۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ بهمن چاپ

از فروش ایران‌مال تا حراج شعب؛ زیان انباشته بانک آینده از ۱۷ هزار میلیارد تومان گذشت

از فروش ایران‌مال تا حراج شعب؛ زیان انباشته بانک آینده از ۱۷ هزار میلیارد تومان گذشت

اقتصاد میهن: نام بانک آینده در ماه‌های اخیر با ماجرای فروش ایران‌مال بار دیگر بر زبان‌ها افتاد.باور عموم بر این بود که این بانک در سال‌های گذشته چندین بار از طریق فروش و تملیک مجدد ایران‌مال توانسته از ورشکستگی نجات پیدا کند و حالا هم قصد تکرار همین کار را دارد.

از زمانی که خبر فروش ایران مال با قیمت ۸۵ هزار میلیارد تومان منتشر شد، اولین سوال این بود که کدام شرکت می‌تواند ایران مال را بخرد؟ قرار بود ایران مال به صورت یکجا فروخته شود، اما خیلی زود آگهی مزایده ۳۵ درصدی ایران مال به شرکت حامی کیان‌سازه با شرایطی خاص منتشر شد.طبق این آگهی ۳۵ درصد ایران مال به ارزش حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان به شرکت حامی کیان‌سازه واگذار می‌شد.

شرکتی که آخرین سرمایه ثبتی آن ۱۰۰ میلیون تومان بود اما با این سرمایه اندک یکی از گرانترین معامله سال‌های اخیر را انجام داده بود. البته چیزی نگذشت که بانک مرکزی مراتب عدم تایید این فروش را به بانک آینده ابلاغ کرد. حالا هم شواهدی نشان می‌دهد؛ در حالی که هنوز ایران‌مال تعیین تکلیف نشده، بانک آینده شروع به فروش برخی از شعب خود کرده است.

بعضی ریشه این اتفاق را وضعیت مالی بانک آینده می‌دانند و معتقدند این بانک برای نجات خود از وضعیتی که در آن قرار گرفته است، سعی بر فروش ایران‌مال کرد و حالا هم تصمیم به فروش شعب خود گرفته است. البته معاون مالی بانک آینده، علت فروش ایران‌مال را تکلیف الزامی بانک در اجرای مفاد مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر عنوان کرد.با این حال وضعیت صورت‌های مالی بانک آینده هم به شائبه تلاش بانک برای نجات خود از زیان صحه می‌گذارد.

آخرین صورت مالی منتشر شده بانک آینده مربوط به شش ماه منتهی به پایان شهریور سال ۹۹ است. این صورت مالی حاکی از آن است که در شش ماهه ابتدای سال جاری این بانک سه هزار و ۷۷۷ میلیارد تومان زیان کرده است.تا پایان سال ۹۸ زیان انباشته آینده ۱۵ هزار و ۸۲۱ میلیارد تومان بوده، با افزایش زیان شش ماه ابتدایی امسالش، مبلغ زیان انباشته آن اکنون به ۱۷ هزار میلیارد و ۶۲۸ میلیارد تومان رسیده است. با توجه به این که پایان سال ۹۷ زیان انباشته آینده ۱۱ هزار و ۷۶۷ میلیارد تومان بوده، به نظر می‌رسد روند زیاندهی این بانک رو به افزایش است و با این حساب فرض فروش شعب آن برای پوشش بخشی از این زیان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

 

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

فولاد مبارکه اصفهان بانک سینا شرکت پگاه بانک پارسیان بیمه پارسیان بانک سپه سازمان تامین اجتماعی بانک  کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران موسسه ملل
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها