خبر فوری

۱۳۹۹ شنبه ۴ مرداد چاپ

افزایش 70 درصدی قیمت مواد شوینده +جدول

افزایش 70 درصدی قیمت مواد شوینده +جدول

اقتصاد میهن: گرانی افسارگیسخته قیمت مواد شوینده، آن هم در روز‌های کرونایی به یکی از مشکلات در سبد خرید دهک‌های درآمدی آسیب‌پذیر جامعه تبدیل شده است. بررسی ارقام منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد: هزینه تمام شده تولید تا پایان سال ۹۸ به ۳۶ درصد رسید که در مقایسه با سال ۹۷، افزایش حدود ۱۰ درصدی را تجربه کرده است.

بررسی‌های میدانی از افزایش 25 درصدی قیمت بسیاری از برندهای مواد شوینده در بازار حکایت دارد. با این اوصاف قیمت مواد شوینده از سال گذشته در 4 ماهه سال جاری، در حدود 70 درصد گران شده است. از سوی دیگر، گفته می‌شود پس از شیوع ویروس کرونا، سهم مواد شوینده در سبد هزینه خانوار افزایش یافته است. همچنین که به باور بسیاری از دست‌اندرکاران حوزه کارگری این سهم به هزینه‌ روزانه دهک‌های کم درآمد جامعه تحمیل شده است.

افزایش سهم شوینده در سبد هزینه

حالا آن طور که برخی آمار روایت می‌کند: از اسفندماه سال گذشته 30 درصد از هزینه خانوارها مربوط به خرید مواد شوینده و بهداشتی ( ژل‌های ضد عفونی) بوده و سهم این هزینه رقمی در حدود 6میلیون و 5هزار تومان اعلام شده است.درباره دلایل این گرانی یا به قول تولید کنندگان : « افزایش قیمت»، اظهار نظرهای متفاوتی از سوی دست‌اندرکاران صنعتی شنیده می‌شود. دست‌اندرکاران صنعتی در این باره می‌گویند: شوک ناشی از افزایش تقاضا، موجب دستپاچه شدن تولیدکنندگان شد، چرا که نه تنها در تولید مواد و واردات مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم؛ ظرفیت سازی‌ها نیز دقیق انجام نشده بود. آن طور که برآیند اظهارنظرهای کارشناسی در این باره نشان می‌دهد، وضعیت تولید در خصوص ژل‌های ضد عفونی نگران کننده تر است.

تقلبی و گران

به گفته این دست‌اندر کار اقتصادی، اوایل دوران شیوع ویروس کرونا، علی رغم صحبت مسئولان وزارت بهداشت و همچنین وزارت صمت در خصوص تولید محصولات ضد عفونی در داخل کشور، اما مشاهده شد که بسیاری از این محصولات تولید شده تقلبی و یا با میزان اثر گذاری بسیار ناچیز بوده است. گفته می‌شود در فاصله اسفند تا اردیبهشت ماه حداقل 500 کارگاه زیرزمینی در کل کشور توسط مراجع انتظامی کشف شد که اقدام به تولید ژل‌های ضد عفونی تقلبی کرده بودند.به گفته او : « متاسفانه وزارت بهداشت و وزارت صمت با یک تحلیل جانبدارانه در خصوص اهداف اقتصاد مقاومتی و ضرورت حمایت از تولید داخل، مرزهای کشور را به روی واردات بستند؛ طی سال‌های گذشته با اتخاذ تصمیم‌های اینچنینی، بنیه تامین مواد اولیه برای بسیاری از تولیدکنندگان به خطر افتاده است».