• خیانت!

  اقتصاد میهن: احمد توکلی نماینده پیشین مجلس و رییس دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای به رییس قوه قضائیه از او خواسته که با مدیران پیشین بانک مرکزی برخورد کند چرا که مستحق "شدیدترین مجازات ها" هستند. وی در این نامه مدیران پیشن بانک مرکزی را به خاطر عملکرد آن‌ها در ماجرای موسسات اعتباری متهم به "خیانت" کرده است.

 • برجام پس از «بند ماشه»

  اقتصاد میهن: بریتانیا، فرانسه و آلمان دیروز به اتحادیه اروپا اطلاع دادند مکانیزم حل اختلاف توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «بند ماشه» را فعال می‌کنند. تروئیکای اروپایی، تهران را متهم به نقض برجام کرده‌اند.

 • عذر بدتر از گناه!

  اقتصاد میهن: می‌گویند حسن روحانی رییس جمهور ایران، عصر جمعه متوجه داستان سقوط هواپیمای اوکراین شده است. عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این ماجرا می‎‌نویسد: «بعدازظهر جمعه بود كه آقاي ربيعي زنگ زد و گفت: روحاني به او زنگ زده كه بخش‌هاي آخر اطلاعيه‌ات درست نيست.»

 • پیامدهای اقتصادی یک ترور سیاسی

  اقتصاد میهن: شهادت سردار قاسم سلیمانی برای عموم جامعه و فعالان حوزه‌های مختلف خبری با اهمیت بسیار بالا بود. فعالان سیاسی این اتفاق را از این زاویه بررسی می‌کردند که ایران چه واکنشی نسبت به این ماجرا خواهد داشت. برخی دیگر از این سخن می‌گفتند که آینده نیروهای نظامی ایران در خارج کشور چه خواهد شد. فعالان اقتصادی نیز علاوه بر موارد ذکر شده، این موضوع را بررسی می‌کردند که تاثیرات اقتصادی چنین اتفاقاتی چه خواهد بود. کما آنکه در لحظات اولیه اعلام خبر ترور سردار سلیمانی، قیمت نفت جهش ۳درصدی داشت.

 • حمله با کد 0915

  اقتصاد میهن : دو هفته پیش خبری در محافل اقتصادی دهان به دهان می گشت: «بودجه را خارج از سازمان برنامه نوشته اند.» صحت این ادعا به سرعت از سوی نزدیکان به سازمان برنامه رد شد.

 • سوخت هزاران میلیارد در دالان‌های خاموش

  اقتصاد میهن: حدود ۲۰۰ شرکت دولتی زیان‌ده؛ شرکت‌هایی که بودجه دولتی می‌گیرند، هزینه‌هایشان از درآمدهایشان بیشتر است و در شش ماه ابتدایی امسال، نسبت مالیات پرداخت‌شده آن‌ها به درآمدهایشان تنها ۰.۲۵ درصد است.

 • شعله‌های اعتراض

  اقتصاد میهن: خاورمیانه از روزهای خوش رونق نفتی فاصله گرفته و به نظر به سمت سرنوشتی که خوان پابلو پرس آلفونسو وزیر نفت ونزوئلا در دهه 60 میلادی گفته حرکت می‌کند: «ما در مدفوع شیطان غرق می‌شویم.»

 • 5 واقعیت‌نابرابری‌ها دراقتصاد ایران

  اقتصاد میهن: چند هفته‌ای است که تهرانی‌ها و شهروندان برخی کلانشهرهای کشور حسابی از آلودگی هوا کلافه شده‌اند. علاوه‌بر خسارات جانی که به‌هیچ‌وجه قابل جبران نیست، برآوردهای کارشناسی نیز نشان می‌دهد آلودگی هوای پایتخت سالانه 31 هزار میلیارد تومان (معادل 2.6 میلیارد دلار) هزینه اقتصادی به کشور وارد می‌کند؛ هزینه‌ای 1.6 برابر بودجه18.8 هزار میلیارد تومانی تهران در سال جاری.

 • تصویب کلیات بودجه با تهدید به استعفای روحانی / گروه فشار علیه بودجه

  اقتصاد میهن: استعفا، استعفا و بازهم استعفا؛ کلیدواژه‌ای پرتکرار در سپهر این روز‌های سیاست ایران. کلیدواژه‌ای که این روز‌ها بیش از هر فردی درباره عالی‌ترین مقام اجرایی به کار برده می‌شود ولی با این تفاوت که اگر تا دیروز ازسوی محمود احمدی‌نژاد و یارانش به زبان آورده می‌شد، این روز‌ها مرز‌های اصولگرایی را در نوردیده و دست‌کم از سوی برخی تک‌چهره‌های اصلاح‌طلب نیز منتقل شده تا دو قطبی اصلاح‌طلب و اصولگرا حداقل در این مورد خاص به‌طور تام و تمام رعایت نشده باشد.

 • افزایش ۲۸ درصدی مالیات بر درآمد حقوق + مشمولان

  اقتصاد میهن: مالیات بر درآمد حقوق، یکی دیگر از انواع مالیات مستقیم است که برای سال آینده ۳۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به امسال ۷۰۰۰ میلیارد تومان (۲۸ درصد) بیشتر شده است. البته نحوه محاسبه آن و مشمولان همچون امسال پیش‌بینی شده است.

 • اعلام حداقل درآمد برای دریافت یارانه حمایت معیشتی + جدول

  اقتصاد میهن: حداقل درآمد ماهیانه خانواده‌ها برای دریافت یارانه حمایت معیشتی اعلام شد.

 • سقوط فاحش رتبه تهران در امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری وکسب وکار

  اقتصاد میهن: رکز پژوهش‌های مجلس گاهی در گزارش‌های خود سراغ امنیت شغلی و سرمایه‌گذاری کسب و کار‌های مختلف در کل کشور می‌رود و وضعیت ۳۱ استان کشور را در این زمینه رتبه‌بندی می‌کند.

 • کاهش شدید قدرت خرید کارگران/ هزینه ۳ برابر درآمد ماهیانه شد

  اقتصاد میهن: رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار، گفت: تا پیش از افزایش قیمت بنزین، دستمزد کارگران فقط ۳۳درصد از هزینه زندگی را پوشش می‌داد که در یکماه اخیر این سهم قطعا کمتر شده است.

 • آینده‌فروشی 80 هزارمیلیاردی در بودجه 99

  اقتصاد میهن: در پی افت شدید درآمد‌های نفتی و کسری بین صد تا ۱۵۰ هزارمیلیاردی حاصل از کاهش فروش نفت، دولت تصمیم گرفته است راه‌های دیگری را برای پرداخت هزینه‌های جاری خود انتخاب کند که به نظر کارشناسان اقتصادی، راه‌های پرخطری است.

 • ایران، بهشت مالیاتی سلبریتی‌ها

  اقتصاد میهن: چند روز پیش از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد تمام فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معافیت صددرصدی از مالیات دارند. نوبخت معتقد است این تصمیم، موضع دولت برای کمک به بهبود معیشت و وضعیت فرهنگ و هنر در کشور و همچنین کمک به صنایع هنری محلی است.

 • سقوط آزاد از بالاترین رای تا بیشترین منفوریت؛ روحانی با امید مردم چه کرد؟

  اقتصاد میهن: به طور معمول برگزیدگان انتخابات و روسای جمهوری منتخب پس از انتخابات، در طی دوران مدیریت، شاهد شیب نزولی محبوبیت خود هستند. نکته ای که مختص و منحصر به ایران هم نبوده و در همه دنیا امری متداول است که دلایل متعددی هم دارد اما شاید به جرات بتوان گفت، سقوط آزاد حسن روحانی، منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بی نظیر و بدون مورد مشابه باشد.

 • همه علیه رییس‌جمهور، رییس‌جمهور علیه خودش

  اقتصاد میهن: «من هم مثل مردم جمعه فهمیدم که قیمت بنزین تغییر کرده است» جمله‌ای است هر چند کوتاه اما با دامنه گسترده‌ای از تبعات و واکنش‌ها. چهارشنبه شب بود که رییس‌جمهوری در جریان سفر به مناطق زلزله‌زده شمال شرق کشور، در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی مدعی شد که از زمان و شیوه اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین خبر نداشته؛ چراکه مسوولیت آن را به وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی واگذار کرده‌ بود.

 • طاعون پوپولیسم!

  اقتصاد میهن: از جمله تفاوت‌های اساسی بین دولت حسن روحانی و دولت محمود احمدی‌نژاد در نوع نگاه سیاستگذار به حمایت معیشتی از خانوارهاست. سیاست پرداخت یارانه‌های نقدی که با تزریق حجم عظیمی از منابع نقدی به جامعه همراه بود، در زمان محمود احمدی‌نژاد و در سال ۱۳۸۹ رقم خورد.

 • وزن بنزین در سبد تورم

  اقتصاد میهن: بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده بررسی‌ها و تجربه‌های گذشته تایید می‌کند که اثر افزایش حامل‌های انرژی نظیر بنزین بر نرخ تورم محدود خواهد بود، اما باید توجه کرد که این تحلیل‌ها در شرایطی میسر است که سیاستگذار بتواند با اعتبار خود انتظارات تورمی را کنترل کند و گام به گام سیاست‌های مکمل اصلاح قیمت بنزین را انجام دهد.

 • آغاز نهضت استیضاح / تیغ تیز استیضاح بر گردن 3 وزیر

  اقتصاد میهن: همه اخبار بهارستان دیروز حول یک کلمه جمع شد؛ استیضاح. از وزیر جهاد کشاورزی که هفته گذشته مطرح شده بود تا وزیر نفت و حتی وزیر کشور. نماینده‌ها گویا بعد از سکوت طولانی پس از اولین جلسه غیرعلنی درباره افزایش قیمت بنزین، در این هفته اعتراض به این مصوبه را با ابزار استیضاح پیش می‌برند.

 • دکترین شوک، از دولت سازندگی تا دولت روحانی

  اقتصاد میهن: بروز و ظهور میدانی التهابات ناشی از افزایش شبانه قیمت بنزین میان مردم کمرنگ شده است؛ البته بی‌تردید این به‌معنی پذیرش با طیب‌خاطر مردم نیست و رنجش میان افکارعمومی -که حتی به‌اندازه کلامی نیز از سوی دولتی‌ها ضرورتی به توجیه‌شان دیده نشده بود- به‌طور طبیعی وجود دارد.

 • تدبیر لیتری چند؟

  اقتصاد میهن: از اینکه چرا دولتمردان از این همه مصائب اقتصادی در حوزه اشتغال و تولید و فرارهای مالیاتی و اختلاس‌ها، تمرکز خود را فقط بر دیوارکوتاه یارانه های سوختی توده‌ها نموده اند، میگذرم؛ چرا که به هر دلیلی خیلی از صاحبنظران بر اصل اصلاح مصرف سوخت تاکید دارند. بحث بر سر چگونگی تدوین و اجرای این طرح است و اتفاقا همه چیز از اینجا آغاز می شود.

 • دست آوردهای دولت تدبیر و امید؛ تقریبا هیچ!

  اقتصاد میهن: حسن روحانی، سال ۹۲ با شعارهای بسیار بلند پروازانه و با تکیه بر جریانهای تاثیر گذار اما مغفول و همچنین بازی های کلامی بر مسند ریاست جمهوری اسلامی ایران نشست. شعار هایی نظیر رفع حصر، چرخیدن چرخ های سانتریفیوژ، بهبود اوضاع اقتصادی، انتقاد از دولت های قبل و امید بخشی به مردم در مبارزات انتخاباتی توانست رقبای مطرح خود را کنار بزند.

 • سقوط ایران به رتبه 131 ام ناکارآمدترین دولت جهان

  اقتصاد میهن: بانک جهانی با بررسی ۲۰۹ دولت جهان به لحاظ کارآمدی، دولت ایران را در رده ۱۳۱ و پایین تر از دولت هایی مثل سنگاپور، سوئیس، آندورا، امارات، تایوان، قطر، هند و اردن قرار داد.

 • ظهور ژنرال‌های ابر ثروتمند نتيجه خصوصي‌سازي به دوستان و اقوام

  اقتصاد میهن: در پي اعلام افزايش قيمت بنزين، بحث تجربه‌هاي پيشين افزايش قيمت سوخت و پرداخت يارانه نقدي در ازاي آن، داغ شده است. در سال 89 بعد از گراني بنزين و پرداخت يارانه نقدي ضريب جيني که بيانگر شکاف و فاصله درآمدي افراد جامعه است، تشديد شد و اين سياست باعث عميق‌‌شدن شکاف درآمدي ميان افراد جامعه شد.

آخرین خبرها