خبر فوری

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۲ آذر چاپ

توافق ایران و تاجیکستان برای واردات آب

توافق ایران و تاجیکستان برای  واردات آب

اقتصاد میهن: طرح واردات‌ آب از تاجیکستان که هیچ مرز مشترکی با ایران ندارد، از سال‌های گذشته مطرح بوده است؛ در بهار ۱۳۹۱ مجید نامجو، وزیر نیرو در دولت احمدی‌نژاد موضوع موافقتنامه بین ایران، تاجیکستان و افغانستان برای واردات آب را مطرح کرده بود؛ حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در دولت روحانی نیز در سال ۹۳ بار دیگر موضوع واردات‌ آب از تاجیکستان در صورت جدی شدن نیاز ایران به آب را بیان کرده بود.

هیچکدام از این طرح‌ها در دولت‌های قبل به صورت جدی پیگیری نشد، تا این که رئیسی در سفری که به تاجیکستان جهت شرکت در نشست سران سازمان شانگهای داشت، مذاکرات خود را در این زمینه با امام‌علی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان انجام داد. یکی از توافق‌های این مذاکرات، وارادت آب از تاجیکستان بود که دستور زمینه‌سازی اجرای این پروژه داده شد. خشکسالی بی‌سابقه در ۵۰ سال گذشته در ایران، موضوع کم‌آبی در کشور را به مراحل بحرانی نزدیک کرده و دولت  رئیسی در حال رایزنی با کشورهای اطراف و پیشبرد «دیپلماسی آب» است تا جلوی بحرانی شدن کم‌آبی در کشور گرفته شود.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

موسسه ملل بیمه سرمد بانک سپه شرکت پگاه بانک  ملی شرکت ذوب آهن اصفهان بیمه دی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها