۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۶ شهريور چاپ

خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه در یک ماه

خروج ۲۰ هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه در یک ماه

اقتصاد میهن: شاخص بورس تهران صبح روز یکشنبه با رشد ۱۹۰۰ واحدی همراه بود در حالی که شاخص هم‌وزن کاهشی به همین میزان را نشان می‌داد. نمادهای شاخص‌ساز فارس، کگهر و وبملت بودند که بازار روی شاخ این سه نماد حرکت می‌کرد.

وعده جدید نوبخت برای نجات بورس

شایعه‌ بازگشایی نماد پالایشی یکی از استرس‌های بازار سرمایه پیش از بازگشایی بود که سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس آن را تکذیب کرد و گفت: بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا و خودرو انجام نخواهد شد. این تکذیب از منظر گروهی نفس راحت برای سهامداران بود اما از منظر گروهی دیگر استرس در بورس را بالا برد زیرا نشان می‌داد بازارساز هنوز از پایداری بورس اطمینان ندارد.

دو دمای متفاوت در بازار سهام

تا ساعت ۱۰ و نیم صبح روز یکشنبه ،نماد فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) با رشد ۲.۴ درصد، کگل (شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر) با رشد ۴.۹۸ درصد و وبملت (بانک ملت) با رشد ۳.۱۶ درصدی توانستند شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار تهران را سبز کنند در حالی که شاخص کل هم‌وزن قرمز رنگ بود تا این زمان دقیقا بازار دو دمای متفاوت از خود به نمایش گذاشته بود.

شاخص کل بر پله یک میلیون و ۵۷۸ هزار واحد نشست

همچنین گروه بانکی با بهبود تقاضا مواجه بود و حجم معاملات این گروه افزایش داشت اما هر چه از روز گذشت بورس به سمت دما و رنگ یکسانی رفت. شاخص کل پیش روی ابتدای صبح را پس داد و سنگر به سنگر عقب نشست. به طوری که در پایان معاملات شاخص کل رقم کاهش پنج هزار و پانصد واحدی را نشان داد. صعود موقت شاخص نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی نشان از همراهی نکردن حقوقی‌ها داشت.

تغییر کانال رخ نداد چون...

قبل از بازگشایی بازار بسیاری امیدوار بودند ماجرای روز شنبه بورس روز یکشنبه هم تکرار شود، شاخص بورس تهران روز شنبه پس از چند روز ریزش صعودی شد و برای اولین بار پس از هفت روز کاری شاهد ورود پول حقیقی‌ها بود. صبح یکشنبه برای شکستن سطح مقاومتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار برخی سهامداران در وضعیت آماده باش بودند و توقع داشتند صعود بورس رخ دهد اما شاخص رمقی برای تغییر کانال نداشت و به رقم یک میلیون و پانصد و هفتاد و هشت هزار رسید. ارزش معاملات هم ۱۰هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با شنبه رشد داشت.

خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی

صعود کم‌رمق شاخص نشان از خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی نسبت به سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بورس داشت. اظهارات سیاست‌گذاران بازار در هفته قبل انتظار مشارکت حقوقی‌ها و بهبود تقاضا در بازار سهام را ایجاد کرده بود اما این خوش‌بینی نتوانست در بازار دوام داشته باشد برخی می‌گویند وضعیت بلاتکلیف برخی نمادها، عرضه حقوقی‌ها در صف فروش برای تعدای از سهم‌ها و ...بر حجم صف فروش‌ها اضافه کرد. در پایان با وجود اینکه نماد گل گهر، فولاد و فارس در کنار بانک ملت مثبت ماند اما مجموعه بازار رنگ بورس را قرمز کرد و سبزی ابتدای روز جای خود را به این رنگ داد. در پایان روز خروج پول از بازار سهام ۸۳۸ میلیارد تومان برآورد شد تا مجموع پول‌های خارج شده از ۲۰ مرداد به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سینا بانک گردشگری سازمان تامین اجتماعی بیمه کوثر بانک  گردشگری موسسه ملل بانک پارسیان بانک سپه بیمه سینا
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها