خبر فوری

۱۴۰۱ چهارشنبه ۵ بهمن چاپ
تماشای فوتبال در آزادی، آزاد شد اما با ارقام فضایی!

قیمت بلیت VIP بازی استقلال؛ یک میلیون تومان!

قیمت بلیت VIP بازی استقلال؛ یک میلیون تومان!

اقتصاد میهن: ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها برای دیدن بازی‌های لیگ برتر فوتبال ایران آزاد شد؛ اما معلوم نیست سکوها بعد از این غیبت طولانی پر شود!

در حالی‌که فوتبال باشگاهی ایران یک نیم فصل بدون تماشاگر را پشت سر گذاشته است، حالا اعلام رفع ممنوعیت ورود هواداران از سوی وزارت کشور با معضل تازه‌ای همراه شده؛ مشکلی به‌ نام‌ قیمت بلیت‌ها!مخارج تیم های باشگاهی فوتبال ایران روز به روز افزایش پیدا کرده و از آنجا که صداوسیما مهم‌ترین راه درآمدی تیم‌های فوتبال، یعنی حق پخش تلویزیونی را بسته و همان ارقام اندک و خنده‌دار مندرج در لایحه بودجه هم پرداخت نشده است، حالا کار به برداشت مستقیم از جیب مردم رسیده، چون تیم‌ها راهی جز جبران بخش کوچکی از هزینه‌ها از راه فروش بلیت ندارند.  این تنها راه درآمدی فوتبال است که در اختیار خود باشگاه‌هاست. بعد از حق پخش که در انحصار رایگان تلویزیون است، تبلیغات محیطی هم با وجود تلاش زیاد در مشت باشگاه‌ها قرار ندارد. راه فروش پیراهن هم به دلیل فقدان قوانین کپی رایت، بسته است و در چنین وضعی به جیب هوادار رجوع شده است.

در چارچوب هفته هفدهم لیگ برتر بیست‌ودوم فوتبال، دو تیم استقلال و ملوان، ساعت ۱۵ روز پنج‌شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف هم می‌روند.با اعلام مسئولان برگزاری بازی استقلال و ملوان در جلسه هماهنگی پیش از این دیدار، برای ۵۰۰۰ هوادار مجوز حضور در ورزشگاه آزادی صادر شده که متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه بلیت فروشی، اقدام به خرید بلیت این دیدار کنند! این در حالی است که پیش از این، نایب رئیس فدراسیون فوتبال، رقم ۳۰درصد ظرفیت ورزشگاه را اعلام کرده بود! گویا بعد از این اعلام مسئولان بالادستی، منصرف و پشیمان شده اند و تعداد را باز هم کاهش داده اند.

دلیل صدور مجوز برای تنها ۵۰۰۰ هوادار هم انجام عملیات عمرانی و مقاوم‌سازی در طبقه دوم و شش سکوی طبقه اول ورزشگاه آزادی اعلام شده است! ساعتی پیش، بلیت‌فروشی این دیدار آغاز شد و یکی از نکات عجیب آن، افزایش بی‌رویه و چشمگیر قیمت بلیت‌ها نسبت به ابتدای فصل است. در سامانه بلیت‌فروشی، بلیت‌های پشت دروازه ۱۰۰ هزار تومان و بلیت‌های روبه روی جایگاه ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

اما رقمی که عقل از هوش می‌پراند، قیمت بلیت جایگاه ویژه آزادی است که یک میلیون تومان به فروش می‌رسد و افزایش صددرصدی داشته است! به این ترتیب، ارزان‌ترین تفریح جامعه دیگر تماشای فوتبال در ورزشگاه نیست. این اعداد حتی برای برخی کنسرت‌های لاکچری و خوانندگان معروف هم قفل است.به تازگی و پس از ماه ها تعطیلی اجرای کنسرت به دلیل ناآرامی‌ها، قیمت بلیت‌های کنسرت‌ها، افزایش قیمت‌ سرسام‌آوری داشته است. حالا نرخ بلیت‌های استادیوم آزادی، برخی کنسرت‌ها را روسفید کرده است.

قیمت گذاری در بلیت مسابقات فوتبال لیگ، در اختیار باشگاه ها قرار گرفته و طی سالیانی نه چندان دور، حتی هزینه چاپ بلیت هم بعد از فروش بلیت ها درنمی‌آمد! اما ناگهان بعد از افزایش نرخ ارز و گرانی لجام گسیخته، قیمت بلیت فوتبال به خصوص در ورزشگاه آزادی با شیبی تند به اعدادی نجومی رسید که از سطح پول توجیبی نوجوانان و جوانان خارج است و تماشای رقابت‌های داخلی فقط در توان قشری خاص و متمول قرار گرفت.

برخی سایت‌ها با مقایسه بالاترین قیمت کنسرت یکی از خوانندگان پاپ ایرانی که ۴۹۵ هزار تومان بوده است، قیمت بلیت بازی استقلال را اعجاب انگیز قلمداد کرده اند. به نظر می‌رسد، فوتبال باشگاهی ایران برای تامین مخارج خود به جای دریافت حق پخش از صداوسیما، راه جیب مردم را در پیش گرفته است! قیمت بلیت‌ها برای نخستین بار در تاریخ لیگ به میلیون رسید تا از این پس، دیدن فوتبال هم مختص قشر پولدار شود.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک ملی بانک صادرات ایران بانک تجارت بیمه دانشجویی تأمین‌اجتماعی بیمه پارسیان بانک سینا موسسه ملل وزارت ارشاد
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها