خبر فوری

۱۴۰۰ چهارشنبه ۵ آبان چاپ

لبنیات از سفره‌های مردم پر کشید

لبنیات از سفره‌های مردم پر کشید

اقتصاد میهن: یک کارشناس حوزه لبنیات خاطر نشان کرد: ذی‌نفعان تمرکزی برای افزایش مصرف لبنیات در کشور نمی‌کنند و اولین اقدام آن‌ها در زمان کسری بودجه حذف شیر مدرسه بود.

اسماعیل خاتمی بابیان اینکه مصرف لبنیات جزو اولویت‌های درجه یک دولت نیست، گفت: دولت به‌عنوان یکی از ذی نفعان زمانی‌که با مشکلات اقتصادی، مواجه می‌شود اقدام به حذف شیر مدرسه می‌کند.وی بابیان اینکه توزیع شیر مدرسه مصوبه مجلس شورای اسلامی است، گفت: به نظر من مصرف لبنیات از دید دولت به عنوان یک کار لوکس در نظر گرفته می‌شود. زمانی‌که از بالا این اولویت لحاظ نمی‌شود نمی‌توان انتظار داشت سایر ذی‌نفعان که زیرمجموعه دولت قرار دارند بتوانند در این زمینه پررنگ عمل کنند.

به گفته خاتمی، ذی‌نفعان اقتصادی شامل تولیدکنندگان شیرخام، صنعت‌گران لبنیات و نظام توزیع می‌شوند. به نظر می‌رسد این بخش‌ها نیز مانند دولت دغدغه کاهش مصرف سرانه لبنیات را ندارند.این کارشناس ادامه داد: فعالان اقتصادی برای جبران مصرف داخلی، صادرات را اولویت قرار دادند و با تبدیل شیرخام به غیر از محصولات لبنی سفره مانند شیرخشک، چربی اقدام به صادرات این محصولات می‌کنند. تولیدکنندگان محصولات لبنی این خاطرجمعی نسبی را دارند که می‌توانند در بازار خارجی محصول خود را عرضه کنند.

وی بابیان اینکه فشار از پایین درست اعمال نمی‌شود، خاطر نشان کرد: مصرف‌کنندگان هم مطالبه‌گر حقوق خود نیستند و بعد از حذف شیر مدرسه کمتر والدینی اعتراض کرد که چرا این حق از فرزند من سلب شد.خاتمی با اشاره به منفعل بودن تشکل‌های لبنی، گفت: آیا این بخش مسئولیت اجتماعی خود را درباره کاهش مصرف لبنیات درست انجام نمی‌دهند؟ یا آن‌ها نیز به روزمرگی افتاده‌اند؛ و برای بقا صنعت به روش‌های غیر افزایش مصرف داخلی متوسل شده‌اند. کمتر کسی دغدغه مصرف‌کننده را دارد به‌همین دلیل لبنیات از بسیاری از سفره‌های مردم پر کشید.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: وزارت بهداشت همواره زنگ خطر کاهش مصرف لبنیات را سر می‌دهد، اما نمی‌دانم این هشدار‌ها متوجه چه کسانی هستند. رسانه‌ها و مجلس نیز در این میان اقدام و توجه ویژه نمی‌کنند و در مناسبات مختلف نظری می‌دهند، اما اقدام عملی که بتواند راهگشا باشد انجام نمی‌دهند.وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی هر سال سرانه تولید را معادل سرانه مصرف اعلام می‌کند. مطابق با آمار وزارتخانه هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد، اما همانگونه که اشاره کردم تولیدکنندگان برای جبران مصرف داخلی اقدام به صادرات ۲۰ درصد از شیرخام می‌کنند. خاتمی با اشاره به صفر شدن واردات لبنیات در چند سال اخیر گفت: کاهش واردات به معنی کاهش مصرف است مسئول اعلام سرانه مصرف چه کسی است؟ آن چیزی که وزارت جهاد به عنوان سرانه مصرف اعلام می‌کند سرانه تولید شیرخام است نه سرانه مصرف.

 

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه فروشگاه کوروش بیمه پارسیان شرکت ذوب آهن اصفهان بانک سینا بیمه دی بیمه دانا بانک دی موسسه ملل بانک گردشگری
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها