خبر فوری

۱۴۰۰ جمعه ۲۰ فروردين چاپ

تشدید جنگ پنهان میان ایران و اسرائیل

تشدید جنگ پنهان میان ایران و اسرائیل

اقتصاد میهن: روزنامه اسرائیلی "یودیعوت آحرونوت" در سرمقاله خود با اشاره به حمله اخیر اسرائیل به کشتی ایرانی ساویز در منطقه دریای سرخ و سواحل یمن و جیبوتی می‌نویسد: هدف اسرائیل از این حمله انتقال پیام به دولت امریکا درباره ایران بوده است.

این روزنامه افزوده است: "واشنگتن قصد دارد به هر قیمتی تهران را در آغوش گیرد، اسرائیل اما در حال انتقال این پیام به کاخ سفید است که چشم خود را بر روی اقدامات ایران در منطقه نخواهد بست. اسرائیل قصد دارد نشان دهد که ارباب حوزه آبی و دریا‌ها است و از رویارویی با ایران ابایی ندارد و نمی‌هراسد. منطقه‌ای که در آن حمله علیه کشتی ایرانی صورت گرفته در سواحل یمن در ۱۶۰۰ کیلومتری جنوب اسرائیل بوده است. این حمله نشان‌دهنده تشدید جنگ پنهان میان ایران و اسرائیل است که اکنون دامنه آن به آب‌ها کشیده شده است". 

این روزنامه در ادامه مدعی شده است: "اسرائیل سه هدف را از حمله دنبال کرده است: نخست آنکه این حمله اقدامی تلافی‌جویانه در پاسخ به حمله ماه گذشته ایران به کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عرب بوده است.( این در حالی است که ایران این ادعا را رد کرده است). دومین هدف انتقال این پیام به ایران بوده که اسرائیل در آب‌های دریای سرخ و مدیترانه حرف اول را می‌زند و عاقلانه است که تهران از تلاش برای حمله به ناوگان دریایی و یا کشتی‌های متعلق به اسرائیل در نقاط دیگر جهان از جمله در خلیج فارس، دریای عمان و دریای عرب منصرف شود. همچنین، اسرائیل این پیام را انتقال داد که ایران باید به تلاش خود برای ارسال نفت و تسلیحات به سوریه و لبنان پایان دهد. سومین هدف از این حمله انتقال این پیام به امریکا بود که اسرائیل به جنگ خود علیه اقدامات ایران در منطقه (از نظر اسرائیل) ادامه خواهد داد.

یودیعوت آحرونوت نوشته است: اسرائیل این پیام را به دولت بایدن انتقال داد که حتی در صورت تلاش امریکا برای بازسازی و بهبود  روابط با ایران نیز این موضوع تاثیری بر برنامه اسرائیل برای مقابله با ایران نخواهد گذاشت. اسرائیل دریافته که واشنگتن می‌خواهد به هر قیمتی روابط خود را با ایران بهبود بخشد و با آن کشور آشتی کند تا با دست بازتری بر روی مقابله با ویروس کرونا و روابط خصمانه با چین و روسیه تمرکز کند

خوش‌خدمتی اسرائیل به عربستان

روزنامه "الاخبار" چاپ لبنان نزدیک به گروه حزب‌الله نیز در گزارشی با اشاره به اقدام اخیر اسرائیل علیه کشتی ساویز از این اقدام تحت عنوان خوش‌خدمتی اسرائیل به ریاض یاد کرده و می‌نویسد: "کانال ۱۲ اسرائیل مدعی شده است کشتی ایرانی به عنوان پایگاه کنترل و مرکز فرماندهی عملیات دریایی توسط نیروی دریابی ایران فعالیت کرده و به جمع آوری اطلاعات درباره عربستان و یمن برای کمک به انصارالله پرداخته است.

این کانال اعلام کرده که تصاویر یک ماه گذشته تهیه شده توسط پهپاد‌های سعودی وجود و حضور قایق‌های تندروی تهاجمی در کشتی ساویز را نشان داده بودند قایق‌هایی که می‌توانند با جرثقیل در دریا قرار داده شده و برای حمله علیه کشتی‌ها مورد استفاده قرار گیرند. این کانال مجددا تاکید کرده که سعودی‌ها در گذشته ایران را به حمایت از انصارالله برای حمله علیه کشتی‌های خود متهم کرده بودند. واقعیت آن است که اسرائیل علیرغم آن که مستقیما اشاره نمی‌کند، اما برای مقابله با ایران منافع مشترکی با سعودی‌ها و اماراتی‌ها دارد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه سرمد بانک سپه شرکت پگاه بانک  ملی شرکت ذوب آهن اصفهان بیمه دی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها