۱۳۹۹ شنبه ۲۵ بهمن چاپ

اهداف انتخاباتی دولت پُشت ماجرای ارز 4200

اهداف انتخاباتی دولت پُشت ماجرای ارز 4200

اقتصاد میهن: موضوع حذف یا باقی ماندن ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی در بودجه سال آینده و تاثیرات آن بر قیمت کالاهای مصرفی مردم و اقتصاد کشاورزی بسیار بحث برانگیز و جنجالی شده است و تبدیل به دعوایی میان مجلس، دولت و کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شده است.

موافقین حذف ارز 4200 می گویند،  در اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی فساد و رانت وجود دارد و کالاهای وارد شده با  این ارز به طور کامل به دست تولید کننده و مصرف کننده نهایی نمی رسد و سر از بازار آزاد در می آورد و مخالفین می گویند، حذف این ارز نیز تبعات افزایش قیمتی برای کالاهای اساسی به همراه خواهد داشت .

باید به این نکته نیز اشاره  کرد تا وقتی نهاده های دامی که ماده اولیه تولید دام و طیور هستند با ارز 4200 تومان و ارزان به کشور وارد شود امکان افزایش و خودکفایی در تولید این محصولات در داخل وجود ندارد. از طرفی دولت صراحتا اعلام می کند که بانک جامعی نیز برای شناساسی افراد نیازمند در اختیار ندارد تا با حذف ارز 4200 تومانی، یارانه مستقیمی در اختیار این افراد قرار دهد. شواهد امر نشان می دهد که دولت خود علاقه مند به حذف ارز 4200 تومانی است اما به دلیل شرایط خاص جامعه در این شرایط نمی خواهد این آزاد سازی انجام شود.

اخیرا کلیات بودجه سال آینده در مجلس شورای اسلامی رد شد که در آن دولت ارز 4200 تومانی برخی از کالاهای اساسی را نظیر روغن و دانه های روغنی و  نهاده های دامی نگه داشته شده بود وتلفیق آن را حذف کرد.خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت احمدی نژاد می گوید:  تعیین نرخ ارز یکی از فرعیات بودجه است؛ هرساله نرخ ارز مرجعی برای محاسبات بودجه لحاظ می شود و علت آن نیز وابستگی بودجه به درآمد های نفتی است؛ باید پیش بینی شود چه میزان نفت با چه قیمت و با چه نرخ دلار به ریال وارد بودجه می‌شود. این نرخ ها اثر عملیاتی خارج از بودجه ندارد و مربوط به محاسبات بودجه است زیرا نرخ ارز در بازار تعیین می شود.

این نرخ در بودجه امسال 8800 تومان است و دولت آن را 11 هزار و 500 تومان برای سال آینده پیشنهاد داده است اما وقتی وارد محاسبات بودجه می شویم مشخص می شود در محاسبات پنهانی بودجه نرخ ارز همان 17500 و 4200 تومانی برای کالاهای اساسی  است.

 در حال حاضر بانک مرکزی دلار های ناشی از فروش نفت و گاز را با قیمت آزاد در بازار به فروش می رساند و تنها بخشی از آن را به قیمت 4200 تومانی در اختیار واردات کالاهای اساسی قرار می‌دهد .دولت خود قصد آن را ندارد که ارز 4200 به واردات کالاهای اساسی بدهد بلکه می خواهد اختیار حذف ارز کالاهای اساسی در اختیار بگیرد تا با افزایش 3 تا 4 برابری یارانه های نقدی آن را  به مردم پرداخت کند.به نظر می رسد دولت به دنبال اهداف سیاسی پنهانی در بودجه است که کمیسیون تلفیق با اصلاحاتی که انجام داده است لایه های پنهان بودجه را شفاف کرده است و ردیف های بودجه ای که دولت برای آنها عدد یک گذاشته بود مجلس عدد واقعی گذاشته است که در واقع ما به التفاوت ارز 4200 تومانی با قیمتی است که در بازار به فروش میرساند.

حذف ارز 4200 از اهداف دولت است تا به شکل ابزاری بتواند از آن برای انتخابات بهره برداری کند و با فروش آزاد آن یارانه‌ نقدی را  4 برابر کند.در آذر ماه نیز دولت به هر نفر 100 هزار تومان پول داد که بخشی از آن مربوط به حذف ارز 4200 تومانی از کالاهای اساسی بود که که دولت ارز آن را در بازار آزاد برای تامین این نقدینگی فروخته بود.کشور باید بر اساس سند بودجه و چهار چوب برنامه ریزی شده هدایت شود اگر می خواهیم ارز 4200 تومانی را به واردات برخی از کالاهای اختصاص یابد، باید شفاف باشد.

 

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

فولاد مبارکه اصفهان بانک سینا شرکت پگاه بانک پارسیان بیمه پارسیان بانک سپه سازمان تامین اجتماعی بانک  کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران موسسه ملل
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها