خبر فوری

۱۴۰۰ شنبه ۸ خرداد چاپ
مومنی خبر داد:

تشکیل کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه کشور

تشکیل کارگروه مناطق آزاد در قوه قضائیه کشور

اقتصاد میهن: مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی از استقبال حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای جهت تشکیل کارگروه مناطق آزاد در دستگاه قوه قضائیه کشور خبر داد.

حمیدرضا مومنی در نشست هم اندیشی سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف در سالن رازی مرکز همایش‌های بین المللی کیش؛ بر اهمیت تشکیل کارگروه مناطق آزاد و استقبال معاون قوه قضاییه از این اقدام مهم گفت: تسهیل و سرعت بخشیدن به حل مشکلات سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی از مزیت‌های بارز تشکیل این کارگروه است.

مومنی، ماموریت هر منطقه را «حجم سرمایه گذاری، تولید، صادارت، واردات و حضور مستمر فعالان اقتصادی» در روند توسعه مناطق آزاد برشمرد و اظهار داشت: اهتمام ویژه به حوزه‌های درون و برون سازمانی از وظایفی است که به حل مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد کمک می‌کند. وی با اشاره به این موضوع که باید مشکلات درون سازمانی با جدیت تمام از سوی کارگروه تخصصی بررسی و حل شود، افزود: مشکلاتی که مربوط به دستگاه‌های اجرایی از جمله مجلس و قوه قضاییه هست، از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی پیگیری خواهد شد.

مشاور رئیس جمهور، بررسی و حل مشکلات فعالان اقتصادی در مناطق آزاد را از وظایف مهم و تعهدی دانست که در قبال آنان دارد و اظهار داشت: در سازمان‌های مناطق آزاد و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی به دنبال ایجاد یک تعامل سازنده برای هموار کردن مسیر توسعه و پیشرفت هستیم.مومنی در همین خصوص منطقه آزاد کیش را در ارائه محتوا، کارشناسی، فعالیت‌ها و تسلط به قوانین و مقررات به عنوان یک نمونه عنوان کرد و افزود: جزیره کیش در این زمینه سرآمد مناطق آزاد در سطح کشور است و باید از این فرصت ایجاد شده بهر لازم را برد.

وی با بیان این که شورای پارلمانی با مشارکت نمایندگان ادواری و تخصص‌های مختلف در دبیرخانه شواریعالی مناطق آزاد راه اندازی شد، خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات مهم پارلمان در خصوص مالیات ارزش افزوده بود که با سه محوریت «تدوین دستورالعمل‌ها با همکاری وزارت دارایی، سران سه قوه و ارائه طرح پیشنهادی» در تلاش هستیم مشکلات فعالان اقتصادی را مرتفع کنیم.به گفته دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، باید دستورالعمل‌ها با همکاری وزارت دارایی تدوین شود تا در مرحله اجرا، فعالان اقتصادی دچار مشکل نشوند.

مومنی با اشاره به این که قوانین واگذاری زمین، واردات و صادارت در مناطق آزاد نیاز به اصلاح و تغییرات دارد تصریح کرد: تحقق این مهم نیازمند تعامل سازنده با فعالان اقتصادی و سازمان‌های مناطق آزاد است.وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در صورتی که رویه موجود و دستورالعمل‌ها و روش‌ها مغایر با اهداف پیش بینی شده سرمایه گذاری در مناطق باشد، اصلاح آن به عنوان ماموریت کاری تا یک ماه آینده انجام خواهد شد.

مشاور رییس جمهور، در رابطه با حل مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه‌های صدور پروانه ساخت و مجوز‌های اقتصادی تاکید کرد: برای رونق هر چه بیشتر کسب و کار‌ها و مانع زدایی ها؛ حل مشکلات آنان در حوزه‌های مختلف در دستور کار قرار گرفته است. مومنی، رعایت کیفیت و استاندارد‌ها در اتمام پایانه جدید مسافری فرودگاه کیش را از اقدامات مهم صنعت گردشگری این منطقه برشمرد و اظهار داشت: برای بهره برداری از پایانه جدید مسافری فرودگاه کیش کیفیت، قانون و مقررات را فدای زمان نخواهیم کرد.

همچنین وی، بهره گیری از خرد جمعی در خصوص ایجاد هفت منطقه آزاد جدید در کشور را از اولویت‌های کاری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مطرح کرد و گفت: در این خصوص از پیشنهاد و ارائه شیوه و راه کار‌های فعالان اقتصادی استفاده خواهیم کرد.

گفتن است؛ در نشست هم اندیشی سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و نمایندگان اصناف که با حضور جعفر آهنگران رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد؛ از بین رفتن مزیت‌های مناطق آزاد، شناسایی ابزار‌های تشویق و ترغیب فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری، اعمال مالیات ارزش افزوده، مانع زدایی ها، تشکیل کارگروه تخصصی، پیچیدگی بروکراسی اداری که مانع سرعت بخشیدن به فعالیت‌ها می‌شود، کم رنگ شدن قیمت رقابتی در مناطق آزاد، مهندسی مجدد برنامه‌ها و طرح‌ها، اصلاح آئین نامه و دستورالعمل‌ها بر اساس میزان حجم سرمایه گذاری از جمله مباحثی بود که از سوی سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی مطرح شد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه فروشگاه کوروش بیمه پارسیان شرکت ذوب آهن اصفهان بانک سینا بیمه دی بیمه دانا بانک دی موسسه ملل بانک گردشگری
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها