۱۴۰۳ شنبه ۲ تير چاپ
عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداها؛

از بنزین رایگان تا اهدای بیست گرم طلا به هر خانوار! / رگبار وعده های سرخرمن ادامه دارد!

از بنزین رایگان تا اهدای بیست گرم طلا به هر خانوار! / رگبار وعده های سرخرمن ادامه دارد!

اقتصاد میهن: کاندیداهای چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری این روزها بازار وعده‌ها عجیب و غریب را داغ‌تر از همیشه کرده‌اند .

به گزارش اقتصاد میهن در حالی که وعده‌های کاندیداها پیش از این نیز بر زمین مانده و مشکلات مزمن اقتصادی ایران، حالا شرایط را بسیار پیچیدتر از قبل کرده است، اما بارش وعده‌های تازه برای کسب رای همچنان ادامه دارد. در این میان وعده‌ها همواره در حوزه معیشت تریف می‌شود و کسی برنامه‌ای برای توسعه و بهبود کلی وضعیت اقتصاد ندارد .یارانه‌های نقدی که از سال ۱۳۸۹ توزیع شده‌اند حالا به چاه ویلی بدل شده‌اند که تبعات اجتماعی خروج از ان بیشتر از تبعات اقتصادی ناگوارشان است.همچنان از پس گذشت چهارده سال وعده‌های یارانه‌ای در ادبیات سیاستمداران ایرانی جا خوش کرده‌اند و در شرایطی که تبعات افزایش یارانه‌های نقدی بر افکار عمومی اشکار شده، برخی با گذر از پول نقد به بهانه‌ی دور زدن تورم، وعده‌ی توزیع طلا می‌دهند.وعده‌های عجیب و غریب در حدی است که حالا می‌توان فهرستی از این عجایب را تهیه کرد. وعده‌هایی که نه در ایران ۸۵ میلیون نفری بلکه در هیچ کشوری قابلیت اجرایی ندارد و اتفاقا اجرایی شدن آن خطری بسیار جدی را متوجه کشور خواهد کرد.

زاکانی، وعده‌هایی برای اجرایی نشدن

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، سردمدار وعده‌های بزرگ است. او که این روزها حتی اتفاقات رخ داده در نهادهای تحت تصدی‌اش را نیز نمی‌پذیرد و مدعی است حجاب‌بانان در مترو فعالیت نمی‌کنند ، وعده داده است به هر خانوار ایرانی بیست گرم طلا به عنوان یارانه بدهد. او این موضوع را با هدف دور زدن تورم مطرح کرده و گفته است اعتبار طلا دیگر از گزند تورم مصون است .البته بسیاری از کارشناسان این وعده‌ی وی را به چالش کشیده‌اند و می‌گویند چنین اتفاقی خود می‌تواند به یک بحران جدی برای اقتصاد ایران بدل شود .ماجرا آنجا پیچیدتر می‌شود که وی از وعده‌ای به نام نصف کردن قیمت بنزین پرده‌برداری می‌کند و می‌گوید قصد دارد در دولتش بنزین سه هزار تومانی را حذف و بهای بنزین را به هزار و پانصد تومان برساند. این وعده در حالی داده می‌شود که ناترازی بنزین در ایران یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی است و تداوم این روند می‌تواند بحرانی جدی را برای کشور ایجاد نماید .در عین حال او کسی است که وعده رایگان کردن بیمه برای کودکان زیر هفت سال، زنان باردار و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ ‌ا را داده است . این وعده‌ی کلی البته بار مالی سنگینی که وی درباره‌ی نحوه‌ی اجرای ان چندان توضیحی نداده است.او وعده داده است گوشت را دم در منزل به هر خانوار ایرانی تحویل دهد.

وعده عجیب قاضی‌زاده‌هاشمی چیست؟

قاضی زاده‌هاشمی نیز در چنته چندین وعده عجیب و غریب دارد. او که در سخنانش بر خانواده تاکید زیادی دارد، از برنامه‌اش برای اعطای اعتبار یک میلیارد تومانی به هر جوان برای تشکیل خانواده گفته است . این اعتبار به گفته‌ی وی قرض‌الحسنه خواهد بود. در عین حال او که مدعی است وزیر آموزش و پرورش را با رای معلمان انتخاب خواهد کرد، در انتخابات پیشین از برنامه‌اش برای حل مشکل بورس در سه روز خبر داد و حالا نیز گفته است مشکل بورس را در کمتر از سه روز حل خواهد کرد .

وعده‌ی عجیب جلیلی: سفر مجانی

سعید جلیلی که در انتخابات سال ۱۴۰۰ به نفع رییسی از کارزار انتخابات سیزدهم کنار رفت، حالا بار دیگر در صحنه حضور دارد. وی وعده داده است به هر خانوار یارانی سه روز سفر رایگان در اقاکتگاه‌های دولتی را خواهد داد. تجارت نیوز اعلام کرده این مطلب در اکانت توییتری منتسب به سعید جلیلی درج شدهاست. چنین وعدهای از سوی وی تکذیب نشده است. از سوی دیگر او وعده داده است عقب ماندگی چند صد ساله را در چند سال جبران خواهد کرد.او وعده داده است اعتبار را به ریال برمی‌گرداند و دلارزدایی خواهد کرد. برنامه‌ای که در دستور کار دولت‌های پیشین، حتی دولت سیزدهم بوده و محقق نشده است.او با شعار یک جهان فرصت ، یک ایران جهش از طرحش برای توزیع عادلانه یارانه‌ها پرده برداشته است. به گفته‌ی خودش ده سال عهده‌دار طرح دولت سایه بوده است. او طرحی عجیب در انتخابات پیشین برای توزیع یارانه بنزین مطرح کرد که موسوم به طرح وان بود. این طرح دلالت بر توزیع یارانه بنزین به افراد و نه خودروها داشت و در کیش و قشم به صورت پایلوت اجرا شد اما جواب طوری نبود که اجرای سراسری آن تضمین شود .

پورمحمدی و انرژی رایگان

مصطفی پورمحمدی نیز در این انتخبات طرحی عجیب را مطرح کرده است. او طرحی درباره توزیع رایگان بنزین داده است. البته این طرح ناظر به انتقادی است که از وضعیت پرداخت یارانه‌ها دارد . این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفته است” مطمئن هستم با مدیریت خوب در یارانه سوخت و انرژی که متاسفانه در ۱۵ یا ۱۶ سال گذشته در دو طیف مدیریتی جناحی نتوانستیم آن را سامان بدهیم و پرت عظیم انرژی داریم، ما می‌توانیم میانگین از میزان سوخت در اروپا بگیریم و آن را به مردم مجانی بدهیم. یک شاخص و مدل داریم باقی مانده آن را می‌توانیم یک تسهیلات دیگر مانند کمک به بهداشت و آموزش ارائه بدهیم.

وعده‌ی عجیب قالیباف برای خرید مسکن

قالیباف در توئیتی وعده داد که در صورت پیروزی احتمالی در انتخابات حقوق کارکنان، بازنشستگان و حداقل دستمزد کارگران به میزان تورم سالانه به علاوه رشد اقتصادی افزایش خواهد یافت.وی در این باره نوشت: عقب افتادن افزایش حداقل دستمزد از میزان تورم یعنی کوچک شدن سفرهٔ مردم و ناامنی روانی خانوارها.او وعده داده در دولت خدمت و پیشرفت، حقوق کارکنان دولت، بازنشستگان و حداقل دستمزد کارگران و مستمری افراد مشمول نهادهای حمایتی به میزان تورم سالانه به علاوه رشد اقتصادی افزایش خواهد داد. نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری: کاری می کنیم تا یک کارگر با درآمد ۷٫۵ سال خودش بتواند خانه بخرد.بررسی‌ها نشان می‌دهد پزشکیان وعده‌ای جنجالی و عجیب در حوزه اقتصاد نداده است و موضوع را به نظر کارشناسان موکل کرده است . وعده‌های عجیب کاندیداها در شرایطی است که آنها قول اجرای برنامه هفتم، رشد هشت درصدی اقتصاد، تک رقمی شدن تورم، مهار نقدینگی، بهبود بازار کار، رفع مشکلات تحریم و … را مطرح کرده‌اند. هر کدام از این وعده‌های تکراری پیش از این نیز اعلام شده بود اما اقتصاد ایران همچنان درگیر آنهاست .

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بنر ماه محرم بانک سینا بانک تجارت بانک صادرات ایران فولاد خراسان بیمه ملت موسسه ملل بانک ملی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها