۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن چاپ
مدیرعامل شرکت افق کوروش خبر داد

عرضه 5 درصدی اولین فروشگاه زنجیره‌ای کشور در بورس

 عرضه 5 درصدی اولین فروشگاه زنجیره‌ای کشور در بورس

اقتصاد میهن: مدیرعامل شرکت افق کوروش با بیان اینکه حضور این شرکت در بازار سهام باعث می‌شود تا پوشش و گستردگی این شرکت در سراسر کشور تقویت و با حضور در بورس جایگاه ویژه‌تری کسب کند، از عرضه 5 درصدی سهام این شرکت به عنوان اولین فروشگاه زنجیره‌ای کشور در بورس خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد میهن،  امیر خسرو فخریان  با تشریح شاخصه های کلیدی افق کوروش گفت : این شرکت در بیش از ۲۵۰‌هزار متر مربع فضای فروش دارای بیش از ۱۱۰۰ فروشگاه فعال در ۲۴۵ شهر، ۶۰۰ کامیونت ناوگان پخش، ۹۵ هزار متر مربع فضای انبار و سردخانه، عرضه ۲۷۰۰ قلم کالا را در ۱۸ منطقه توزیع در ایران انجام می دهد.

وی افزود: جایگاه شرکت افق کوروش در صنعت بر اساس آمارها در زمینه اندازه بازار در سال ۹۶ به میزان ۲۷۳.۲۳۰ میلیون ریال معادل ۱۱ درصد، سهم بازار افق کوروش از کل اندازه بازار FMCG به میزان۲۹.۰۹۲ میلیون ریال معادل ۱.۱۷ درصد، سهم افق کوروش از صنعت فروشگاه های زنجیره ای به میزان ۱۰.۶ درصد و مجموع اندازه بازار FMCG به میزان ۲.۴۸۳.۹۰۸ میلیون ریال بوده است.

فخریان، با بیان اینکه فروشگاه افق کوروش در سال 1388 ثبت شد و از سال 1992 مسیر خود را به سمت کالاهای پرگردش و پرمصرف تغییر داد و امروزه 1235 فروشگاه در اقصی نقاط کشور داریم که بر اساس برنامه تا آخر سال این تعداد به 1300 خواهد رسید تصریح کرد:  هدف ما رسیدن به چهار هزار فروشگاه است که با توجه به پتانسیل موجود در کشور حتما محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: پتانسیل فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور ما بالا است و در حال حاضر 10 درصد از سهم بازار را این مجموعه در اختیار دارد که می‌تواند این سهم را به 70 درصد برساند. از همین روی دولت نیز در راستای گسترش صنعت فروشگاه‌های زنجیره‌ای همراه ما است.

وی با اشاره به به بازدید 400 تا 500 هزار نفری روزانه مشتریان از شعبات این فروشگاه ، در مورد تنوع محصولات عرضه شده گفت: در حال حاضر ما 2500 قلم کالا را به مشتریان عرضه می‌کنیم، در این مورد از برندهایی که مورد اقبال مشتریان است استفاده می‌کنیم و ما همیشه سعی کردیم از برندهای اول تا سوم بازار استفاده کنیم همچنین در نظر داریم عرضه میوه را نیز در برنامه خود داشته باشیم. در ضمن استاندارد اکثر فروشگاه‌های ما از نظر اندازه 200 تا 300 متر است اما چون در برخی مکان‌ها به دنبال افزایش سرعت هستیم شاید برخی استانداردها را کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت افق کوروش درباره این مسئله که شرکت، ریسک های قیمتی را چگونه کنترل می کند اعلام کرد: افق کورش با حفظ استراتژی های همیشگی خود برای حفظ و ارتقای سهم و جایگاه خود در صنعت فروشگاه های زنجیره ای کشور، سیاست های ارائه کالاها با قیمت های مناسب و تخفیف دار را ادامه می دهد تا بتواند سودآوری رو به رشد خود را حفظ کند تا سهامداران این شرکت بازدهی مطلوبی را کسب کنند.

صورت مالی سال ۹۷

گفتنی است، جزئیات صورت مالی سال ۹۷ شرکت افق کوروش مشخص می کند که پیش بینی درآمدهای عملیاتی شرکت برای سال ۹۷ به میزان ۵۳.۰۷۹.۳۸۹ میلیون ریال، سود (زیان) ناخالص به میزان ۹.۹۸۶.۲۴۸ میلیون ریال، سود (زیان) عملیاتی به میزان ۳.۲۷۷.۲۴۲ میلیون ریال، سایر درآمدهای غیر عملیاتی به میزان ۶۰.۰۰۰ میلیون ریال، مالیات بر درآمد به میزان (۵۸۸.۷۸۰) میلیون ریال، سود (زیان) خالص به میزان ۲.۷۴۸.۴۶۲ میلیون ریال و سود هر سهم (EPS) به میزان ۲.۷۴۸ ریال در آخرین صورت های مالی شرکت افق کوروش به ثبت رسیده است.

وضعیت صورت های مالی سال ۹۶

از سویی دیگر، درآمد عملیاتی شرکت در سال ۹۶ معادل ۲۹.۰۹۲ میلیارد ریال بوده که معادل ۷۹ درصد رشد و سود خالص کسب شده معادل ۶۸۴ میلیارد ریال که معادل ۱۸۵ درصد رشد را به ثبت رسانده است. همچنین سود عملیاتی در این سال مالی به میزان ۸۰۳.۶۱۳ میلیارد ریال، دارایی های جاری به میزان ۴.۳۶۲.۷۷۳ میلیارد ریال، بدهی ها به میزان ۵.۱۷۷.۴۸۵ میلیارد ریال، سرمایه گذاری ها به میزان ۲۰۷.۳۲۷ میلیارد ریال، حقوق صاحبان سهام به میزان ۱.۶۹۹.۸۵۰ میلیارد ریال، بازده دارایی ها به میزان ۱۲ درصد و سود هر سهم ۶۸۴ ریال در صورت های مالی شرکت افق کوروش درج شده است.

وضعیت افزایش سرمایه

گفتنی است، این شرکت در سال ۹۶ به میزان ۱۰۰ درصد از محل آورده نقدی افزایش سرمایه داده که سرمایه شرکت در این سال مالی به ۱.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال رسیده است.

اعضای هیات مدیره

لازم به ذکر است اعضای هیات مدیره شرکت افق کوروش شامل، گروه صنعتی خرده فروشی کوروش، گروه صنعتی گلرنگ، سرمایه گذاری توسعه صنایع گلرنگ، شرکت مهندسی سرمایه گذاری خاورمیانه، شرکت گسترش گلرنگ پخش و شرکت گسترش گل پخش اول است.

شرکت های فرعی

همچنین دو شرکت سامان پویش تامین با ۸۰ درصد سرمایه گذاری و شرکت توسعه کشت و صنعت کوروش با ۲۰ درصد سرمایه گذاری از شرکت های فرعی و وابسته افق کوروش هستند.

.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه بانک دی بانک ملی ایران موسسه اعتباری ملل بانک پارسیان سازمان تامین اجتماعی سازمان خصوصی سازی پست بانک ایران
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها