خبر فوری

۱۴۰۱ دوشنبه ۹ خرداد چاپ

«رمزریال» بانک مرکزی از شهریور عملیاتی می شود

«رمزریال» بانک مرکزی از شهریور عملیاتی می شود

اقتصاد میهن: رئیس کل بانک مرکزی وعده داد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه سال جاری متولد و به شکل عملیاتی اجرایی شود.

علی صالح آبادی در همایش سیاست‌های پولی و ارزی اعلام کرد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه به شکل عملیاتی اجرایی خواهد شد.او در ادامه به برنامه‌های بانک مرکزی در زمینه اصلاح سیاست‌های پولی اشاره و اعلام کرد این برنامه‌ها شامل سه بخش «اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک‌ها»، «اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها» و «اصلاح رابطه بانک مرکزی و مشتریان» و همچنین ارتقای سازوکارهای سیاست‌های پولی و سیاست‌های مرتبط با ارز و مسائل بین‌المللی می‌شود.

در حالی صالح‌آبادی از تولد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه خبر داده است که او پیش از این اعلام کرده بود رمز پول بانک مرکزی (CBDC) طی ماه‌های آتی به صورت آزمایشی در برخی از مناطق کشور و برای یک بازه زمانی ۶ماهه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.طبق گفته رئیس بانک مرکزی، بعد از این بازه زمانی ضمن آسیب‌شناسی موضوع، گزارش این طرح در اختیار صاحب‌نظران اقتصادی و بانکی قرار می‌گیرد تا از نقطه نظرات فرهیختگان در این حوزه بهره گرفته شود.

حال مشخص نیست منظور وی از تولد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور و اجرای عملیاتی آن، کلید خوردن طرح آزمایشی استفاده از این دارایی دیجیتال است یا رمز پول در اختیار تمامی مردم قرار خواهد گرفت؟ پول دیجیتالی که به نظر برخی از کارشناسان، اهداف آن هنوز مشخص نیست و نمی‌توان درباره معایا و مزایایش سخن گفت.لازم به ذکر است رمز ریال شباهتی به بیت کوین نداشته و صرفا ابرازی برای مبادله و پرداخت است. انتشار آن نیز در انحصار بانک مرکزی بوده و بحث استخراج و سرمایه‌گذاری درباره آن معنایی ندارد.

گفتنی است بیست ‌و نهمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در تاریخ ۹ و ۱۰ خردادماه ۱۴۰۱ در ساختمان بانک مرکزی تهران در حال برگزاری است. در این همایش به چارچوب سیاست پولی برای کنترل تورم ، تقویت ثبات مالی: الزامات و راهکارها، سازگاری و هماهنگی سیاست‌های پولی و مالی ، اصلاح ساختار و مقاوم‌سازی نظام بانکی پرداخته خواهد شد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه دی موسسه ملل شرکت  ایمیدرو بیمه سرمد بانک سپه بانک  ملی شرکت ذوب آهن اصفهان
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها