۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ بهمن چاپ
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه از ادامه ریزش بورس می گوید

مال باختگی ده میلیون ایرانی در بورس

مال باختگی ده میلیون ایرانی در بورس

اقتصاد میهن: محسن حاجی‌بابا، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران یکی از معدود فعالان صنعتی ایران است که بدون لکنت زبان حرف می زند و در گفت آنچه می داند هراس ندارد. به طور مثال او با صراحت می گوید ریزش ارزش سهام شرکتهای بورسی ادامه دارد و روزی می رسد که شمار باختگان به 10 میلیون سهامدار برسد.

وی به اتاق ایران گفته است:  ریزش‌های بازار بورس ادامه‌دار خواهد بود و راه اقتصادی درستی برای حل این مشکل وجود ندارد، مگر اینکه دولت از منابع مالی خود، منابعی را برای جبران این خسارت‌ها اختصاص دهد.حاجی‌بابا با تأکید بر این نکته که اقتصاد با دستور، نه ضعیف می‌شود و نه قوی، به «پایگاه خبری اتاق ایران» می‌گوید: دخالت دولت نه‌تنها در بورس، بلکه در همه بازارها فاجعه است. تجربه سال‌های گذشته و صنایع دولتی نشان داده که هر جا دولت به‌قصد دخالت وارد بازاری شده، نتیجه‌ای جز فساد و نابودی آن عاید نشده است.

حاجی‌بابا با اشاره به نشستی که در اردیبهشت سال جاری با حضور رئیس سابق سازمان بورس، نمایندگان مجلس و وزیر اقتصاد، برگزار شد، می‌گوید: در آن نشست هم تاکید کردم، اتاق ایران به عنوان مشاور سه قوه، وظیفه اعلام خطر در خصوص مسائل پیش‌رو را برعهده دارد. همان زمان توضیح داده شد نرخ بازدهی شرکت‌ها در سال 98 از نظر عملکرد مالی، هیچگونه هماهنگی با نرخ سهام در تالار بورس ندارد. با وجود نرخی که آن زمان وجود داشت، شرکت‌هایی که امسال مجامع خود را برگزار می‌کنند، سود سهامشان حدود 1.5 تا 2 درصد خواهد بود؛ بنابراین سهامداران خرد شرکت‌ها، با میزان سهام مثلا 50 تا 100 میلیون تومان، مبلغی حدود 2 تا 3 میلیون تومان سود کرده‌اند. در حالی که بانک‌ها با نرخ جدید به سپرده‌های کوتاه مدت 8 درصد سود می‌دهند؛ یعنی 3 تا 4 برابر سود سهام. به این ترتیب، سهامداران خرد پس از برگزاری مجامع شرکتها، خود را مغموم می‌بینند و اغلب بلافاصله درصف فروش وارد می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران بهمن ماه سال گذشته پیشنهاد داده بود که دولت فورا سهام عدالت را وارد بورس کند.او ادامه می‌دهد: در هیچ کجای دنیا، دولتی را نمی‌بینیم که مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در بورس و خرید سهام کند. برای هر حرکت اقتصادی، باید اولاً انگیزه و بعدازآن منابع درست وجود داشته باشد تا مطمئن باشیم، آن حرکت روند منطقی را در پیش خواهد گرفت.

حاجی بابا ادامه می‌دهد: اتفاقات اخیر بازار سرمایه از مدت‌ها پیش قابل پیش‌بینی بود و در جلساتی که فعالان بخش خصوصی با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس داشتند، بارها هشدار دادند که با روند در پیش‌گرفته شده به‌روزی خواهیم رسید که حداقل ده میلیون مالباخته در بورس وجود دارد.او معتقد است: ریزش‌های بورس ادامه‌دار خواهد بود و راه اقتصادی درستی برای حل این مشکل وجود ندارد، مگر اینکه دولت از منابع مالی خود، منابعی را برای جبران این خسارت‌ها اختصاص دهد.حاجی‌بابا همچنین تأکید می‌کند: اقتصاد راهکارهای مشخص خود را دارد. وقتی واقعیت‌ها در اختیار مردم قرار داده نمی‌شود و با وعده‌های صوری، ارزش بازار سهام را بالا می‌برند، باید هم شاهد این پیامدها باشیم

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه فولاد مبارکه اصفهان بیمه پارسیان سازمان تامین اجتماعی بانک  کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران موسسه ملل بانک سینا بانک پارسیان بیمه پارسیان
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها