• دیکته پر غلط خصوصی‌سازی

  اقتصاد میهن: در سطح جهان سابقه اولین فرآیندهای خصوصی‌سازی به بعد از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، با این حال این روند که حاکی از تغییر در تعادل بین حکومت و بازار و به‌نفع بازار است، عمری کمتر از سه دهه در ایران دارد.

 • ۴۰ درصد جامعه، زیر خط فقر قرار گرفته‌اند /پرداخت نقدی به جای ارزپاشی

  اقتصاد میهن: کارآترین شیوه جایگزین ارزپاشی فعلی، پرداخت نقدی است. این نتیجه‌ای است که در یک مطالعه پژوهشی گرفته شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش، با مرور شیوه‌های جایگزین سیاست ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، روش پرداخت نقدی را با لحاظ پیش‌شرط‌ها، به‌عنوان کارآترین روش معرفی کرد.

 • ثروتمندان ۷ برابر فقرا یارانه پنهان می‌گیرند! +جدول

  اقتصاد میهن: متوسط یارانه پنهان مستقیمی که هر خانوار ایرانی سالانه دریافت می‌کند حدودا به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد. در این بین متوسط دریافتی یارانه پنهان دهک دهم بیشتر از هفت برابر دهک اول است.

 • آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی از هفته آینده

  اقتصاد میهن: وزیر امور اقتصادی و دارایی از آغاز فعالیت بازار متشکل ارزی در هفته آینده خبر داد.

 • برجام ؛ دیگی‌که برای اقتصاد ایران نمی جوشد

  اقتصاد میهن: یک‌سال از خروج آمریکا از برجام گذشت. در این بین با توجه به اینکه قرار است رئیس‌جمهور در سالگرد خروج آمریکا از برجام اقدامات متقابل ایران را در این زمینه اعلام کند، این سوال مطرح است که ماندن یا نماندن ایران در برجام آیا به‌لحاظ اقتصادی منافعی برای ایران دارد یا نه؟

 • خطــر آینــده‌فروشــی

  اقتصاد میهن: طی یکی، دو روز گذشته خبری مبنی‌بر اینکه «‌ایران از صندوق بین‌المللی پول 18 میلیارد دلار وام تقاضا کرده است»، در فضای مجازی و همچنین برخی رسانه‌ها منتشر شد. برخی نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در گفت‌وگوهای پراکنده با برخی رسانه‌ها بر این خبر صحه گذاشته و اقدام برای دریافت وام 18میلیارد دلاری را تایید کردند.

 • دوراهی کوپن یا اصلاحات اقتصادی

  اقتصاد میهن: معاون اول رئیس‌جمهور روز گذشته در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران از یک دوراهی در مقابل دولت جهت کنترل شرایط اقتصادی در زمان تحریم سخن گفت؛ دو نظریه که موافقان و مخالفانی در دولت و خارج از دولت دارد و شرایط اقتصادی امروز کشور سبب شده معاون اول رئیس‌جمهوری از منتقدان و صاحب‌نظران بخواهد نظرات خود را درباره این دو نظریه شفاف ارائه کنند.

 • 600 بنگاه در ليست واگذاري هاي 98

  اقتصاد میهن: رئيس سازمان خصوصي سازي، درباره برنامه هاي پيش روي اين سازمان در ادامه اجراي خصوصي سازي در سال جاري گفت: به طور كلي همه بنگاه هايي كه بر اساس مصوبات هيات وزيران در گروه يك قرار دارند، طبق قانون بايد در ليست واگذاري باشند، مگر اين كه هيات وزيران بخواهد عكس اين را تصويب كند

 • مزایای راه ابریشم برای ایران

  اقتصاد میهن: دومین اجلاس بین‌المللی «یک کمربند-یک راه» با حضور بیش از 30 کشور به مدت 3 روز در چین برگزار شد. هیأت 30 نفره‌ای از ایران نیز به سرپرستی وزیر اقتصاد در اجلاس چین حضور داشت. «یک کمربند – یک راه» پیشنهادی مربوط به احیای «جاده ابریشم قدیم» و ساخت راه مدرنی است که رئیس جمهور چین در سال 2013 میلادی مطرح کرد.

 • ضربه فرار مالیاتی به اقتصاد ایران

  اقتصاد میهن: در یکی از مطب‌های لوکس غرب تهران طبابت می‌کند. در مطبش هیچ کارتخوانی وجود ندارد و با خنده و خوشرویی می‌گوید: «می دانید؟ من میانه‌ام با تکنولوژی خوب نیست. دوست دارم همه چیز به حالت سنتی خودش باشد. دلم می‌خواهد پول را ببینم، پول کاغذی دستم بگیرم و بشمارم. ازپرداخت‌های اعتباری سر در نمی‌آورم.»

 • رکورد متهمان اقتصادی‌ در دولت پاک‌دستان

  اقتصاد میهن: پرویز کاظمی، وزیر رفاه و تأمین اجتماعی دولت احمدی‌نژاد، در سال‌های ۸۴ و ۸۵ که اعلام شده برای اجرای حکم ۲۰‌ساله محکومیتش به زندان فرا‌خوانده شده؛ اگرچه جزء نخستین افرادی بود که از کابینه دولت نهم خارج شد و شروع به مصاحبه علیه تخلفات رئیس پیشین کرد؛ اما در نهایت خودش هم به اتهامات مالی محکوم شد.

 • وعده فراموش‌شده رئیس‌کل بانک مرکزی / خرج دلار خزانه محرمانه است؟

  اقتصاد میهن: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی چهارم مهر سال گذشته در برنامه گفت‌وگوی تلویزیونی در مقابل مردم حاضر شد و گفت: «فهرست تمام دریافت‌کنندگان ارز دولتی از ابتدای سال و نیز فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی که تاکنون از سامانه نیما ارز دریافت کرده‌اند، به همراه میزان و نرخ ارز دریافتی آن‌ها برای اطلاع عموم مردم منتشر شود. از‌این‌پس نیز به طور روزانه فهرست دریافت‌کنندگان ارز سامانه نیما و نیز دریافت‌کنندگان ارز کالا‌های اساسی و ضروری اطلاع‌رسانی خواهد شد».

 • ردپای تحریم ها در آمار رشد اقتصادی / مناطق سرد اقتصاد ایران

  اقتصاد میهن: تحریم اثر محسوسی بر داده‌های رشد اقتصادی گذاشته است. مرکز آمار، داده‌های تفصیلی رشد اقتصادی مربوط به پاییز ۹۷ را منتشر کرد. این داده‌ها نشان می‌دهند که با اعمال تحریم‌های مرحله دوم در آبان گذشته، بیشتر عملکرد بخش‌هایی تحلیل رفته که تحت تاثیر تحریم بوده‌اند. فارغ از بخش نفت، بخش صنعت، خرده‌فروشی، فعالیت‌های مالی و بیمه که به تجارت خارجی وابستگی بالایی دارند، دچار رشدهای منفی قابل توجهی شده‌اند.

 • ریشه مخالفت با واگذاری برخی بنگاه‌ها از نگاه رئیس کل سازمان خصوصی سازی

  اقتصاد میهن: رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص علت و ریشه مخالفت با واگذاری برخی بنگاه‌ها و افزایش هجمه‌های رسانه‌ای به خصوصی‌سازی توضیحاتی را ارائه کرد.

 • نوبخت زیر تیغ اقتصاددانان

  اقتصاد میهن: محمد باقر نوبخت، مرد شیک‌پوش دولت، این روزها از سوی برخی چهره‌های اقتصادی زیر فشار است. آنها مدرک دکترای او را زیر سوال برده‌اند. اگرچه هم وزارت علوم و هم سازمان برنامه و بودجه مدرک دکترا را تایید کرده‌اند اما اقتصاددانان این توضیحات را کافی ندانسته‌اند.

 • تحریم‌ها؛ فرصت‌سوزي و تعليق

  اقتصاد میهن: تحريم‌هاي وضع‌شده بر اقتصاد ايران در سال‌هاي گذشته، به‌ويژه تحريم‌هاي آمريکا در سال 97، از چند منظر شایان بررسي و تحليل است. اگرچه عنوان تحريم‌ها هميشه با عبارت اقتصاد همراه بوده، اما بايد اشاره کرد، جنبه‌هاي اجتماعي و سياسي اين مسئله نيز از اهميت بسزايي برخوردارند.

 • سیل‌بند پول‌های پرقدرت

  اقتصاد میهن: همان‌طور که غفلت از ایجاد سازه‌های حافظ منطبق با استانداردهای مرسوم، باعث تشدید آثار تخریبی سیل ناشی از بارش‌های اخیر در کشور شد، غفلت سیاست‌گذار از طراحی و اجرای سازه پولی حافظ در چرخه مالی کشور نیز می‌تواند اقتصاد ایران را به شهری ویران در عبور از سیل نقدینگی تبدیل کند. به‌خصوص اینکه انباشت متداوم نقدینگی با نرخی تقریبا ثابت طی دهه گذشته، سایه تهدید سیل نقدینگی در اقتصاد ایران را پررنگ کرده‌ است

 • سیاست ثابت نظام رفع محرومیت است / اجرای طرح ملی توانمندسازی در ۱۴ نقطه بسیار محروم کشور

  اقتصاد میهن: جت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی گفت: آقای سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان به شما تبریک می گویم. زحمت زیادی کشیدید، یاران و معاونان خوبی داشتید که برای انجام برنامه های محرومیت زدایی انگیزه خوبی داشتند. یقین بدانید این کارها ذخیره آخرت شما خواهد بود.

 • فیش حقوقی سران کشورها + تصویر

  اقتصاد میهن: سی‌ان‌ان در گزارشی به بررسی حقوق سالانه سیاستمداران و نسبت آن با متوسط حقوق مرم پرداخت. در این گزارش آمده است: عواملی مانند هزینه زندگی و سیاست‌های داخلی نقش مهمی در حقوق و دستمزد سیاستمداران ایفا می‌کند.

 • رئیس آن 20 نفر

  اقتصاد میهن: تصمیمات آن 20 نفری که مخالف تصویب لوایح مربوط به FATF هستند، همچنان مورد بحث است. اما رئیس آنها کیست؟

 • من، پاک‌ترین و شجاع ترین مدیر دولت‌ روحانی هستم/ به خودم نمره 20 می دهم!

  اقتصاد میهن: رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با تاکید براینکه بنده فعال‌ترین، پاک‌ترین و شجاع‌ترین مدیر دولت‌های یازدهم و دوازدهم هستم،گفت: وظیفه سازمانی و قانونی خود را باتمام وجود انجام داده‌ام و به خود در راستای اجرای وظایف قانونی در زمینه خصوصی سازی نمره ۲۰ می‌دهم.

 • محرومیت‌زدایی؛ شاخصه انقلاب و نهادهای انقلابی

  اقتصاد میهن: یکی از آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی ایران، محرومیت‌زدایی از چهره ایران اسلامی بود. محرومیتی که بر اثر تاراج دارایی‌های ملت و ریخت‌وپاش‌های بی حساب و کتاب دربار و درباریان بر چهره ایران نشسته بود به طوری که فقر در گوشه و کنار این کشور خودنمایی می‌کرد و مردم اعم از شهری و روستایی از این پدیده تحمیلی رنج می‌بردند و تنها درصد بسیار کوچکی از مردم در ناز و نعمت بودند و آن‌ها نیز از وابستگان و ارادتمندان دربار شاهنشاهی بودند.

 • شاخص فلاکت در دولت روحانی رکورد زد

  اقتصاد میهن: نرخ شاخص فلاکت برای اولین بار در دولت روحانی، در پاییز سال جاری به بالای ۵۰ درصد رسیده و افزایش شدید تورم و کاهش نرخ رشد اقتصادی، نیروی پیشران آن بوده‌اند. با این حال نرخ ۵۲.۸ درصدی شاخص فلاکت فعلی هنوز تا رسیدن به نرخ شاخص فلاکت در سال‌های پایانی دولت احمدی‌نژاد فاصله دارد.

 • تمرکز ۸۱ درصدی پول کشور در ۷ استان

  اقتصاد میهن: یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین گفتمان‌های اقتصادی-اجتماعی در جهان این است که سیاست‌های کلان اقتصادی باید در تناسب با نیازهای محلی، قابلیت‌ها و ویژگی‌های منطقه‌ای اتخاذ شوند، چراکه در‌غیر این‌صورت توزیع نامناسب جمعیت، امکانات، تسهیلات و فعالیت‌ها، تراکم فعالیت‌ها در یک منطقه و قطب‌بندی فضایی موجب از بین رفتن تعادل فضایی، افزایش شکاف و گسترش نابرابری اجتماعی و اقتصادی می‌شود.

 • ایست مجلس به فرار مالیاتی پزشکان

  اقتصاد میهن: استفاده از دستگاه کارتخوان در مطب‌ها در حالی با مصوبه دیروز بهارستانی‌ها اجباری شد که بر اساس گزارش‌ها، حدود 35 تا 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

آخرین خبرها