• چراغی که به مسجد رواست و به خانه حرام!

  اقتصاد میهن: وزیر اقتصاد ایران به نمایندگی از دولت اعلام کرده ایران آمادگی بازسازی مناطق جنگ‌زده قره‌باغ آذربایجان را دارد. این موضوع شاید در حوزه دیپلماسی، اهدافی را دنبال میکند و فواید اقتصادی هم داشته باشد، اما در شرایطی که بسیاری از مناطق کشور دچار محرومیتها و آسیب‌هایی به مراتب بیشتر از قره‌باغ هستند، باعث بروز ابهاماتی در افکار عمومی می‌شود.

 • ۲۵۰ هزار مهندس در کشور بیکار هستند!

  اقتصاد میهن: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، با اشاره به تعداد ۲۵۰ هزار مهندس بیکار و ۳۰۰ هزار مهندس فاقد مسکن در کشور، گفته است که سازمان نظام مهندسی ساختمان این آمادگی را دارد تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی و معاونان عمرانیِ استانداریها، در قالب طرح اقدام ملی مسکن، مجتمع هایی برای مهندسان فاقد مسکن احداث کند.

 • ۹۵درصد کارگران زیر خط فقر هستند

  اقتصاد میهن: بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران با اشاره به اینکه ۹۵درصد جامعه کارگری کشور بدون امنیت شغلی و زیرخط فقر زندگی می‌کنند، گفت: «دولت با تبیین سیاست‌های غلط باعث عمق شکاف شریف‌ترین قشر کشور شده است.»

 • خروج بی‌سابقه مهاجران افغانستانی از ایران

  اقتصاد میهن: «حدود ۵۰۰ نفر از یک منطقه در افغانستان بودیم که به ایران آمدیم حالا فقط ۱۰۰ نفرمان اینجا مانده. هزینه زندگی در ایران برایمان زیاد است، چندین برابر کار می‌کنیم، صرفه ندارد.» این را مردی می‌گوید که از افغانستان هزاران کیلومتر راه را به امید یک زندگی بهتر در ایران پیموده اما حالا از چند برابر شدن هزینه زندگی در ایران می‌گوید.

 • حقوق ۵۲ میلیون تومانی مدیران و دستمزد ۴ میلیون تومانی کارگران

  اقتصاد میهن: بحثِ «حقوق‌های نجومی» و «نجومی بگیری» مدتهاست که داغ شده است؛ چرا در شرایطی که مملکت در تحریم است و بسیاری از طبقات اجتماع دچار سقوط معیشتی شده‌اند، باید هنوز مدیران رده بالای دولتی و شرکت‌های شبه دولتی، از دستمزدهای نجومی برخوردار باشند؛ مگر استطاعت مالی کشور ناچیز نیست؟

 • برنامه اعطای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانک توسعه تعاون در طرح اقدام ملی مسکن

  اقتصاد میهن: معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از برنامه اعطای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانک توسعه تعاون در طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

 • آغاز به کار سامانه پرداخت تسهیلات وام قرض‌الحسنه مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

  اقتصاد میهن: مدیرکل فرهنگی، اجتماعی و امور استان‌های سازمان تامین اجتماعی با اشاره به درخواست‌های بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان برای بهره‌برداری از سامانه ثبت نام تسهیلات قرض‌الحسنه،گفت: سازمان تامین اجتماعی در راستای گسترش خدمات الکترونیکی و در جهت سهولت و افزایش رضایتمندی، استفاده از این سامانه را در دستور کار قرار داد.

 • اقتصاد زیرزمینی در کمین بازنشسته‌های جوان

  اقتصاد میهن: بر‌اساس طرح بازنشستگی پیش از موعد، آقایان با ۲۵ سال و بانوان با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته می‌شوند. همچنین بازنشسته‌شدن کارمندان نیازی به تأیید مدیر یا رئیس اداره مربوطه ندارد و شرط سنی سابق از این طرح حذف شده است.

 • دومینوی تعطیلی کارگاه‌ها و بیکاری کارگران درسایه بی توجهی دولت

  اقتصاد میهن: قائم مقام کانون کارفرمایان استان تهران با اظهار نگرانی نسبت به آمارسازی در حوزه رشد تولید تاکید کرد که دولت در تنظیم بودجه سال 99 در جهت حمایت از تولید و جلوگیری از بیکاری کارگران موفق عمل نکرده است.

 • رونق بازار موی زنان / فروش موی کودک برای خرید گوشی!

  اقتصاد میهن: موهایشان را می‌فروشند چون دست‌شان خالی است. این حکایت زنانی است که این روزهای سخت معیشت تنها با یک آگهی راهی آرایشگاه‌ها می‌شوند تا از فروش موهایشان پولی به دست آورند و به زخم زندگی بزنند.

 • اختلاف 49 میلیونی حقوق این دو نفر

  اقتصاد میهن: امسال حداقل دستمزد کارگران با احتساب حق اولاد و مسکن و... حداکثر به دو‌میلیون‌و 800 هزار تومان رسید در شرایطی که حداقل نیاز یک خانوار برای تأمین سبد معیشت در همین سال 9‌میلیون‌و 800 هزار تومان محاسبه شده است. صرف‌نظر از این اختلاف قابل‌تأمل در میزان درآمد و هزینه یک خانوار، آنچه باعث تأسف بیشتر می‌شود بی‌عدالتی در توزیع منابع کشور است.

 • کارنامه پاییزی اشتغال

  اقتصاد میهن: گزارش وضعیت بازار کار در پاییز ۹۹ منتشر شد. تازه‌ترین برآورد مرکز آمار نشان می‌دهد که با وجود کاهش یک میلیون نفری جمعیت شاغلان پاییز امسال نسبت به فصل مشابه سال گذشته، نرخ بیکاری با کاهش ۲/۱ درصدی همراه شده است.در سه ماهه گذشته نرخ مشارکت نیروی کار نیز با کاهش ۹/۲ درصدی در مقایسه با پاییز ۹۸ مواجه شده و به این ترتیب ۵/۱ میلیون نفر از جمعیت فعال کشور کاسته شده است.

 • دست دولت و مجلس برای افزایش نرخ ارز در یک کاسه است/ مردم درگیر جنگ زرگری نشوند

  اقتصاد میهن: یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: نرخ ارز را به حجم نقدینگی ربط می‌دهند که در دنیا چنین چیزی وجود ندارد. با قیمت حال حاضر دلار، ارزش ارزی نقدینگی کشور نصف شده. بعد از آن بحث ترامپ هراسی را در کشور به راه انداختند و با این بهانه باز هم نرخ دلار را افزایش دادند. حالا هم که ترامپ دیگر رییس جمهور نیست، برای افزایش نرخ ارز و دلار از طریق نمایندگان مجلس و بودجه سال آینده وارد عمل شده‌اند.

 • انفجار تورم، در پی یک سیاست غلط!

  اقتصاد میهن: آنطور که گفته می‌شود این‌ روزها مجلس عزم‌ خود را برای حذف ارز 4200 تومانی جزم کرده و این در حالی است که دولت و برخی از کارشناسان نسبت به این اقدام انتقاداتی دارند.

 • حرکت مجلس به سمت نابودی معیشت مردم

  اقتصاد میهن: یکی از تغییرات مهم در بودجه سال آینده تغییر نرخ ارز ترجیحی است که دولت آن را در لایحه بودجه سال آینده 11500 تومان تعیین کرده بود و کمیسیون تلفیق آن را به رقم 17500 تومان تغییر داد، اتفاقی که می‌تواند به ایجاد موج جدید گرانی‌ها در سال آینده منجر شود و بحران‌های اجتماعی وسیعی را به وجود آورد.

 • بمب ساعتی 1 میلیون و 300 هزار بیکار کرونایی

  اقتصاد میهن: کرونا راه نفس بسیاری از مشاغل را بست و مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد کشور را به رکود و بعد از آن به بیکاری مبتلا کرد. به‌ویژه این خسارت در حد فاصل اسفند 98 تا پایان اردیبهشت 99 بیشتر بود، چراکه هنوز از سرگیری برخی مشاغل و همچنین ترس اجتماعی تعدیل نشده بود.

 • تصوير اقتصاد ايران در پايان قرن

  اقتصاد میهن: مركز پژوهش‌هاي مجلس در گزارش «تصوير اقتصاد ايران و چشم‌انداز آن در آستانه تصويب لايحه بودجه 1400» به بررسي وضعيت اقتصاد ايران در بخش‌هاي اشتغال و بيكاري، تورم، وضعيت توليد، سرمايه‌گذاري و انباشت سرمايه، وضعيت معيشتي و تجارت خارجي پرداخت.

 • بازنشستگان؛ اسیر درآمدهای ریالی و هزینه‌های دلاری

  اقتصاد میهن: مشکلات اقتصادی به همه اقشار کشور بویژه آنهایی که درآمدهای پایینی دارند فشار مضاعفی را وارد کرده است. در این بین بازنشستگان در استان‌های مختلف دست به تجمعات اعتراضی در مقابل ساختمان تامین اجتماعی زدند تا بلکه صدایشان به گوش مسئولان برسد.

 • توجه مجلس و دولت به حمایت از کار و تولید در بودجه سال 1400

  اقتصاد میهن: قائم مقام کانون انجمن های صنفی کارفرمایی استان تهران گفت: با توجه به تحریم های ظالمانه و ضرر و زیان ناشی از کرونا به بخش تولید خواستار توجه بیشتر مجلس و دولت به حمایت از کار و تولید در بودجه سال 1400 هستیم.

 • سقوط «سن مؤثر» بازنشستگی به ۳۷ سال با اجرای طرح «بازنشستگی پیش از موعد» مجلس

  اقتصاد میهن: اواخر آبان ماه جاری، ۳۹ نماینده مجلس طرحی با عنوان «بازنشستگی پیش از موعد» را تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردند. حذف شرط سنی از جمله مختصات مهم این طرح است که بر اساس آن مردان با ۲۵ و زنان با ۲۰ سال سابقه می توانند بازنشسته شوند و حقوق ۳۰ روزه دریافت کنند؛ ضمن آنکه تأیید بازنشستگی کارکنان ارتباطی به رئیس یا مدیر دستگاه مربوطه ندارد.

 • مردم توان خرید بادمجان ندارد، تخم‌مرغ پیشکش!

  اقتصاد میهن: رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت دامی، ماهی، مرغ و تخم‌مرغ اهواز از افزایش قیمت تخم مرغ از طرف مرغداری‌های خارج از استان خوزستان با وجود فراوان بودن تخم مرغ در بازار خبر داد.

 • وام جدید کرونا، بنگاه محور شد + جزئیات

  اقتصاد میهن: در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در دستور کار وزارت کار قرار گرفت و بر این اساس، ۱۴ رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا معرفی شدند تا مراحل ثبت نام خود را از این طریق دنبال کنند.

 • مخالفت مجلس با کلیات طرح بازنشستگی پیش از موعد

  اقتصاد میهن: سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: طرح بازنشستگی پیش از موعد از دستور کار این کمیسیون خارج نشده، اما به دلیل مخالفت اعضا امکان دارد کلیات آن رای نیاورد.

 • طرح مجلس برای افزایش حقوق کارگران ۲ بار در سال

  اقتصاد میهن: نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی جزئیاتی از طرح جدید نمایندگان برای افزایش حقوق کارگران را تشریح کرد.

 • فاصله 293 درصدی سبد معیشت با جیب کارگران

  اقتصاد میهن: اولين جلسه مذاكرات دستمزد ۱۴۰۰ كارگران با حضور شركاي اجتماعي (نمايندگان كارگران، كارفرمايان و دولت) در حالي كليد خورده كه هنوز پرونده مجادله‌هاي تعيين دستمزد سال ۱۳۹۹ به صورت كامل بسته نشده و رييس كميته دستمزد شوراي عالي كار مي‌گويد هنوز صورتجلسه دستمزد سال جاري توسط نمايندگان كارگري امضا نشده است.

آخرین خبرها
بانک سپه بیمه پارسیان سازمان تامین اجتماعی بانک کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران بیمه کوثر موسسه ملل بانک سینا بانک پارسیان بیمه پارسیان
پربیننده‌ترین