماعی، فرمول محاسبه حقوق بازنشستگان را اصلاح کرد

  اقتصاد میهن: سازمان تامین اجتماعی دست از زرنگ‌بازی برداشت و با پذیرفتن اشتباهات در محاسبه افزایش سالانه و میزان متناسب‌سازی حقوق‌ها، فرمول محاسباتی خود را اصلاح کرد.

 • با 39 درصد افزایش؛ مبلغ مقرری بیمه بیکاری ۱۴۰۰ اعلام شد

  اقتصاد میهن: مدیریت روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس گفت: مقرری بیمه بیکاری با ۳۹ درصد افزایش ۲ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان تعیین شده است.

 • کاهش تاب‌آوری در برابر شوک اقتصادی

  اقتصاد میهن: زماني كه قيمت دلار نوسان دارد، دو نوع رفتار در بازار ارز مشاهده مي‌شود؛ اول آنهايي كه براي خريد يا فروش دلار (بسته به سمت و سوي جهش‌ها) جلوي صرافي‌ها صف مي‌بندند و دسته ديگر افرادي هستند كه از بالا رفتن قيمت دلار نگران مي‌شوند و افت آن را به مثابه بهبود شرايط رفاهي و سبد معيشت‌شان مي‌دانند.مقايسه افت و خيزها در بازارهاي موازي مانند مسكن و كنار هم قرار دادن داده‌هاي تورم و تغيير شاخص قيمت مصرف‌كننده، نشان مي‌دهد كه جهش نرخ دلار «قطعا» به فقر بيشتر منجر مي‌شود.

 • سرانه مصرف گوشت قرمز به 6 کیلو کاهش یافت

  اقتصاد میهن: مدیر عامل اتحادیه دام سبک از کاهش مصرف سرانه گوشت قرمز از ۱۲ کیلوگرم به ۶ کیلوگرم خبر داد.

 • غم انگیز ترین روزهای ایرانیان

  اقتصاد میهن: بدون چون وچرا باید قبول کنیم این روزها از غم انگیز ترین روزهای ایرانیان در تاریخ معاصر وحتی شاید در سده های پشت سرگذاشته شده پشین ترباشد. این روزها شهروندان ایرانی از نبود یک نهاد نیرومند که راه را بداند و چشم اندازی برای آینده داشته باشد رنج می برند و از آن دردناک تر اینکه خود را نیز ناتوان تر از آن می بینند که بتوانند چرخ زندگی وکسب وکار خود را بچرخانند.

 • دولت تشدید فاصله طبقاتی

  اقتصاد میهن: با توجه به تورم و تغییرات زیاد در شاخص‌های قیمتی طی سال‌های اخیر، مطالعه کالاهای اساسی سبد هزینه خانوار و بررسی روند مصرف خانوار در گروه‌های مختلف کالایی و خدماتی و سنجش اثرات تغییرهای احتمالی در اثر بحران‌های اقتصادی، امری ضروری است. بررسی این امر با توجه به ادعای رئیس‌جمهور مبنی‌بر اداره‌ احسن اقتصاد در سال‌های اخیر ضرورت بیشتری دارد.

 • پیش بینی افزایش بیکاری 800 هزار نفر در سال جدید

  اقتصاد میهن: با اعلام ستاد مبارزه با کرونا از روز شنبه ۲۱ فروردین ماه و تنها پس از حدود یک هفته از اتمام تعطیلی‌های نوروز، به دلیل شیوع گسترده‌تر کرونا، همه گروه‌های کسب وکاری به جزگروه یک تعطیل اعلام شدند.

 • سفره خالی ایرانیان در ماه رمضان

  اقتصاد میهن: ایرانیان حالا برای دومین‌بار در دوران همه‌گیری ویروس کرونا به میهمانی خدای خود می‌روند، هرچند به نظر می‌آید امسال شرایط اقتصادی بسیاری از آن‌ها حتی متفاوت از سال گذشته است؛ همه‌گیری کرونا، تحریم‌های همه‌جانبه و چندین و چند عامل دیگر باعث شده که سفره بسیاری از خانوار‌ها خالی بماند یا کم‌رنگ‌تر از سال‌های گذشته باشد.

 • رکوردشکنی شاخص فلاکت در ایران

  اقتصاد میهن: در شرایطی که مرکز آمار ایران می‌گوید شاخص فلاکت در پایان سال ۹۸ به ۴۵.۴ درصد رسید بررسی‌ها نشان می‌دهد با ثبت رکورد ۴۶.۱ درصدی در پایان سال ۹۹، شاخص فلاکت بالاترین حدنصاب دهه ۹۰ را ثبت کرده است.

 • تشدید نابرابری درآمدی در دهه ۹۰

  اقتصاد میهن: مرکز آمار ایران درگزارشی که به تازگی با عنوان «نشریه عدالت اجتماعی» منتشر کرده به برخی از شاخص‌های مهم این حوزه پرداخته است. به گفته مرکز آمار، وضعیت ضریب جینی در ایران در دهه ۹۰ همواره روند صعودی داشته و به نوعی حکایت از «افزایش نابرابری» درآمدی دارد.

 • تورم، پای ثابت اقتصاد ایران؛ دهه 90 ، رکورددار رشد شاخص قیمت‌ها

  اقتصاد میهن: داستان تورم در هشت دهه گذشته حاکی از آن است که بیشترین رشد شاخص قیمت‌ها در دهه ۹۰ شمسی ثبت شده است. متوسط قیمت‌ها در دهه ۹۰ تقریبا ۹ برابر شد و نشان می‌دهد بزرگ‌ترین کاهش ارزش پول ملی در این دهه ثبت شده است.

 • افزایش فقر در ایران؛ پوست و پای مرغ، جایگزین گوشت در سفره مردم شده‌اند!

  اقتصاد میهن: «پای مرغ دارید؟» این جمله‌ی سوالی را با خجلت بسیار سالهاست که از زبان مادران و سرپرستان خانوار می‌شنویم که در نهایت استیصال برای تامین حداقل‌های پروتئینی سفره‌های فرزندانشان به مغازه‌های فروش مرغ و گوشت مراجعه می‌کنند. این جمله شاید امروز دیگر خیلی تعجب‌انگیز نباشد چراکه کوچک‌تر شدن هرچه بیشتر سفره‌های مردم، پدیده‌های ناراحت کننده‌تری را در سبد خانوار‌های کم درآمد و حاشیه‌نشین قرار داده است: خرید پوست مرغ به قیمت چندین هزار تومان!

 • سقوط 7 دهک درآمدی جامعه به زیر خط فقر/ اقتصاد کشور در حال مضمحل شدن است

  اقتصاد میهن: این روزها اقتصاد ایران و مسائل مرتبط با آن از جمله معیشت و رفاه در سرفصل بحث‌ها قرار دارد اما اتفاق نظری در مورد چشم‌انداز و تاثیر عوامل مخرب بر معیشت مردم وجود ندارد؛ یعنی با اینکه همه می‌دانند که شاخص‌های اقتصادی رو به افول هستند اما به طور مثال بر سر اینکه دولت با تحریک تقاضا یا افزایش عرضه توام با برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند معیشت مردم را از تله‌ی فقر برهاند میان اهالی اقتصاد اتفاق نظر وجود ندارد.

 • ابلاغ پرداخت بسته حمایتی ۲۵۰۰ میلیارد تومانی رمضان + جزئیات

  اقتصاد میهن: ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه پرداخت مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال به ۶۰ میلیون نفر افراد مشمول طرح معیشتی خانوارها در ماه مبارک رمضان را ابلاغ کرد.

 • سفره کارگران روز به روز آب می‌رود

  اقتصاد میهن: دبیر کانون عالی انجمن‌‌های صنفی کارگران کشور نسبت به تورم بی‌رویه موجود در کشور و بی اثر شدن افزایش دستمزدهای کارگری انتقاد کرد.

 • کمک دولت به تولید با صدور مجوز گرانی

  اقتصاد میهن: بیشتر از ۲۰ روز از شروع سال ۱۴۰۰ گذشته اما وضعیت بازار و قیمت کالاهای اساسی نشان می دهد همچنان نوسان قیمتی در انواع کالاها وجود داشته و خبری از مدیریت و ثبات قیمت ها نیست.

آخرین خبرها
فولاد مبارکه اصفهان بانک سینا شرکت پگاه بانک پارسیان بیمه پارسیان بانک سپه سازمان تامین اجتماعی بانک کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران موسسه ملل
پربیننده‌ترین