خبر فوری

۱۳۹۸ پنج شنبه ۵ دي چاپ

عروسی در کوچه بنگاه دارها!

عروسی در کوچه بنگاه دارها!

اقتصاد میهن: نخستین پیش نشانه‌های بازگشت رونق به بازار مسکن در آذرماه امسال نمایان شد. بازار مسکن پس از یک جهش قیمتی شدید و ورود به فاز رکود، در آذرماه امسال با رشد بیش از دو برابری معاملات در پایتخت مواجه شد. همانگونه که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کردند، درآستانه فصل زمستان میزان خرید و فروش واحدهای مسکونی در کشور افزایش یافته است.

درواقع پس از کاهش سرعت شتاب قیمت مسکن درماه‌های اخیر، مصرف کننده‌های واقعی سعی می‌کنند تا پیش از آغاز سال جدید خرید خود را انجام دهند تا از تورم احتمالی این بازارمصون بمانند.دراین میان سیاست‌های تازه دولت برای افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق نیز که برای زوجین تا 240 میلیون تومان افزایش یافت نیز می‌تواند یکی از محرک‌های رونق بازار مسکن در ماه‌های آینده باشد. البته با توجه به این که بازارمسکن به صورت مستقیم تحت تأثیر شرایط اقتصاد کلان است، درصورتی که شرایط اقتصادی کشور و نرخ ارز در محدوده فعلی ثابت بماند، می‌توان انتظار تداوم رشد خرید و فروش واحدهای مسکونی درماه‌های آینده را داشت. بدین ترتیب هرچند بررسی نقطه‌ای بازار نشان دهنده رشد قابل توجه معاملات است، اما با مقایسه عملکرد بازار مسکن پایتخت در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت از افت معاملات دارد و میزان رشد قیمت مسکن نیز قابل توجه بوده است.

تعداد معاملات مسکن پایتخت 4/2 برابر شد

روزگذشته، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تازه‌ترین آمارها را از بازار مسکن در آذرماه امسال را منتشر کرد. تعداد کل معاملات مسکن در پایتخت 9 هزار و 664 فقره بوده که نسبت به ماه گذشته که تعداد معاملات 4 هزار و 68 فقره بود، رشد 137.5 درصدی دارد. به بیان دیگر در آذرماه نسبت به آبان خرید و فروش واحدهای مسکونی رشد حدود 4/2 برابری داشته است.

همچنین تعداد مبایعات مسکن در آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال گذشته که 6 هزار و 950 فقره بود نیز رشد 39 درصدی نشان می‌دهد.  براساس آمار و اطلاعات وزارت راه و شهرسازی، درآذرماه بعد از اردیبهشت بیشترین تعداد مبایعه نامه‌های خرید و فروش ثبت شده است. اما به غیر از 12 هزار و 317 فقره مبایعه نامه اردیبهشت در مابقی ماه‌ها فاصله زیادی با آذرماه دارد. در9 ماهه امسال کمترین تعداد مبایعه نامه متعلق به شهریور ماه است که تنها 2 هزار و 855 فقره به ثبت رسیده است. این درحالی است که از نگاه کارشناسان خرید و فروش زیر 4 هزار فقره به معنای رکود کامل در بازار است.

پرطرفدارترین مناطق تهران

همانند ماه‌های گذشته منطقه 5 تهران با ثبت هزار و 496 فقره مبایعه نامه رکورددار است. پس از آن، منطقه 4 قرار دارد که در آذرماه 827 فقره خرید و فروش درآن انجام شده است. همچنین منطقه 2 تهران رتبه سوم را از نظر معاملات در اختیار دارد به‌طوری که 808 فقره معامله درآن ثبت شده است. منطقه 10 و 14 نیز به ترتیب با 709 و 562 فقره مبایعه نامه رتبه‌های چهارم و پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

کم اقبال‌ترین مناطق

درحالی که 15.4 درصد از کل معاملات شهر تهران در منطقه 5 ثبت شده است، برخی از مناطق با حداقل معامله آذرماه را پشت سرگذاشته‌اند. براساس این گزارش کمترین تعداد معاملات با 76 فقره متعلق به منطقه 19 تهران است. در منطقه 22 تهران نیز که زمانی یکی از پرتقاضاترین مناطق تهران برای خرید ملک محسوب می‌شد، اما با تغییر جهت به سایر مناطق شهر تعداد خرید و فروش دراین منطقه بشدت کاهش یافته به‌طوری که در آذرماه 80 فقره مبایعه نامه ثبت شده است که البته نسبت به آبان ماه بیش از 2.5 برابر رشد داشته است. همچنین در مناطق 9، 20 و 16 نیز به ترتیب 119، 121 و 128 فقره مبایعه نامه ثبت شده است.

این در حالی است که منطقه 10 در نیمه جنوبی پایتخت قرار دارد و معمولاً اقشار متوسط به دنبال خرید مسکن در مناطق نیمه بالایی تهران (کمربند میدان آزادی تا چهار راه تهرانپارس) بوده اند؛ اما به دلیل گرانی مسکن در مناطق 4، 5، 7، 8 و 22 به عنوان مناطق محبوب میان‌درآمدها، این اقشار به سمت مناطق 9، 10 و 14 برای خرید مسکن کوچ کرده‌اند. منطقه 14 در آذرماه امسال با 562 فقره معامله، جز مناطق پُرمبایعه در بازار مسکن تهران بود.

رشد 6.7 درصدی قیمت

براساس این گزارش میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در آذر ماه امسال با رشد یک میلیون تومانی نسبت به ماه گذشته به 13 میلیون و 474 هزار و400 تومان رسید. بدین ترتیب این رقم نسبت به ماه قبل (آبان 98) که 12 میلیون و 617 هزار و 600 تومان بود، رشد 6.7 درصدی داشته در حالی که نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذر 97) که میانگین هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، 9 میلیون و 631 هزار و 400 تومان بود، رشد 39.9 درصدی داشته است. گران‌ترین منطقه پایتخت در گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از بازار مسکن تهران در آذرماه امسال، منطقه یک با متری 30 میلیون و 854 هزار و 200 تومان بود که با رکورد بالاترین قیمت مسکن در تهران که متعلق به همین منطقه (منطقه یک) در تیرماه امسال بود، دقیقاً متری یک میلیون تومان فاصله دارد. منطقه 3 نیز با متری 23 میلیون و 320 هزار و 700 تومان در رتبه دوم مناطق گران تهران قرار دارد. ارزان‌ترین منطقه پایتخت نیز به منطقه 18 با متری 6 میلیون و 239 هزار و 400 تومان اختصاص دارد که طی سه ماه پائیز امسال توانست این رکورد را برای خود حفظ کند. پس از آن منطقه 17 با متری 7 میلیون 192 هزار و 400 تومان به عنوان دومین منطقه ارزان تهران محسوب می‌شود.

نمای بازار مسکن در 9 ماهه 98

براساس آمار ارئه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن در 9 ماهه نخست سال‌جاری درمجموع تعداد 50 هزار و 247 مبایعه نامه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 100 هزار و 967 بوده، کاهش بیش از 50 درصدی داشته است. همچنین یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در 9 ماه نخست سال‌جاری به‌طور متوسط 12 میلیون و 890 هزار تومان معامله شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته که هرمترمربع واحد مسکونی آپارتمانی 7 میلیون و 561 هزار تومان معامله می‌شد، افزایش بیش از 70 درصدی را تجربه کرده است. علاوه براین در 9 ماهه امسال پروانه‌های ساختمانی نیز افت داشته است. دراین مدت تعداد 42 هزار و 271 پروانه ساختمانی صادر شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که 51 هزار و 270 پروانه را به ثبت رسانده کاهش 17.6 درصدی را نشان می‌دهد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه سرمد بانک سپه شرکت پگاه بانک  ملی شرکت ذوب آهن اصفهان بیمه دی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها