۱۴۰۰ يکشنبه ۱۲ ارديبهشت چاپ
بوی بهبود ز اوضاع نفت می‌آید

ارسال سیگنال مثبت نفت به اقتصاد/ تولیدنفت ایران ۱۳۷% افزایش یافت

ارسال سیگنال مثبت نفت به اقتصاد/ تولیدنفت ایران ۱۳۷% افزایش یافت

اقتصاد میهن: گزارش سه ماهه نخست سال جاری میلادی اوپک نشان می دهد که تولید نفت ایران روند افزایشی یافته به میزان دوسال گذشته رسیده است.

 

اگرچه گزارش های غیررسمی از زمستان گذشته موید این موضوع بود که تولید نفت ایران در مسیر افزایشی قرار گرفته اما حالا گزارش رسمی اوپک روند رو به بهبودی را پیش روی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ قرار می‌دهد. میزان فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰ روزانه ۲.۳ میلیون بشکه درروز برآورد شده است،عددی که هنگام رونمایی از لایحه بودجه خیلی‌ها را شوکه کرد که با توجه به روند کاهشی فروش و شرایط ناپایدار سیاسی این پیش بینی خوش بینانه است.با این حال گزارش سه ماهه نخست اوپک نشان می دهد که پیش بینی دولت در بودجه خیلی هم دور از انتظار نبوده است و گزارش اخیر اوپک بر درستی این پیش بینی مهر تایید زده است.

بودجه ۹۹ بر مبنای فروش ۶۵۰ هزار بشکه نفت در روز بسته شده است. مشخص بود که بودجه‌ریزان امید چندانی به فروش نفت ندارد.البته در اواخر سال ۹۹ فروش نفت وضعیت بهتری پیدا کرد که این مساله ناشی از روی کارآمدن دولت جدید در آمریکا بود. در گزارش اوپک آمده است که در پایان سال ۲۰۲۰ و به دنبال امیدواری اقتصادها به عادی شدن شرایط پس از تزریق واکسن کرونا،تقاضای جهانی برای نفت بهبود یافت به طوری که کشورهای غیرعضو اوپک ۶۲.۹ میلیون بشکه نفت تولید کردند.

اوپک در گزارش خود اعلام کرده که میانگین تولید نفت در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ سبد نفتی اوپک ۲۵.۰۴ میلیون بشکه در ماه بوده است. در این مدت ، تولید نفت خام برخی کشورهای عضو اوپک یعنی ایران، آنگولا، لیبی وعراق رشد قابل توجهی داشته و در مقابل عربستان تولید نفت خود را کاهش داده است.تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار تن در روز گزارش شده که این میزان در سال ۲۰۲۰ به یک میلیون و ۹۸۵ هزار تن کاهش یافته بود. البته در گزارش اوپک به دلیل تحریم های آمریکا،میزان صادرات نفت گزارش نشده ؛ گفتنی است بخشی از تولید نفت خام به مصرف داخلی می رسد.

براساس گزارش اوپک، میزان تولید نفت خام ایران به تدریج درماه‌های ژانویه ۲ میلیون و ۹۸ هزارتن و در ماه فوریه به ۲ میلیون و ۱۶۷هزارتن و درماه مارس به ۲ میلیون و ۳۰۴ هزار تن رسیده که این میزان رشد در مجموع سبد نفتی اوپک رشد ۱۳۷ درصدی را رقم زده است.

در مدت یاد شده عربستان سعودی از تولید ۹ میلیون و ۷۷ هزار بشکه در ماه ژانویه به ۸ میلیون و ۹۰ میلیون بشکه در ماه مارس کاهش تولید را به ثبت رسانده که کاهشی در حدود ۳۳ درصدی است. اگرچه در اغلب پیش بینی موسسات معتبر مالی دنیا خبری از بازگشت قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در سال جاری نیست، با این حال رشد کامودیتی‌ها و همبستگی تاریخی نرخ‌های کامودیتی با رشد اقتصاد حکایت از آن دارد که سال جاری میلادی بهبود نسبی در اقتصاد جهان رخ خواهد داد. هرچند درباره ایران، بسیاری از مفروضات بستگی به نتیجه مذاکرات برجام و البته  تصویب دو لایحه معطل مانده در مجمع  تشخیص مصلحت  نظام دارد، اما رشد تولید نفت نشانه های مثبتی هم پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

فولاد مبارکه اصفهان بانک گردشگری موسسه ملل بانک سینا شرکت پگاه بانک پارسیان بیمه پارسیان بانک سپه سازمان تامین اجتماعی بانک  کارآفرین بیمه سینا بانک صادارت ایران
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها