خبر فوری

۱۴۰۰ جمعه ۱ بهمن چاپ

وزیران جوان رییسی در کانون خشم ملت

وزیران جوان رییسی در کانون خشم ملت

اقتصاد میهن: احسان خاندوزی و زیر اقتصاد دولت رییسی که بدون سابقه کار اجرایی در دولت و تنها بر اساس اینکه در باره اقتصاد سخنرانی می کرد و می گفت می توان بورس تهران را در کمتر از یک هفته سامان داد و نیز حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی که پیش از وزرات گفته بود می توان با عرضه اندکی ارز قیمت هردلار را به 15 هزار تومان رساند ونیز گفته بود می توان با یک میلیون تومان یک شغل درست کرد این روزها در کانون خشم شهروندان ایرانی قراردارند.

سرمایه گذاران خرده پا در بورس و نیز بازنشستگان خشم خود را علیه دووزیر نشان داده اند. سقوط آزاد شاخص بورس در چند ماه تازه سپری شده به رغم همه وعده های دولت ونیز مجلس انقلابی و از دست دادن سطح مقاومتی یک میلیون و ۱۴۰۰ واحد شاخص کل به اعتراض آنها منجر شده است و گروهی از آنها درراهپیمایی اعتراضی به وزیر اقتصاد طعنه زدند که چرانمی تواند وضعیت بورس را سامان دهد ونیز اراده بازنشستگان برای افزایش دریافتی به دلیل تورم ۴۰ درصدی به تجمع های کوچک در چندین شهر منجر شده است.

در چنین وضعیتی که دولت نمی تواند مجلس را متقاعد کند که دلار ۴۲۰۰ تومانی را از بودجه حذف کند و نیز هنوز توانایی ندارد قیمت دلار را به کمتر از ۲۷ هزار تومان برساند و نیز نرخ تورم پیش بینی شده در سال آینده به دلیل کسری بودجه احتمالی در اندازه های بالابر اورد می شود و به نظر می رسد رییس دولت سیزدهم نیز ازکارنامه وزیرانش راضی نیست. واقعیت این است که اقتصاد ایران پیچیده و درهم تنیدگی های ویژه ای یافته و بخش واقعی اقتصاد یعنی تولید و سرمایه گذاری و حتی تجارت خارجی به مثابه سه بازیگر اصلی اقتصاد واقعی با سستی و رشد منفی و یار شدهای پایین نسبت به قبل از تحریم مواجه هستند و از سوی دیگر خروج سرمایه از کشور دیده میس شود و هیچ سرمایه گذار خارجی نیز حاضر به آمدن به ایران نیست و همه اینها راه روشنی برای مردم تصویر نمی کنند.

وزیران جوان و حتی وزیران با تجربه تر دولت رییسی در برابر موج بلند پیچیدگی های اقتصاد ایران از این سو به آن سو برده می شوند و زمین زیر پایشان سفت نیست و در چنین وضعیت نابسامان وسستی تنها کارشان این شده که بگویند اینها نتیجه بد رفتاری و ناکار آمدی دولت روحانی است. وعده های چند باره وزیر اقتصاد که نتیجه سیاستگذاری های او در چند ماه آینده آشکار می شود و رفتارهای پوپولیستی مثل اینکه باید به شهروندان ضعیف وام ارزان و بدون ضامن داده شود نیز شهروندان را راضی نمی کند. بورس همچنان متزلزل است و بازار کار نیز دستخوش تحولی نشده ووزیر کار از زیر بار ایجاد شغل شانه خالی می کند و نیز اصرار دارد می شود با یک میلیون تومان شغل درست کرد در حالی که با یک میلیون تومان شاید بشود ۵ کیلو گوشت خرید ،خشم شهروندان را بیشتر می کند. به نظر می رسد دوره مواجهه با واقعیت ها فرارسیده و شعاردادن دردی از دردهای مردم را کاهش نمی دهد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه سرمد بانک سپه شرکت پگاه بانک  ملی شرکت ذوب آهن اصفهان بیمه دی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها