• سقوط آزاد از بالاترین رای تا بیشترین منفوریت؛ روحانی با امید مردم چه کرد؟

  اقتصاد میهن: به طور معمول برگزیدگان انتخابات و روسای جمهوری منتخب پس از انتخابات، در طی دوران مدیریت، شاهد شیب نزولی محبوبیت خود هستند. نکته ای که مختص و منحصر به ایران هم نبوده و در همه دنیا امری متداول است که دلایل متعددی هم دارد اما شاید به جرات بتوان گفت، سقوط آزاد حسن روحانی، منتخب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بی نظیر و بدون مورد مشابه باشد.

 • همه علیه رییس‌جمهور، رییس‌جمهور علیه خودش

  اقتصاد میهن: «من هم مثل مردم جمعه فهمیدم که قیمت بنزین تغییر کرده است» جمله‌ای است هر چند کوتاه اما با دامنه گسترده‌ای از تبعات و واکنش‌ها. چهارشنبه شب بود که رییس‌جمهوری در جریان سفر به مناطق زلزله‌زده شمال شرق کشور، در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی مدعی شد که از زمان و شیوه اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین خبر نداشته؛ چراکه مسوولیت آن را به وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی واگذار کرده‌ بود.

 • طاعون پوپولیسم!

  اقتصاد میهن: از جمله تفاوت‌های اساسی بین دولت حسن روحانی و دولت محمود احمدی‌نژاد در نوع نگاه سیاستگذار به حمایت معیشتی از خانوارهاست. سیاست پرداخت یارانه‌های نقدی که با تزریق حجم عظیمی از منابع نقدی به جامعه همراه بود، در زمان محمود احمدی‌نژاد و در سال ۱۳۸۹ رقم خورد.

 • وزن بنزین در سبد تورم

  اقتصاد میهن: بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده بررسی‌ها و تجربه‌های گذشته تایید می‌کند که اثر افزایش حامل‌های انرژی نظیر بنزین بر نرخ تورم محدود خواهد بود، اما باید توجه کرد که این تحلیل‌ها در شرایطی میسر است که سیاستگذار بتواند با اعتبار خود انتظارات تورمی را کنترل کند و گام به گام سیاست‌های مکمل اصلاح قیمت بنزین را انجام دهد.

 • آغاز نهضت استیضاح / تیغ تیز استیضاح بر گردن 3 وزیر

  اقتصاد میهن: همه اخبار بهارستان دیروز حول یک کلمه جمع شد؛ استیضاح. از وزیر جهاد کشاورزی که هفته گذشته مطرح شده بود تا وزیر نفت و حتی وزیر کشور. نماینده‌ها گویا بعد از سکوت طولانی پس از اولین جلسه غیرعلنی درباره افزایش قیمت بنزین، در این هفته اعتراض به این مصوبه را با ابزار استیضاح پیش می‌برند.

 • دکترین شوک، از دولت سازندگی تا دولت روحانی

  اقتصاد میهن: بروز و ظهور میدانی التهابات ناشی از افزایش شبانه قیمت بنزین میان مردم کمرنگ شده است؛ البته بی‌تردید این به‌معنی پذیرش با طیب‌خاطر مردم نیست و رنجش میان افکارعمومی -که حتی به‌اندازه کلامی نیز از سوی دولتی‌ها ضرورتی به توجیه‌شان دیده نشده بود- به‌طور طبیعی وجود دارد.

 • تدبیر لیتری چند؟

  اقتصاد میهن: از اینکه چرا دولتمردان از این همه مصائب اقتصادی در حوزه اشتغال و تولید و فرارهای مالیاتی و اختلاس‌ها، تمرکز خود را فقط بر دیوارکوتاه یارانه های سوختی توده‌ها نموده اند، میگذرم؛ چرا که به هر دلیلی خیلی از صاحبنظران بر اصل اصلاح مصرف سوخت تاکید دارند. بحث بر سر چگونگی تدوین و اجرای این طرح است و اتفاقا همه چیز از اینجا آغاز می شود.

 • دست آوردهای دولت تدبیر و امید؛ تقریبا هیچ!

  اقتصاد میهن: حسن روحانی، سال ۹۲ با شعارهای بسیار بلند پروازانه و با تکیه بر جریانهای تاثیر گذار اما مغفول و همچنین بازی های کلامی بر مسند ریاست جمهوری اسلامی ایران نشست. شعار هایی نظیر رفع حصر، چرخیدن چرخ های سانتریفیوژ، بهبود اوضاع اقتصادی، انتقاد از دولت های قبل و امید بخشی به مردم در مبارزات انتخاباتی توانست رقبای مطرح خود را کنار بزند.

 • سقوط ایران به رتبه 131 ام ناکارآمدترین دولت جهان

  اقتصاد میهن: بانک جهانی با بررسی ۲۰۹ دولت جهان به لحاظ کارآمدی، دولت ایران را در رده ۱۳۱ و پایین تر از دولت هایی مثل سنگاپور، سوئیس، آندورا، امارات، تایوان، قطر، هند و اردن قرار داد.

 • ظهور ژنرال‌های ابر ثروتمند نتيجه خصوصي‌سازي به دوستان و اقوام

  اقتصاد میهن: در پي اعلام افزايش قيمت بنزين، بحث تجربه‌هاي پيشين افزايش قيمت سوخت و پرداخت يارانه نقدي در ازاي آن، داغ شده است. در سال 89 بعد از گراني بنزين و پرداخت يارانه نقدي ضريب جيني که بيانگر شکاف و فاصله درآمدي افراد جامعه است، تشديد شد و اين سياست باعث عميق‌‌شدن شکاف درآمدي ميان افراد جامعه شد.

 • کدام مقام ارشد، رسول دانیال زاده را از زندان آزاد و به خارج فرستاد؟/ اکبر طبری از که دستور می‌گرفت؟

  اقتصاد میهن: سخنگوی وقت قوه قضائیه، از دستگیری فردی خبر داد به نام رسول دانیال زاده. او برج ساز معروف تهران بود و روما رزیدنس معروف‌ترین و مجلل‌ترین برجی بود که در شمال تهران ساخته بود.

 • دولت بی پول !

  اقتصاد میهن: اغراق نیست اگر بگوییم دوئل نفتی ایران و آمریکا کشورمان را در آستانه شکستی بزرگ در جنگ تمام‌عیار اقتصادی قرار داده است. دستگاه دولتی که پیش از این نسخه مقاومت در برابر تحریم‌ها را تجویز می‌کرد، امروز روایتگر تصویر غیرعادی و پیچیده‌ای شده که اداره امور کشور را با دشواری‌های بسیاری همراه کرده است.

 • شریک دیروز مشایی، رفیق امروز روحانی !

  اقتصاد میهن: حسن روحانی به کرمان سفر کرد و چندین پروژه مهم افتتاح کرد اما بیش از آنکه افتتاح پروژه‌ها در این سفر مهم باشد، رسانه‌ها به انتشار تصاویری از مهدی جهانگیری در کرمان توجه کردند که دوشادوش رییس جمهور و استاندار و وزرای دولت در افتتاح چندین پروژه حضور دارد.

 • بلوای روحانی!

  اقتصاد میهن: اظهارات رییس جمهور در یزد جنجالی بزرگ به پا کرده و از روز گذشته حسن روحانی تحت شدیدترین انتقادات و حملات از سوی رسانه‌های و شخصیت‌های اصولگرا و مقامات قضایی است. روحانی روز گذشته در یزد از عدم برخورد قضایی با برخی مفاسد به تندی انتقاد کرد.

 • «باستی‌هیلز » ،کوه یخ فساد اقتصادی در ایران

  اقتصاد میهن: قصه از دهه 80 و دوردور اتومبیل‌های بسیار گرانقیمت در خیابان‌های خاصی از تهران آغاز شد. خودروهایی که شاید 90 درصد جمعیت ایران آنها را در طول عمر خود ندیده بودند و جمعیت زیادی نیز حتی نام آنها را نمی‌دانستند. کسی باور نمی‌کرد آخرین مدل خودروهایی مانند مازراتی یا فراری را بتوان در خیابان‌های ایران دید. آن هم در دوره تحریم‌های سنگین دهه 80!

 • معافیت قطعی سپرده‌های بانکی از مالیات

  اقتصاد میهن: در روزهای اخیر انتشار پیش‌نویس لایحه پایه‌های مالیاتی جدید که به‌طور کامل تغییر کرده است، خبر ساز شد. براساس این پیش‌نویس که دولت در تیرماه سال‌جاری آن را کنار گذاشت، سپرده‌های بانکی به‌عنوان یکی از پایه‌های مالیاتی جدید در کنار دو پایه دیگر یعنی «مالیات بر جمع درآمد» و «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» آمده بود.

 • صید قزل‌آلا از ‌FATF

  اقتصاد میهن: بار دیگر برخی از شخصیت‌های سیاسی نسبت به عدم اعلام نظر مجمع درباره آن هشدار داده‌اند و پیامدهای منفی ملحق‌نشدن ایران به لوایح FATF را بازخوانی کرده‌اند؛ به‌نحوی که بسیاری باور دارند که در صورت نپیوستن ایران به fatf علاوه بر آنکه بسیاری از زمینه‌های مراودات مالی ایران دچار مشکل می‌شود، کشورهایی چون آمریکا یا رژیم صهیونیستی می‌توانند از این بهانه در عداوت با ایران بهره‌برداری کنند و به تعبیری ماهی قزل‌آلای خود را از حوضچه fatf صید کنند.

 • نقش دلار 4200 در تلاطم ارزی

  اقتصاد میهن: رئیس کل بانک مرکزی سیاست‌های معروف به ۴۲۰۰ را یکی از علل کاهش ارزش ریال شناسایی کرد. عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی با «المانیتور» ریشه‌ جهش ارزی در سال گذشته را ناشی از تحریک انتظارات پیرامون تحریم‌های آمریکا دانست.

 • بهبود 20 شاخص اقتصادی

  اقتصاد میهن: اقتصاد ایران در سال گذشته یکی از دشوارترین سال‌های خود را سپری کرد. دراین سال تشدید تحریم‌ها و تلاطم بازارهای مهمی مانند ارز و کالا شرایط اقتصاد را به سمت دیگری هدایت کرد. در سال‌جاری نیز با وجود این که همچنان اقتصاد ایران به ثبات نرسیده است اما بررسی شاخص‌های اقتصاد مختلف در بخش‌های واقعی اقتصاد نشان می‌دهد که اقتصاد رو به بهبود تغییر مسیر داده است.

 • ادامه سریال بلاتکلیفی لوایح FATF/ از دولت اصرار از مجمع انکار

  اقتصاد میهن: با تعلیق موقتی اقدامات تقابلی علیه ایران، توسط گروه ویژه اقدام مالی، این نهاد بین المللی برای بار ششم، و البته برای آخرین بار مهلت دیگری به ایران داد تا وضعیت خود را در قبال دو لایحه باقیمانده از چهار لایحه مبتنی بر توصیه‌‌‌های گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی مشخص کند. مساله‌ای که البته با واکنش‌‌‌ها و اظهار نظرهای متفاوت موافقین و مخالفین تصویب این دو لایحه روبرو گردید.

 • ریزش سنگین بورس در راه است؟

  اقتصاد میهن: از سال ۱۳۸۵ شمسی و با تغییرات جدید مدیریتی و افزایش سرعت خصوصی‌سازی صنایع و شرکت‌های بزرگ دولتی، به مرور وزن شرکت‌های کامودیتی (کالا) محور در بازار سرمایه بیشتر شد؛ روندی که از اواخر سال ۸۵ و با خصوصی‌سازی فولاد مبارکه و ملی مس شروع شد، آرایش شرکت‌های موجود در بازار را نسبت به قبل از سال ۸۵ به کلی تغییر داده و وزن شرکت‌های کالا محور را به طرز محسوسی بالا برده است به‌طوری‌که در بین ۳۰ شرکت بزرگ بازار که ارزش بازار حدودا ۷۵۰ هزار میلیارد تومانی دارند.

 • سوء قصد به جان دلار

  اقتصاد میهن: ساکسوبانک دانمارک گزارشی با عنوان "دلار قاتل" را منتشر کرد. خود عنوان بسیار گویا است، اصلی ترین جنایتکار در سیستم مالی جهانی، دلار آمریکا اعلام شده است. نه تنها ارزیابی منفی از تأثیر هژمونی دلار بر سیستم مالی جهانی و اقتصاد حائز اهمیت است، بلکه پیش بینی اینکه دنیا به جایی رسیده است که تنها کاهش ارزش پول آمریکا می تواند اندکی بحران جدی جهانی را به تأخیر بیندازد.

 • طرح محرمانه روسیه برای خاورمیانه

  اقتصاد میهن: محمت پرینچِک، پژوهشگر تاریخ و علوم سیاسی و فرزند دوغو پرینچک، رهبر حزب «وطن» ترکیه در روزنامه «آیدینلیک» از طرح محرمانه روسیه برای آینده خاورمیانه و شمال آفریقا رونمایی کرد.

 • وجود 10 هزار شعب بانکی مازاد در کشور!

  اقتصاد میهن: معاون بانک و بیمه‌ وزارت اقتصاد با بیان این که حدود ۱۰ هزار شعب بانکی در کشور مازاد هستند، از ادغام هزار شعبه از این شعب تا پایان سال جاری خبر داد.

 • ایران چقدر در جنگ تحمیلی خسارت دید؟

  اقتصاد میهن: پس از پایان جنگ تحمیلی هشت ساله، هیأتی از سوی دبیرکل وقت سازمان ملل، خاویر پرز دکوئیار، در سال ۱۳۷۰، به تهران آمد تا خسارتهای وارد بر ایران را برآورد کند.

آخرین خبرها
بانک سپه شرکت بیمه کوثر بانک سینا بانک صادارت ایران بانک دی بانک ملی ایران سازمان خصوصی سازی پست بانک ایران
پربیننده‌ترین