• افزایش فقر در ایران؛ پوست و پای مرغ، جایگزین گوشت در سفره مردم شده‌اند!

  اقتصاد میهن: «پای مرغ دارید؟» این جمله‌ی سوالی را با خجلت بسیار سالهاست که از زبان مادران و سرپرستان خانوار می‌شنویم که در نهایت استیصال برای تامین حداقل‌های پروتئینی سفره‌های فرزندانشان به مغازه‌های فروش مرغ و گوشت مراجعه می‌کنند. این جمله شاید امروز دیگر خیلی تعجب‌انگیز نباشد چراکه کوچک‌تر شدن هرچه بیشتر سفره‌های مردم، پدیده‌های ناراحت کننده‌تری را در سبد خانوار‌های کم درآمد و حاشیه‌نشین قرار داده است: خرید پوست مرغ به قیمت چندین هزار تومان!

 • سقوط 7 دهک درآمدی جامعه به زیر خط فقر/ اقتصاد کشور در حال مضمحل شدن است

  اقتصاد میهن: این روزها اقتصاد ایران و مسائل مرتبط با آن از جمله معیشت و رفاه در سرفصل بحث‌ها قرار دارد اما اتفاق نظری در مورد چشم‌انداز و تاثیر عوامل مخرب بر معیشت مردم وجود ندارد؛ یعنی با اینکه همه می‌دانند که شاخص‌های اقتصادی رو به افول هستند اما به طور مثال بر سر اینکه دولت با تحریک تقاضا یا افزایش عرضه توام با برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند معیشت مردم را از تله‌ی فقر برهاند میان اهالی اقتصاد اتفاق نظر وجود ندارد.

 • ابلاغ پرداخت بسته حمایتی ۲۵۰۰ میلیارد تومانی رمضان + جزئیات

  اقتصاد میهن: ستاد ملی مقابله با کرونا مصوبه پرداخت مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال به ۶۰ میلیون نفر افراد مشمول طرح معیشتی خانوارها در ماه مبارک رمضان را ابلاغ کرد.

 • سفره کارگران روز به روز آب می‌رود

  اقتصاد میهن: دبیر کانون عالی انجمن‌‌های صنفی کارگران کشور نسبت به تورم بی‌رویه موجود در کشور و بی اثر شدن افزایش دستمزدهای کارگری انتقاد کرد.

 • کمک دولت به تولید با صدور مجوز گرانی

  اقتصاد میهن: بیشتر از ۲۰ روز از شروع سال ۱۴۰۰ گذشته اما وضعیت بازار و قیمت کالاهای اساسی نشان می دهد همچنان نوسان قیمتی در انواع کالاها وجود داشته و خبری از مدیریت و ثبات قیمت ها نیست.

 • روحانی؛ سلطان تورم ایران!

  اقتصاد میهن: در مهرماه 1399، رئیس‌جمهور با ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ به دستگاه‌های اجرایی، چارچوب و سیاست‌های لایحه بودجه را اعلام کرد. روحانی در این بخشنامه هدف‌گذاری تورمی سال 1400 را 22 درصد اعلام کرده بود و مدعی شده بود اضافه کردن این پیش‌بینی یکی از وجوه جدید و مبتکرانه این بخشنامه نسبت‌به موارد پیشین است.

 • هشدار خودی‌ها؛ اوضاع مملکت و ملت مساعد نیست

  اقتصاد میهن: امروز کمتر مسوولی را می‌توان یافت که حاضر باشد وضعیت امروز را رو به پیشرفت توصیف کند و از آینده روشن سخن بگوید. تقریبا همه آنان که امروز در ایران مسوولند و طی ۴۰ سال گذشته به نوعی در گوشه و کنار مشغول خدمت بودند، خود به منتقدان وضعیت کنونی تبدیل شده‌اند.

 • بار سنگین تحریم بردوش شهروندان ایرانی

  اقتصاد میهن: هنگامی که شخصی به زمین می‌خورد و احساس ناراحتی می‌کند که دست، پا یا جای دیگری از بدنش شکسته باشد و او به روی خود نیاورد، می‌گویند «الان بدنت داغ است درد واقعی را احساس نمی‌کنی». به نظر می رسد هنوز بدن مدیران ایرانی ازآسیب تحریم گرم است .

 • وزیر تعاون خبر داد : پرداخت «سبد معیشتی» ویژه ماه رمضان به ۶۰ میلیون یارانه‌ بگیر

  اقتصاد میهن: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب افزایش حقوق پیشنهادی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان در جلسه هیات دولت خبر داد.

 • جرایم کارفرمایی تامین سازمان اجتماعی مشمول بخشودگی شد

  اقتصاد میهن: بخشنامه بخشودگی جرایم کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف از سوی سازمان تامین اجتماعی صادر و ابلاغ شد.

 • انتقاد شریعتمداری از تصویب نشدن لوایح مرتبط با FATF

  اقتصاد میهن: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب نشدن لوایح مرتبط با FATF انتقاد کرد.

 • لذت تورم برای ثروتمندان

  اقتصاد میهن: رییس کل بانک مرکزی در پست جدید اینستاگرامی خود با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم نوشت: قدرت خرید مردم با حرف و جنجال سیاسی تقویت نمی‌شود با سرمایه‌گذاری گسترده و مولد است که تولید و رفاه افزایش می‌یابد.

 • حمله نمایندگان مجلس به قانون کار / کارگران را به مرگ می‌گیرند تا به تب راضی شوند!

  اقتصاد میهن: باید از نمایندگانی که تریبون‌ها را اشغال کرده‌اند و حرف از اصلاح قانون کار می‌زنند، داد حمایت از مزد توافقی یا منطقه‌ای سر می‌دهند یا علیه کارگران موضع می‌گیرند، پرسید که شما واقعاً نماینده چه گروه‌هایی از مردم هستید؟! آیا جامعه بیش از ۴۲ میلیون نفری کارگری، موکلان شما نیستند؟! چرا صدای کارگران را اصلاً و به هیچ عنوان نمی‌شنوید؟!

 • افراد بیشتری در سال آینده بیکار می‌شوند؟

  اقتصاد میهن: آمارهای وزارت کار نشان می‌دهد که کرونا ۱٫۵ میلیون نفر را بیکار کرده، مرکز آمار ایران نیز نرخ بیکاری در پاییز سال ۹۹ معادل ۹٫۴ درصد برآورد کرده است.اگرچه در گزارش‌های مرکز آمار ایران از کاهش نرخ بیکاری گفته می‌شود اما در واقع این کاهش نرخ بیکاری ریشه در خروج جمعیت فعال از کار و کاهش نرخ مشارکت دارد؛ یعنی نرخ مشارکت اقتصادی پاییز ۹۹ نسبت به پاییز سال گذشته ٢.٩ درصد کاهش یافته است.

 • حذف یارانه پردرآمدها حذف شد!

  اقتصاد میهن: پرداخت جمعی و غیرهدفمند یارانه نقدی همواره از چالش های اصلی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده و ۱۰ سالی است که با شروع آن در دولت دهم تا کنون هیچ برنامه منسجم و کارآمدی برای رفع این معضل اجرایی نشده است.

 • یارانه‌ای که کفافِ خرید نان خالی را نمی‌دهد!

  اقتصاد میهن: پرداخت یارانه‌های نقدی از اواخر دهه ۸۰ شمسی و با اجرای قانون «هدفمندسازی یارانه ها» در دستور کار دولت‌ها قرار گرفت. ابتدا فقط یک یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی بود که تقریباً به همه شهروندان پرداخت می‌شد اما در سالهای بعدتر، از گستره شمول آن کاسته و چندین یارانه دیگر به آن اضافه شد.

 • ساز ناکوکِ اقتصادایران

  اقتصاد میهن: وقتی ساز حتی یک نوازنده در یک گروه بزرگ در یک ارکستر ورزیده و به شدت تمرین کرده با همکارانش و با رهبر ارکستر جور نشده باشد، برایند آن به ویران شدن آن گروه در جریان کار منجر می‌شود. به میزان افراد ناسازگاری که در جور کردن ساز خود با دیگران ناتوان هستند، رهبر ارکستر در تنگنا قرار می‌گیرد و بنابراین دیگر نباید به ادامه کار آن امیدوار بود.

 • بیکاری و تجرد دهه شصتی‌ها به روایت آمار

  اقتصاد میهن: اگر سن جوانی در ایران را ۳۵ سال در نظر بگیریم، بخشی از متولدین دهه شصت همچنان در رده سنی جوانان محسوب می‌شوند. جوانانی که بعضا علیرغم رسیدن به آستانه چهل‌سالگی، همچنان با مشکلاتی نظیر اشتغال، مسکن و ازدواج مواجه‌اند.مطابق با آمارها، جمعیت جوان کشور تا سال ۹۸ حدود ۲۶.۵ میلیون نفر بوده است.

 • بخشنامه دستمزد 1400 ابلاغ شد + جدول

  اقتصاد میهن: بخشنامه دستمزد ۱۴۰۰ از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ شد که بر این اساس،‌ حداقل دستمزد کارگران ۳۹ درصد و سایر سطوح مزدی نیز شامل افزایش ۲۶ درصدی می‌شود.

 • مارپیچ نرخ تورم ونرخ مزد به زیان مزد بگیران

  اقتصاد میهن: جان مینارد کینز اقتصاددان انگلیسی در باره مزد کارگران از اصطلاح توهم مزدی نوشته و باور دارد کارگران تنها به افزایش مزد توجه دارند و توجه ندارند اگر نرخ تورم بالاتر از افزایش نرخ مزد باشد بازهم آنها زیان می کنند. این نظریه درایران هم جواب می دهد .

 • سال نو و تداوم فشارهای اقتصادی؛ کرونا و تحریم با مردم چه کرده؟

  اقتصاد میهن: خبرگزاری "آسوشیتدپرس" در گزارشی با اشاره به فرارسیدن نوروز اشاره می‌کند که علیرغم فرا رسیدن سال نو خورشیدی تغییری در وضعیت اقتصادی ایران ایجاد نشده و می‌افزاید: "نوروز زمان خانه‌تکانی و خرید لباس نو است. با این وجود، آشکار است که در ایران چیز زیادی تغییر نکرده است.

 • کارگرانی که «نوروز» ندارند!

  اقتصاد میهن: کارگران واحدهای کوچک از بسیاری از مزایای قانونی محرومند؛ یکی از این محرومیت‌ها، به حق برخورداری از تعطیلات رسمی بازمی‌گردد که در بسیاری از کارگاه‌های کوچک و به خصوص اصناف، کارگران از این حق بدیهی محروم هستند؛ حق نفس کشیدن در تعطیلات برای تجدید قوا و بازذخیره انرژیِ از دست رفته در طول سال!

 • توصیه خطرناک صداوسیما برای مقابله با گرانی‌ها

  اقتصاد میهن: روز گذشته کارشناس صدا و سیما در برنامه «زنده‌باد زندگی» مردم را به قناعت بیشتر و نخوردن میوه به دلیل گرانی دعوت کرد. هر چند که صحبت‌های این کارشناس سنخیتی با اسم برنامه نداشت اما موضع منفعلانه در قبال تورم خوراکی‌ها و پاک‌کردن صورت مساله گرانی کالاهایی است که باعث شده دو وزیر صمت و جهاد کشاورزی به دادسرای دیوان محاسبات احضار شوند.

 • سفره‌های خالی از پروتئین

  اقتصاد میهن: معیشت کارگران روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. قیمت مواد غذایی و سایر اقلام مورد نیاز روزبه‌روز درحال افزایش است و دستمزد کارگران کفاف تامین همه مایحتاج زندگی‌شان را نمی‌دهد؛ طوری‌که خریدن میوه، مرغ و گوشت و برخی نیازهای دیگر در اولویت‌شان نیست و بهتر است بگوییم آن را فراموش کرده‌اند.

 • جیب‌های خالی مردم در آستانه عید / زندگی نرمال بدون آجیل و میوه

  اقتصاد میهن: کمتر از یک هفته به شروع سال ۱۴۰۰، قیمت مصوب میوه و آجیل شب عید توسط ستاد تنظیم بازار اعلام شد. هر چند امسال نیز مانند اسفند سال ۹۸ رونق آنچنانی در بازار و شور و شوقی در بین مردم برای خرید عید وجود ندارد.

آخرین خبرها
فولاد مبارکه اصفهان بانک سینا شرکت پگاه بانک پارسیان بیمه پارسیان بانک سپه سازمان تامین اجتماعی بانک کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران موسسه ملل
پربیننده‌ترین