• طرح خروج دولت از شرکت‌داری روی میز هیات وزیران/ عرضه‌های بزرگ در راه است

  اقتصاد میهن: طرح خروج دولت از بنگاه‌داری شرکت‌های بورسی و فرابورسی وارد گام نهایی شد و حال تنها در انتظار تصویب از سوی هیات وزیران قرار دارد تا به این ترتیب بزرگ‌ترین مرحله از عرضه سهام در کشورمان آغاز شود.

 • وابستگی به اوراق مالی یا آینده‌فروشی؟

  اقتصاد میهن: کامران ندری، استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) معتقد است: دولت سال 1399 با کسری بودجه مواجه خواهد شد؛ تنها راه ممکن برای دولت انتشار اوراق بدهی و انواع اوراق مالی خواهد بود. اما برای جلوگیری از انباشت بیش از حد بدهی دولت باید از علم اقتصاد و دانش اقتصاددانها کمک بگیرد تا بتواند این مسئله را مدیریت کند.

 • بی‌اعتنایی بورس‌های جهان به کرونا!

  اقتصاد میهن: ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند و با توجه به تعطیلی گسترده کسب و کارها در سراسر جهان، انتظار می‌رود که جهان با بدترین سال خود از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ مواجه باشد.

 • بازار سرمایه، بمب ساعتی اقتصاد ایران

  اقتصاد میهن: سال ۹۸ با سیل آغاز شد و سال ۹۹ با ویروس کرونا. اتفاقات اقتصادی در سال ۹۸ امید چندانی برای چشم‌انداز روشن داشتن در سال ۹۹ را نمی‌دهد. رئیس اتاق تهران معتقد است اگر تحریم‌ها رفع نشود شاهد بروز مشکلات زیادی در سال آینده خواهیم بود. این در حالی است که بودجه سال آینده نیز نشان می‌دهد که به سبب تحریم‌ها بسیار مشکل داریم و سال آینده نیز اقتصاد کشور با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد. اتفاقی که البته اکثر کارشناسان باور دارند عامل اصلی شرایط دشوار اقتصادی همین تحریم‌هاست.

 • سود 200 درصدی بورس در 98

  اقتصاد میهن: رکوردها در بورس اوراق بهادار تهران با ورود مستمر و بی‌امان پول‌های جدید یکی پس از دیگری شکسته می‌شوند. روز گذشته نرخ کل بازدهی بورس تهران در پی جهش ۸/ ۲ درصدی شاخص کل از ۲۰۰ درصد گذشت. شکل‌گیری موج مثبت در بازار جهانی پس از سقوط هفته قبل یکی از عوامل جذب تقاضا در سهام وابسته و جهش شاخص در معاملات دیروز به شمار می‌رود.

 • شنبه سرخ بورس

  اقتصاد میهن: بورس تهران در اولین جلسه معاملاتی این هفته نهایتا به ریسک‌های موجود و نگرانی‌های فراگیر واکنش نشان داد. دماسنج اصلی بازار سهام با ریزش 18 هزار واحدی بزرگ‌ترین ریزش مقداری خود را به ثبت رساند. در این شرایط پرسش اولویت‌دار فعالان سهام آن است که ریزش بازار دامنه‌دار خواهد بود یا اصلاحی موقت است؟ سنجش ابعاد این سوال بازنگری آمار و عوامل روز گذشته را می‌طلبد.

 • راز یکه‌تازی بورس 98

  اقتصاد میهن: شاخص اصلی بورس تهران با صعود روز گذشته به سطح بی‌سابقه 450 هزار واحدی دست یافت و میزان بازدهی خود از ابتدای سال را در حالی به ۱۴۶ درصد رساند که در بازارهای موازی میزان رشد به ۵ تا ۲۵ درصد محدود بوده است.

 • سرمایه گذاری 43 کشور در بورس تهران

  اقتصاد میهن: هم‌اکنون هزار و 528 سهامدار خارجی از 43 کشور دنیا در بازار سرمایه ایران فعال هستند. پای سرمایه‌گذاران خارجی 27 سال پس از تأسیس بورس اوراق بهادار تهران به بازار سرمایه ایران باز شد، درحالی که بورس تهران در سال 1346 متولد شد در سال 1373 اولین سرمایه‌گذار خارجی به این بازار آمد. بدین ترتیب نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال 73 یک شرکت آلمانی دریافت کرد.

 • عرضه‌ای بزرگ در راه است

  اقتصاد میهن: نخستین جلسه رئیس‌کل جدید سازمان خصوصی‌سازی با اصحاب رسانه،با اخبار مهمی همراه بود. عرضه اولیه سهام پنج شرکت‌ پالایشی در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله، اختصاص کدملی به‌جای کد بورسی، واگذاری شرکت‌ها در قالب شرکت‌های مادرتخصصی، تغییر روش واگذاری و حرکت به سمت استفاده از پتانسیل‌های بازار سرمایه در جهت افزایش شفافیت بیشتر، اطلاع‌رسانی عمومی و بهبود فرآیندهای واگذاری به‌ویژه بحث اهلیت خریداران از جمله نکات مطرح شده مهم در این جلسه بود.

 • بورس تهران اولین بورس در منا و دومین در دنیا

  اقتصاد میهن: رشد شاخص بورس تهران مقام نخست را در میان اعضای WFE در منطقه منا و دومین رتبه را در دنیا به دست آورد.

 • غول نقدینگی و چرخش سریع بورس تهران

  اقتصاد میهن: بورس تهران روز گذشته معاملات پرنوسانی را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص کل سهام که در همان دقایق ابتدایی معاملات، با تشدید فشار عرضه رو به کاهش گذاشته و بیش از ۲۹۰۰ واحد افت کرده بود، در ادامه صعودی شد و حدود ۴هزار واحد از کف روزانه خود فاصله گرفت. به این ترتیب در مجموع معاملات این روز بورس تهران، شاخص کل به رشد ۷۳۲ واحدی بسنده کرد.

 • شفاف‌سازی صورت‌های مالی ۹ ماهه بانک پارسیان

  اقتصاد میهن: بانک پارسیان با انتشار صورت‌های مالی دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۸ (حسابرسی نشده) اقدام به شفاف‌سازی کرد.

 • رشد ۱۱۳ درصدی سود خالص بیمه سینا

  اقتصاد میهن: در حالی که سود خالص هر سهم شرکت بیمه سینا در پایان ۹ ماهه امسال، ۱۱۳ درصد رشد داشته، زیان انباشته پایان دوره این شرکت نیز با ۸.۰۰۵ درصد جهش رو به رو شده است.

 • قدرت جذب سپرده در بازار پول

  اقتصاد میهن: گاهی به‌صورت‌های مالی بانک‌ بورسی نشان می‌دهد که در سال مالی ۹۷، تقریبا بیشتر بانک‌ها در جذب سپرده موفق عمل کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد در میان سپرده‌های دیداری، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، رشد سپرده‌های پس‌انداز بیش از سایرین بوده است. ارقام منتشر شده در ترازنامه بانک‌های مورد بررسی نشان می‌دهد که رقم سپرده‌های پس‌انداز این بانک‌ها از ۷/ ۳۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده که با رشد بیش از ۱۱۴ درصدی همراه بوده است.

 • خیز بلند شاخص بورس برای فتح قله 400 هزار

  اقتصاد میهن: در حال حاضرهمه چیز دست به دست هم داده تا رکوردزنی‌های بورس اوراق بهادار تهران ادامه یابد. درحالی که در هفته گذشته بواسطه تنش‌های سیاسی شدید میان ایران و امریکا، بازار سهام تهران 7.8 درصد کوچک شد و شاخص کل بورس 30 هزار و 292 واحد ریخت، تنها در سه روز نخست هفته جاری (شنبه تا دوشنبه) شاخص توانست نه تنها ریزش‌های شدید هفته قبل خود را پس بگیرد، بلکه 8 کانال جدید را نیز فتح کند.

 • طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

  اقتصاد میهن: مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت،از طرح فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه برای فروش دارایی‌های دولت خبر داد.

 • خطر مداخله در کمین بورس

  اقتصاد میهن: بامداد روز گذشته شاهد انتقام سخت نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از نیروهای آمریکایی اسکان یافته در عراق بودیم. برهمین اساس بازارهای جهانی نفت و طلا مسیر صعودی را پیمودند و بازارهای سهام با افت مواجه شدند.

 • بازگشت آرامش به بازارها

  اقتصاد میهن: بازارهای مالی جهان برای خاورمیانه جنگ جدیدی را پیش‌بینی نمی‌کنند. دیروز قیمت نفت و طلای جهانی اصلاح شد و شیب ریزش بازارهای سرمایه جهان کمتر شد؛ گرچه وضع بورس کشورهای خاورمیانه تقریبا مشابه وضع بازار بورس در ایران بود.

 • پیش‌بینی وضعیت زمستانی بازارهای ارز، سکه و بورس

  اقتصاد میهن: یک هفته از زمستان سال ۹۸ سپری شده است. در سه ماه زمستان امسال، وضعیت سه بازار ارز، سکه و بورس چگونه خواهد بود؟ در کدام بازار شاهد رشد قیمت بیشتری خواهیم بود؟ از ابتدای سال جاری تاکنون، بازار بورس با فاصله بسیار زیاد نسبت به دو بازار دیگر، بالاترین بازدهی را داشته و حتی نرخ سود بانکی، بیشتر از بازدهی دو بازار ارز و سکه بوده است! آیا این روند در ماه‌های باقی‌مانده از سال جاری هم ادامه خواهد داشت؟

 • شعله‌های اعتراض

  اقتصاد میهن: خاورمیانه از روزهای خوش رونق نفتی فاصله گرفته و به نظر به سمت سرنوشتی که خوان پابلو پرس آلفونسو وزیر نفت ونزوئلا در دهه 60 میلادی گفته حرکت می‌کند: «ما در مدفوع شیطان غرق می‌شویم.»

 • بازار جذاب گواهی سپرده در بورس کالا

  اقتصاد میهن: در جریان معاملات هفته گذشته بازار مالی بورس کالای ایران، معامله گران تعداد دو میلیون و ۲۲۶ هزار و ۶۹ گواهی سپرده کالایی را به ارزشی بیش از ۸۱۴ میلیارد و ۵۳۴ میلیون ریال دادوستد کردند.

 • سایه سنگین قطعی اینترنت بر کاهش ۱۱۴۶۹ میلیارد ریالی ارزش معاملات خرد بورس تهران

  اقتصاد میهن: مدیر عامل سابق سرمایه گذاری ملی ایران بر این باور است، قطعی اینترنت در شرایط فورس ماژور و برای حفظ امنیت ملی رخ داده، موضوعی که در کنار شرایط اجتماعی در هفته گذشته، موجب کاهش ارزش معاملات خرد بورس تهران به میزان ۱۱۴۶۹ میلیارد ریال شد.

 • تجارت‌نو به بازار دوم فرابورس رفت

  اقتصاد میهن: هیات پذیرش فرابورس با توجه به اعتبار، پایداری و شفافیت مالی بیمه تجارت‌نو به ارتقا این شرکت از بازار پایه به بازار دوم فرابورس رای مثبت داد.

 • خداحافظی بورس با رفتار توده‌ای

  اقتصاد میهن: بورس تهران در یک هفته نیمه تعطیل با دو روز کاری کمتر، معاملاتی کم عمق با نوسان محدود را شاهد بود که طی آن شاخص کل ۳/ ۱درصد افزایش یافت. ایجاد تعادل در بخش عمده‌ای از نمادهای موسوم به بازار پایه در کنار رشد قیمت سهام کوچک در بازار اصلی از مهم‌ترین رویدادهای قابل اشاره در هفته جاری بودند که تا حدی خاطره نوسانات پردامنه کاهشی اخیر را کمرنگ کردند.

 • ریزش سنگین بورس در راه است؟

  اقتصاد میهن: از سال ۱۳۸۵ شمسی و با تغییرات جدید مدیریتی و افزایش سرعت خصوصی‌سازی صنایع و شرکت‌های بزرگ دولتی، به مرور وزن شرکت‌های کامودیتی (کالا) محور در بازار سرمایه بیشتر شد؛ روندی که از اواخر سال ۸۵ و با خصوصی‌سازی فولاد مبارکه و ملی مس شروع شد، آرایش شرکت‌های موجود در بازار را نسبت به قبل از سال ۸۵ به کلی تغییر داده و وزن شرکت‌های کالا محور را به طرز محسوسی بالا برده است به‌طوری‌که در بین ۳۰ شرکت بزرگ بازار که ارزش بازار حدودا ۷۵۰ هزار میلیارد تومانی دارند.

آخرین خبرها