خبر فوری

۱۳۹۸ سه شنبه ۷ آبان چاپ
از کاهش سن فحشا تا روسپیگری زنان متاهل؛

آمار‌های دردناک از فحشا و روسپیگری در ایران

آمار‌های دردناک از فحشا و روسپیگری در ایران

اقتصاد میهن: خوب که بنگری در گوشه‌ای از خیابان سایه‌ای نحیف از یک زن را می‌بینی، زنی که برای قیمت فروش تنش در نیمه شب چانه می‌زند. زنی که به ظاهر لبخند به لب دارد و گاهی بلند می‌خندد، اما مشخص نیست پشت آن چهره رنگ آمیزی شده هم لبخندی هست یا خیر؟ کسی چه می‌داند شاید این لبخند‌ها واقعیست، شاید هم از سر دردمندی و استیصال است. اما چشمان بی تفاوت و عاری از شور زندگی و گا‌ها نمناک را چطور می‌توان توجیه کرد؟

فحشا در ایران نیز مانند همه کشور‌های جهان رواج دارد. عوامل روی آوردن زنان به فحشا را، اما می‌توان فقر، اعتیاد، ازدواج اجباری، بیکاری، زیاده خواهی و تنوع طلبی مردان، وجود فضای یاس و ناامیدی بین جوانان و عدم وجود امکانات برای ازدواج و تشکیل خانواده، ازدواج مجدد مردان و طلاق برشمرد.عواملی که به نظر می‌رسد هر چه در کشور بیشتر بای می‌شود صدای بوق ماشین‌ها در شب را بلند‌تر و بلند‌تر می‌کند.
اما در شرایطی که مسولان و جامعه شناسان کشور نگران روابط پنهانی دختران و پسران جوان هستند و گزارش‌هایی نیز از آمار کاهش سن برقراری رابطه جنسی حتی میان دانش آموزان کم سن دبیرستانی منتشر شده و از سوی دیگر آخرین آمار‌های موجود از بهزیستی نیز نشان می‌دهد که سن فحشا در ایران ۱۶ سالگی است، اما هنوز برای این مسئله نه تعریف درستی ارائه شده است و نه راه حل اجتماعی شایسته‌ای که از گسترش آن جلوگیری کند و همواره این مساله به عنوان یک تابوی اجتماعی پنهان شده است و آمار‌های درستی از آن در دسترس نیست.در آخرین اظهار نظر از زبان مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی در سال ۸۶ با تاکید بر اینکه سن فحشا در ایران پایین است سن دختران فراری ۹ سال و بحرانی اعلام شده است.
بنا به گفته این مقام مسئول:" بر اساس آمار به دست آمده از دختران فراری در شهر تهران، میانگین سن دختران فراری ۹ تا ۱۷ سال است. " از سوی دیگر، دکتر قرایی رییس انجمن جامعه شناسی ایران اواسط سال ۹۰ د اعلام کرد که در حال حاضر سن روسپی گری در ایران حدود ۸-۱۰ سال کاهش یافته و از سن ۲۰ تا ۳۰ سال به ۱۲ تا ۱۸ سال رسیده است.
وی البته این کاهش سن را مربوط به افزایش برخی آسیب‌های اجنماعی نظیر افزایش طلاق، تنوع طلبی مرد‌ها، عدم امکان ازدواج، اعتیاد، بیکاری و. دانست.یک کارشناس آسیب‌های اجتماعی نیز آمار مراکز فحشا در سطح شهر تهران را ۸ هزار باند اعلام کرده است.
معینی کارشناس آسیب‌های اجتماعی، در همایش بررسی آسیب‌های اجتماعی، گفته:" طبق آمار در مدت ۷ سال متوسط سن فحشا از ۲۸ سال به زیر ۲۰ سال رسیده ودر حال حاضر کف این سن تا ۱۳ سالگی پایین آمده یعنی در میان نوجوانان به طور روزافزونی گسترش یافته است. ". این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرده:" بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار زن خودفروش در جامعه ما قابل ردیابی هستند و بسیاری از دانش آموزان دبیرستانی این معضل اجتماعی را به طور رسمی می‌پذیرند.
در این میان سال گذشته و در جدیدترین اظهار نظر درباره سن فحشا، دکتر حبیب الله مسعودی فرید مدیر کل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به کاهش متوسط سن زنان تن فروش در کشور، گفته است: در چند سال اخیر سن این زنان همواره با کاهش مواجه بوده است و در سال ۸۹ تا ۹۰ نیز میانگین سنی این زنان یک سال کاهش یافته است. به گفته وی بر اساس آمار‌های مراکز بازپروری سازمان بهزیستی ۱۰ تا ۱۲ درصد زنان خیابانی متاهل هستند و اغلب آنان در سنین ابتدای جوانی ۲۰ تا ۲۹ سال قرار دارند.
نکته دردناک، اما اینجاست که پای زنان متاهل نیز به روسپیگری باز شده است.به گفته دکتر ابهری عضو مرکز پژوهش‌های دانشگاه شهید بهشتی، حدود ۶۷ درصد از مردان متقاضی مجرد و مابقی آن‌ها متأهل هستند که به دلیل زیاده‏ خواهی و تنوع ‏طلبی به زنان روسپی روی آورده ‏اند.به گفته وی بیشتر زنان روسپی نیز مجرد هستند. اما این عمل در بین زنان متأهل نیز وجود دارد. گاهی مرد معتاد، همسرش را مجبور به این کار می‏کند و حتی مشتری‏‌هایی را معرفی می‏کند.
بنا بر اظهارات مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری، در موارد نادری نیز زن متأهل با اختیار کامل، چنین فعلی را انجام می‏دهد و همسرش هم مطلع است و تشویق می‏کند.هر چند تصور این وضعیت ناگوار که مردی زن خود را به این عمل ترغیب کند و راضی به این کار شود، بسیار مشکل است؛ اما در این شرایط، مرد خانواده بی‏ غیرتی خویش را توجیه می‏کند و به جایگزینی معیار‌ها یا حرکت معکوس در معیار‌ها می‏پردازد. به طور مثال می‏گوید: «من از صبح تلاش می‏کنم، اما درآمدم کفاف مخارج زندگی را نمی ‏دهد. همسرم نمی‏ تواند شغلی داشته باشد، اما از این راه می‏تواند کمک خرج خانواده باشد و…» تمام این موارد توجیهات کودکانه است که باعث افزایش فحشا می‌شود.
اما نکته مهم‌تر اینجاست که از آنجا که روسپیگری در کشور تابویی اجتماعی به حساب می‌آید هر گز به طور علمی به آن پرداخته نشده تا راهکار‌های اساسی برای نجات زنان آسیب دیده اندیشیده شود و تا این تابو شکسته نشود و آمار دقیقی از فحشا وجود نداشته باشد تا آسیب شناسی‌ها صورت بگیرد نرخ فحشا نیز افزایش خواهد یافت.

دیدگاه کاربران
behnam 1399/06/14
نتیجه کار فرهنگی اجتناعی غلط و نبود مکان تخلیه جنسی و کار زنان در ارگانهای دولتی و اختلاس میشود.همین فقر و فحشا وتنوع طلبی وگرنه کیر همون کید کس همون کس.
ناشناس 1399/06/27
س.باید مثل همه کشورها فکری به حال غریزه جنسی خدادادی جوانان .و موارد طلاق .و افراد متاهل که مشگل جنسی دارند بشود
حمزه جم 1399/06/27
ناشناس 1399/07/06
همش مال بی عدالتی وشناخت ناقص از انسان ونیاز های آن است حتی بادین ترین وباتقواترین انسان هم نیاز به تخلیه ی خود وتمام نیاز هایش است اصلا به نظر من دین برای همین به وجود آمده که انسان نیاز های مادی ومعنوی خودرا به بهترین عاقلانه ترین درسترین روش ممکن برآورده کنه البته انسان از دو بعد انسانی و الهی درست شده و هر بعد نیاز خاص خود را می طلبد ولی وقتی به خلقت انسان نگاه میکنیم میبینیم که خداوند منان اول جسم انسان رو از خاک درست میکنه وبعد روح خودش رو در کالبد انسان می دمد پس اول انسان باید نیاز مادی خودش رو به صورت درست عاقلانه ومتعادل برآروده کند مثل خودم سال های قبل دینم خیلی بهتر از الان بود الان از بیکاری ونا امیدی دیگه راستش چیزی برام مهم نیست همش بی عدالتی و حاکم نقشش اینه که تعادل را در تمام سطوح برقرار کنه مگر نه حاکم برای چیه اگه حاکم هم نباشه همین جوری که هست بود یک عده ثروت مند و یک عده فقیر حاکم باید عدالت رو درمیان مردم بیاره مگر نه حاکم و حکومت برای چیه فقط به عده حقوق الکی میگیرن برای همینه که توی اسلام این قدر از ولایت مهمه حاکم باید مثل پدر باشه برای مردمش البته اینجور نیست واقعا در ایران زنده باد اسلام ناب محمدی ولی متاسفانه ایران اسمش اسلامیه کاش واقعا بود ببخشید حرف زیاد زدم درد دل زیاده الان میفهمم چرا امام علی شبها با چاه درد دل کردن چون واقعا کسی نبوده باهاش درد دل کنه ننگ به مسئول بی مسئولیت می خواهد هر کی باشه .
ناشناس 1399/08/17
اینها همش حرف مفته. تا اقتصاد درست نشه و به فقرا کمک نشه هم بی غیرتی و هم‌ دزدی و طلاق و روسپیگری ادامه داره.
ناشناس 1399/08/17
اقتصاد باید درست بشه
مهران 1399/07/16
باید سن ازدواج پایین بیاید و رسیدن جوان به کار و امکانات ازدواج بهتر شود و حجاب بیش تر تبلیغ شود و حجاب اجباری هم سخت گرفته بشود مذهبی ها هم امربه معروف و نهی از منکر کنند و ازدواج موقت هم بهتر شود
محمد 1400/01/18
باشه هرچی تو میگی
بهاره 1399/09/23
باید این زنای فاحشه کشته شوند پس چرا این همه دخترای خوب کار شرافتمندانه انجام میدند این خاک برسر ها نمیتونن؟؟؟؟
هادی 1400/08/11
نخیر. فحشا هم یکجور آسیب اجتماعی است و خود این افراد هم زخم خورده هستند. بیشتر این افراد هم از خانواده های آسیب دیده هستند.
شاهین 1400/08/18
واقعا به امثال شما بیشرف های ضد زن میشه گفت انسان؟ خجالت نمیکشید از حرف های زشت و زن ستیزانه تون؟
ناشناس 1400/08/26
آخر زندگی مرگه نکنیم همچین یا امام زمان خودت همه ما را از درد وحشتناک فحشا هوای نفس نجات بده خودت مارا ببخش .
ا.ب 1400/10/10
وضع اقتصادی مردم را درست کنید کار با درآمد متناسب باشه همه چیز درست میشه .دین درست میشه حجاب درست میشه فحشا هم درست میشه.
هاشم 1401/01/10
هرجا فقر باشد به دنبالش فحشا می آید.
ناشناس 1401/01/26
خیلی جای تاسف است انسان های ناآگاه درک درستی از مسائل اجتماعی ندارن و با فاحش و ناسزار به زنان و....صورت مسئله که همان مسائل اقتصادی پاک می کنند به زعم خودشان راه حل ارائه می دهند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بیمه سرمد بانک سپه شرکت پگاه بانک  ملی شرکت ذوب آهن اصفهان بیمه دی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها