• صنایع پیشران و اولویت‌دار برای سرمایه‌گذاری شناسایی شد

  اقتصاد میهن: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از شناسایی صنایع اشباع و دارای ریسک سرمایه‌گذاری بالا و همچنین صنایع پیشران و اولویت‌دار برای سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت که این فهرست در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده شده و تمهیداتی در سال ۱۳۹۹ اتخاذ خواهد شد که سرمایه گذاران به طرف صنایع پیشران و اولویت دار حرکت کنند.

 • لوله سازی اهواز درمسیر جهش تولید/ تولید لوله ۵۶ اینچ گازی اسپیرال

  اقتصاد میهن: عضو جوان شرکت لوله سازی اهواز از تولید لوله‌های ۵۶ اینچ گازی اسپیرال برای اولین بار در خوزستان و تحقق شعار رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد «جهش تولید» در این شرکت خبر داد.

 • چرا خرید دلار و طلا در تعطیلات نوروز ممنوع است؟

  اقتصاد میهن: روز‌های آخر وسوسه به‌سراغ خیلی‌ها می‌آید؛ صدای توی گوش آدم می‌پیچد که می‌گوید همین حالا بخر و بعد عید پول پارو کن! امسال اوضاع پیچیده‌تر به نظر می‌رسد، چون از یک طرف سفر‌های نوروزی کنسل شده و از طرف دیگر دید و بازدید‌ها از ترس کرونا به پایین‌ترین حد ممکن می‌رسد.

 • سه‌‌گانه خطر!

  اقتصاد میهن: دو روز پیش بود که حسن نمکی، وزیر بهداشت اعلام‌کرد پمپ‌بنزین‌های آلوده می‌توانند ٨‏هزار نفر را به ویروس مبتلاکنند و دیروز محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات بود که حرف او را ‏تکمیل کرد. او در توییتی نوشت: «با تحلیل اطلاعات به این جمع‌بندی رسیدیم که سه مرکز مهم پخش ‏ویروس کرونا در ایران به ترتیب ۱- بیمارستان‌ها، ۲-پمپ‌بنزین‌ها و ۳- سوپرمارکت‌ها هستند.»‏

 • کسب و کار‌هایی که مشمول «تعویق اقساط وام» شدند

  اقتصاد میهن: در پی مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص کمک به صاحبان کسب و کار‌هایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا با مشکلاتی مواجه شده‌اند، مصادیق کسب و کار‌های مشمول که به تصویب کمیته منتخب دولت رسیده است اعلام شد.

 • سرگذشت غم‌انگیز احمد و محمود

  اقتصاد میهن: آیا احمد و محمود خیامی اسطوره بودند؟ کسانی که خط تولید اولین خودروی ایرانی را پایه‌گذاری کردند و همچنان خاطرات کارهایشان در میان کارگران ایران‌خودرو دهان به دهان می‌گردد. احمد و محمود هیچ شمایل اسطوره‌ای نداشتند. آنها کارآفرینانی واقع‌بین و با ذکاوت بودند که نیمی از عمرشان را پای تاسیس کارخانه ایران‌ناسیونال ریختند و نیمی دیگر را به جبر روزگار صرف کار خیریه کردند.

 • مشاغلی که با کرونا در ایران جان گرفتند!

  اقتصاد میهن: اگرچه شیوع کرونا در ایران باعث از رونق افتادن اکثر مشاغل به خصوص مشاغل شب عید شده است اما در این آشفته بازار برخی مشاغل هم به خاطر کرونا پر رونق شده و فروش زیادی داشته‌اند.

 • مُسکن وزارت صمت برای جبران زیان کرونایی کسب‌وکارها

  اقتصاد میهن: کسب وکارهای کوچک مشمول سیاست‌های تشویقی می‌شوند. سیاست‌گذار تجاری کشور از بسته پیشنهادی خبر داده که برای جبران زیان کسب وکارهای کوچک از ویروس کرونا طراحی شده است.

 • کلیه نمایشگاه‌های فصلی و بهاره تعطیل شد

  اقتصاد میهن: اخیرا رئیس اتاق اصناف ایران طی نامه‌ای اعلام کرد که کلیه نمایشگاه‌های فصلی و بهاره با هدف پیشگیری از گسترش ویروس کرونا لغو شده است و به گفته نایب رئیس اتاق اصناف ایران، فروش‌های فوق‌العاده آخر سال در فروشگاه‌های بزرگ و فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام خواهد شد.

 • سرگذشت دو دهه قیمت‌گذاری خودرو

  اقتصاد میهن: مقایسه شاخص بهای ساخت (تولید) و قیمت خودرو طی سال‌های ۷۶ تا ۹۷ نشان می‌دهد طی ۲۱ سال گذشته، فاصله هزینه ساخت تولید و قیمت خودرو با یکدیگر، دو دوره متفاوت را تجربه کرده است.

 • سهم ناچیز ایران از بازار سوریه

  اقتصاد میهن: سهم مشارکت اقتصادی و تجارت ایران با سوریه در سال‌های اخیر ناچیز بوده است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که ایران نقش انکارناپذیری در برقراری امنیت در سوریه و عراق ایفا کرد. با وجود این ظرفیت‌های اقتصادی و بازار سوریه حالا در دست ترکیه، چین و حتی عربستان است که در مواردی حتی نقش ناامن‌کننده را در این کشور بازی کرده‌اند.

 • خرید خودرو از کارخانه با عبور از صافی قرعه‌کشی / انتخاب مصرف کننده واقعی با گوی و گردونه؟!

  اقتصاد میهن: در چند ماه اخیر قیمت خودرو افزایش چشمگیری یافته است. انگشت اتهام این بار هم به سوی خودروسازان است اما آمارهای تولید خودرو نشان می دهد که میزان تولید خودرو در ماه های اخیر افزایشی بوده است. در این بین وزارت صمت به دنبال راهکارهایی است تا تقاضا را مدیریت کند. زمزمه هایی پیرامون استفاده از شیوه قرعه کشی برای فروش خودرو به گوش می رسد. آیا این راهکار می تواند ثبات قیمت را به بازار خودرو باز گرداند؟

 • یک قدم تا لیست سیاه FTAF

  اقتصاد میهن: ایان بهمن ماه آخرین فرصت ایران برای پذیرش وضع لوایح چهارگانه FATF است. تاکنون گروه اقدام ویژه مالی چندین‌بار برای تصویب لوایح چهارگانه FATF به ایران فرصت داده اما حالا مهلت چندباره ایران دوباره رو به پایان است و پس از این احتمال دارد که ایران وارد فهرست سیاه شود.

 • گرانی کم‌سابقه در هفته جهنمی بازار خودرو + جزئیات

  اقتصاد میهن: بازار خودرو روز‌های سختی را پشت سر می‌گذارد. چند ماهی می‌شود که قیمت خودرو‌ها رو به افزایش گذشته، اما سرعت آن در دو هفته اخیر چشمگیر است.

 • فناوری‌های ارزبر صنعت موتور و نفت بومی‌سازی می‌شود

  اقتصاد میهن : مدیر اجرایی یازدهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز و نفت با اشاره به تلاش کشور جهت بومی‌سازی فناوری های ارزبر صنعت موتور و نفت می‌گوید هشتمین نمایشگاه بین‌المللی موتور تهران با هدف جذب مشارکت شرکت های دانش بنیان برگزار می‌شود.

 • تقلب در قلب شهر

  اقتصاد میهن: درمانده و ناراحت است، می‌گوید: «16 میلیون تومان مفت از دستم رفت.» از تعاونی یکی از وزارتخانه‌ها خرید کرده است. باورش نمی‌شود یخچال و فریزری که از فروشگاهی مطمئن خریده، تقلبی است. «آخه مگه میشه اینجور جاها هم جنس تقلبی بفروشن، شنیده بودیم لوازم خانگی که از بانه یا سفارشی میخری ممکنه تقلبی باشه اما الان در قلب شهر هم جنس تقلبی می‌فروشن...» همین‌طور ادامه می‌دهد.

 • همایش کاهش ریسک‌های اقتصادی با ERP برگزار شد

  اقتصاد میهن: نشست تخصصی شناسایی و کاهش ریسک‌های اقتصادی با ERP با حضور مدیران ارشد شرکت‌های صنعتی و معدنی به عنوان طرف تقاضا و تولیدکنندگان نرم‌افزارهای بومی بعنوان طرف عرضه طرف و با هدف به حداقل رساندن آسیب ها و ریسکهای اقتصادی صنایع مختلف با توجه به اوضاع اقتصادی حاضر، برگزارشد.

 • برجام پس از «بند ماشه»

  اقتصاد میهن: بریتانیا، فرانسه و آلمان دیروز به اتحادیه اروپا اطلاع دادند مکانیزم حل اختلاف توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «بند ماشه» را فعال می‌کنند. تروئیکای اروپایی، تهران را متهم به نقض برجام کرده‌اند.

 • افول چشمگیر شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در تهران/ سرمایه‌ها از تهران فرار می‌کنند؟

  اقتصاد میهن: تهران به‌عنوان پایتخت کشور و یکی از قطب‌های مهم فضای کسب‌وکار از نظر مشارکت‌کنندگان در پژوهش یادشده، محل امنی برای سرمایه‌گذاری شناخته نشده است.

 • بازگشت آرامش به بازارها

  اقتصاد میهن: بازارهای مالی جهان برای خاورمیانه جنگ جدیدی را پیش‌بینی نمی‌کنند. دیروز قیمت نفت و طلای جهانی اصلاح شد و شیب ریزش بازارهای سرمایه جهان کمتر شد؛ گرچه وضع بورس کشورهای خاورمیانه تقریبا مشابه وضع بازار بورس در ایران بود.

 • پیش‌بینی وضعیت زمستانی بازارهای ارز، سکه و بورس

  اقتصاد میهن: یک هفته از زمستان سال ۹۸ سپری شده است. در سه ماه زمستان امسال، وضعیت سه بازار ارز، سکه و بورس چگونه خواهد بود؟ در کدام بازار شاهد رشد قیمت بیشتری خواهیم بود؟ از ابتدای سال جاری تاکنون، بازار بورس با فاصله بسیار زیاد نسبت به دو بازار دیگر، بالاترین بازدهی را داشته و حتی نرخ سود بانکی، بیشتر از بازدهی دو بازار ارز و سکه بوده است! آیا این روند در ماه‌های باقی‌مانده از سال جاری هم ادامه خواهد داشت؟

 • سقوط فاحش رتبه تهران در امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری وکسب وکار

  اقتصاد میهن: رکز پژوهش‌های مجلس گاهی در گزارش‌های خود سراغ امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری کسب و کار‌های مختلف در کل کشور می‌رود و وضعیت ۳۱ استان کشور را در این زمینه رتبه‌بندی می‌کند.

 • گام های بلند شرکت چادر ملو برای نیل به آرمان توسعه یافتگی و قطع وابستگی

  اقتصاد میهن: مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: این شرکت با اعتقاد راسخ به محقق کردن اهداف و آرمان توسعه یافتگی با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی برای کاهش هزینه های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشته است.

 • پیش‌فروش خودروسازان روی هوا؟

  اقتصاد میهن: در حالی خودروسازان داخلی اقدام به پیش‌فروش محصولات خود با موعد تحویل سال آینده کرده‌اند، که سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید این اقدام در تضاد با قانون هوای پاک است.

 • ضربان کند تجارت ایران با اروپا

  اقتصاد میهن: ارنامه تجارت ایران با اتحادیه اروپا در ۹ماهه سال ۲۰۱۹ منتشر شد. کارنامه‌ای که ریز نمراتش نشان‌دهنده تراز تجاری منفی ۸/ ۲ میلیارد یورویی است که حاصل صادرات ۵۱۳ میلیون یورویی ایران به اروپا و واردات ۳/ ۳ میلیارد یورویی است. در واقع صادرات ایران به اتحادیه اروپا نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی افت ۹۴ درصدی داشته و واردات از این اتحادیه نیز با افت بیش از ۵۱ درصدی روبه‌رو بوده است.

آخرین خبرها