• سفره‌ای که بدون نفت ماند!

  اقتصاد میهن: هفته گذشته بود که سخنگوی دولت در نشست خبری خود گفت: «سفره خالی مردم نگرانی هر روزه ما است و دولت روزانه تلاش می‌کند. وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی کاهش پیدا می‌کند، نمی‌توانیم به کَره ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهیم. اولویت ما مواد مصرفی، دارو و مواد اولیه کارخانه‌های تولیدی است.

 • شرایط بازنشستگی زنان و مردان اعلام شد+ جزئیات

  اقتصاد میهن: شرایط بازنشستگی برای زنان و مردان تشریح شد.

 • طرح مجلس برای پرداخت یارانه غیرنقدی به 60 میلیون ایرانی

  اقتصاد میهن: نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: در صورت تصویب طرح تامین کالا‌های اساسی؛ حساب یارانه‌ای ۶۰ میلیون نفر هر ۳ الی ۴ ماه به صورت غیرنقدی برای خرید اقلام اساسی غذایی شارژ خواهد شد.

 • بار سنگین اقتصاد بدون نفت بر دوش مردم

  اقتصاد میهن: شعار اقتصاد بدون نفت از آن شعارهای رویایی است که در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ورد زبان روسای‌جمهوری ما، وزرای کابینه و برنامه‌ریزان اقتصادی آنها بوده است، اما به‌ جز امروز که به اذعان مسوولان وزارت نفت حتی یک قطره نفت نمی‌توانیم صادر کنیم، در هیچ برهه دیگری این شعار از حرف به عمل درنیامده و مردم طعم تلخ و گزنده آن را به شکل بی‌سابقه‌ترین گرانی‌ها و فشارهای کمرشکن معیشتی نچشیده بودند.

 • اخراج از کار به دلیل «خوشگلی زیاد» + تصاویر

  اقتصاد میهن: همه افراد زیبایی را دوست دارند و در ذات خود به زیبا بودن علاقمندند، اما گاهی داشتن ظاهر بیش از حد زیبا برای برخی افراد به خصوص بانوان درد سر ساز می‌شود. حتما جمله "خوشگلی دردسر داره " را شنیده اید، اما هولس دختر جوان انگلیسی مصداقی از این جمله است که ظاهر زیبای او برایش دردسر ساز شده و از کار اخراج شده است.

 • عذر بدتر از گناه در اجحاف به بازنشستگان مشاغل زیان آور در همسان سازی حقوق ها

  اقتصاد میهن: مدیرکل مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی با تشریح جزئیات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور گفت: سوابق این گروه از بازنشستگان به نسبت میزان پرداخت حق بیمه آنها محاسبه شده است.به عبارت دیگر در فرمول متناسب‌سازی، برای این گروه از بازنشستگان ضریب سنواتی 20 سال و مبلغ مستمری آنها بر مبنای سقف سابقه، یعنی 30 روز حقوق در نظر گرفته شده است.

 • شکر فوتبال و نیشکر هفت تپه

  اقتصاد میهن: ماجرای فسخ قرارداد مربی تیم ملی فوتبال و محکومیت به پرداخت خسارت زیاد از سوی فدراسیون فوتبال ایران به او بازتاب گسترده‌ای داشت. ولی نکته جالب ماجرا اینجاست که منتقدان فوری دست به ماشین حساب شدند و مبلغ خسارت را تا بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد کردند و با تقسیم بر مدت زمانی که آن مربی در ایران بوده، رقم سرسام‌آوری را برای پرداخت دستمزد روزانه او محاسبه کردند!

 • افزایش سقف یارانه نقدی به 120 هزار تومان +جزئیات

  اقتصاد میهن: نمایندگان مجلس در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار افزایش میزان یارانه نقدی با توجه به تورم و کاهش ارزش پول ملی شدند.

 • آب باریکه‌ای که آب رفت

  اقتصاد میهن: بالاخره پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان و فوت وقت بسیار، روز گذشته حق مسکن ٣٠٠‌هزار تومانی کارگران به ‏تصویب هیأت وزیران رسید و براساس تصمیم گرفته شده از سوی دولت این موضوع از تیرماه‌سال جاری اعمال می‌شود. البته این اقدام دولت در اعمال همین افزایش دیرهنگام حق مسکن کارگری به عقیده فعالان این حوزه باید از ابتدای‌سال اعمال شود ‏و انجام نشدن آن از سوی دولت حکایت از آب رفتن همین آب باریکه نیمه امیدبخش برای کارگران است.‏

 • اعطای تسهیلات 5 میلیون تومانی به 400 هزار بازنشسته تامین اجتماعی + جزئیات

  اقتصاد میهن: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: تا سال گذشته این اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان بود که به حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر اعطا می شد و مبلغ آن سه میلیون تومان بود. امسال این اعتبار به ۲۰۰۰ میلیارد تومان و مبلغ وام به پنج میلیون تومان رسیده که بین ۴۰۰ هزار نفر توزیع می شود.

 • نان‌خالی و سیب‌زمینی‌سهم سفره‌ کارگران

  اقتصاد میهن: کارگران سال دشواری را آغاز کردند اما نیمه‌ی دوم سال می‌تواند به مراتب سخت‌تر از نیمه اولِ آن باشد؛ داده‌های تورمی نشان می‌دهد که قیمت کالاهای اساسی به خصوص در بخش خوراکی‌ها با سرعتی سرسام‌آور در حال افزایش است و روند حذف کالاها از سبد هزینه‌ی خانوارهای کارگری شتاب خواهد گرفت.

 • فاصله 2 میلیون تومانی بین خط فقر و حقوق کارگران!

  اقتصاد میهن: افزایش لحظه‌ای نرخ تورم و بروز گرانی در کشور، بیش از همه جامعه کارگری را تحت فشار قرار داده است. پایه حقوقی که وزارت کار برای کارگران تعیین کرده، این روزها کفاف خرج و مخارج یک ماه را نمی‌دهد و سرپرستان خانوار را با چالش مواجه کرده است.

 • ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت از هفته آینده

  اقتصاد میهن: نائب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آینده، خبر داد.

 • وام بازنشستگان کشوری از ۷ به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت

  اقتصاد میهن: معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق بازنشستگی کشوری از افزایش رقم وام ضروری بازنشستگان کشوری از هفت به ۱۰ میلیون تومان خبر داد.

 • آغاز توزیع 1.5 میلیون بسته معیشتی 300 هزار تومانی بین خانواده های کم برخوردار

  اقتصاد میهن: رئیس بنیاد مستضعفان از آغاز توزیع ۱.۵ میلیون بسته معیشتی ۳۰۰ هزار تومانی توسط بنیاد مستضعفان به ارزش ۴۵۰ میلیارد تومان خبر داد.

 • خرید نکنید، سکه نخرید، ارز نخرید و دعا کنید زلزله نیاید!

  اقتصاد میهن: «مردم خرید نکنند»، «مردم دعا کنند»،«مردم سکه و طلا نخرند»،« مردم ارز نخرند» و ... این‌ها جملاتی هستند که در شرایط بحرانی مدام از سوی مسئولین تکرار می‌شود و با بیان چنین جملاتی به نحوی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند. این طور که پیداست مسئولین سعی دارند مشکلات اقتصادی مردم را با « نخرید» و «نکنید» حل کنند و بلایای طبیعی را هم با « دعا کنید» بر طرف سازند، در این میان به نظر می‌رسد تنها مسئولیت مسئولین که بابت آن حقوق دریافت می‌کنند این است که به مردم تذکر بدهند که چه زمانی دعا کنند.!

 • بدترین و کثیف ترین شغل در جهان! + تصاویر

  اقتصاد میهن: در حالی که سرتاسر جهان تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته انباشت زباله ها در پایتخت بنگلادش به یک معضل تبدیل شده است. پاک کننده های خیابانی در داکا پایتخت بنگلادش احتمالا بدترین شغل را در جهان دارند.

 • از حکم تیر پلیس تا دیپورت گسترده کارگران ایرانی از کردستان عراق

  اقتصاد میهن: این سوی مرز، چندهزار مَرد بیکار برگشته‌اند و دلتنگی برای بوی سیمان و گچ در دل مردان مریوان و... خانه کرده. دیگر از داربست‌های داغ و پله‌های نیمه‌کاره که طبقات نیمه‌تمام ساختمان‌های بلندبالای سلیمانیه، اربیل، کرکوک و .. را به هم وصل می‌کردند، خبری نیست. این سوی مرز، مرد‌ها مانده‌اند و جیب‌های خالی. راه چاره پیچ‌وخم‌های «تپه» است. پاتوق دیگر میدان «سلیمانیه»، «اربیل»، «دهوک» و «بغداد» نیست. همه شب‌ها در «تپه» جمع می‌شوند برای چشم‌انتظاری کول‌هایی که پایین کوه روی زمین پهن شده اند.

 • خودزنی دولت!

  اقتصاد میهن: مارکس در مقاله‌ای درباره وضع قانون عجولانه و بی‌مطالعه الغای تکدی‌گری از سوی دولت پروس، و شورش بافندگان گرسنه، در پی آن می‌گوید: «دولت بر بنیان تضاد میان زندگی عمومی و خصوصی، میان منافع عام و خاص بنیاد گذاشته شده است.... اگر دولت مدرن می‌خواست به ناتوانی مدیریت خود پایان دهد، ناگزیر بود شرایط کنونی زندگی خصوصی را ملغا کند و اگر دولت می‌خواست این شرایط زندگی خصوصی را ملغا کند، به وجود خویش هم پایان می‌داد؛ زیرا دولت فقط در رابطه با آن وجود دارد....

 • طرح «ساعت کاری شناور» برای کارمندان پایتخت

  اقتصاد میهن: صعود آمار مرگ با کرونا طی هفته‌های اخیر از یکسو و تداوم فعالیت‌ها، رفت‌وآمد‌ها و کسب‌و‌کار‌ها در سطح شهر از سوی دیگر، نگرانی‌ها درباره تداوم وضعیت بحران در پی شیوع ویروس کووید-۱۹ را در جامعه افزایش داده است.

 • زوال رفاه اقتصادی

  اقتصاد میهن: مرکز آمار از عملکرد متغیرهای کلیدی اقتصاد ایران در زمستان ۹۸ رونمایی کرد. این گزارش از افزایش محسوس شاخص فلاکت و کاهش سطح رفاه اقتصادی طی سه سال گذشته خبر می‌دهد. از آنجا که این شاخص از روند تغییرات نرخ تورم و بیکاری تبعیت می‌کند، افزایش محسوس نرخ تورم و کاهش نرخ بیکاری، مبین وزنه سنگین‌تر تورم در کاهش سطح رفاه بوده است.

 • اقشار آسیب پذیر یک میلیون تومان وام تکمیلی می گیرند + جزئیات

  اقتصاد میهن: سخنگوی تسهیلات حمایتی کرونا جزییات پرداخت وام به اقشار آسیب پذیر را اعلام کرد.

 • صفر تا صد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

  اقتصاد میهن: به مناسبت آغاز هفته تأمین اجتماعی به یکی از موضوعات مهم این سازمان می‌پردازیم، "همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی" یکی از مهم ترین مسائل این سازمان بود که سرانجام پس از سال‌ها انتظار به اجرا درآمد.

 • افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول مرداد+ جزئیات

  اقتصاد میهن: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول مرداد اعمال می‌شود.

 • حقوق و مزایای نجومی برای نمایندگان مجلس انقلابی !

  اقتصاد میهن: مجلسی که خود را انقلابی‌ترین مجلس می‌داند در اولین واریز حقوق مشخص شد که برای هر نماینده علاوه بر ۱۱ میلیون حقوق ماهانه فقط ۲۰ میلیون برای هزینه‌های جانبی در نظر گرفته است و حق مسکن ۲۰۰ میلیونی هم که جای خود دارد.

آخرین خبرها