۱۳۹۹ سه شنبه ۳۰ ارديبهشت چاپ

آقاي سالاري! قطار سازمان تامين اجتماعي را به ريل طرح تكريم ارباب رجوع بازگردانيد

آقاي سالاري! قطار سازمان تامين اجتماعي را به ريل طرح تكريم ارباب رجوع بازگردانيد

اقتصاد میهن: يكي از اشكالات دولتها و نظام اداري كشور كم توجهي ، بي توجهي و حتي به فراموشي سپردن طرح ها، دستورالمعل ها وقوانين مفيد براي رفاه حال شهروندان و روان سازي نظام اداري كشوراست. طرح"تكريم ارباب رجوع" از جمله اين طرح هاست كه به نظر مي رسد سالهاست تب وتاب اجرا كردن آن در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهاي اداري كشور افتاده است. اين در حالي است كه رضايت مردم از خدمات دستگاه هاي دولتي از شاخص های سنجش توسعه وکارآمدی هركشوري است.

از سويي ديگر در شرايط سخت اقتصادي كشور ناشي از تحريم ها و همچنين انتشار ويروس كرونا كه براي مردم سختي هاي زيادي ايجاد كرده است توجه و تاكيد بر اجراي طرح هايي مثل تكريم ارباب رجوع بيشتر از گذشته، ضروري به نظر مي رسد و مي تواند مرهمي بر زخم هاي مردم باشد.

طرج تكريم ارباب رجوع، 25 فروردين سال 1381 در نودمین جلسه شورای عالی اداری به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و به منظور تکریم و جلب رضایت مردم و ارباب رجوع نسبت به عملکرد واحدهای اجرایی کشوردر20 ماده به تصویب رسيد و همه موسسات، شرکت‌های دولتی، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها و موسساتی را که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند را ملزم به اجرای دقیق آن کرد.شفاف‌ و مستندسازی‌ نحوة‌ ارائة‌ خدمات‌ به‌ ارباب ‌رجوع، اطلاع‌رسانی‌ از نحوة‌ ارائة‌ خدمات‌ به‌ مردم‌، تدوين منشوراخلاقي سازمان در ارتباط با مردم، بهبود و اصلاح‌ روش‌های‌ ارائة‌ خدمات‌ به‌ مردم، نظرسنجی‌ از مردم، نظارت‌ بر حسن‌ رفتار کارکنان‌ دستگاههای‌ اجرائی‌ با مردم‌، تشویق‌ و تقدیر از مدیران‌ وکارکنان‌ موفق‌ و برخورد قانونی‌ با مدیران وکارکنانی‌ که‌ موجب‌ نارضایتی‌ مردم‌ می‌گردند از جمله مواردي است كه در طرح تكريم ارباب رجوع مورد تاكيد قرار گرفتند.

بعد ها در تير ماه سال 1382 طرح تكريم ارباب رجوع اصلاح  و مقرر شد سازمان مدیریت و برنامه ‏ریزی کشور بتواند به منظور تسریع در انجام امور مربوط به سنجش میزان رضایت مردم از دستگاههای اجرایی، ملی و استانی بر حسب مورد از توان و ظرفیت سایر مؤسسات آموزشی، پژوهشی و افکارسنجی دولتی یا غیردولتی نیز استفاده نماید كه اين مهم بيانگرافكار سنجي و حركت در جهت اصلاح نتايج حاصل از اين افكار سنجي در رفع مشكلات احتنمالي از پيش پاي طرح تكري ارباب رجوع است.

وزرات تعاون،كار و رفاه اجتماعي از جمله وزارتخانه هايي است كه طيف وسيع و متنوعي از مردم كشور با آن داراي تعامل هستند و از زير مجموعه هاي آن مي توان به سازمان تامين اجتماعي ، صندوق بازنشستگي كشوري، سازمان فني و حرفه اي، صندوق بيمه روستائيان و عشاير، سازمان بهزيستي ، صندوق كارآفريني اميد،اتاق تعاون وچند بانك اشاره كرد و مي توان گفت حدود 70 درصد مردم با اين وزارتخانه و زير مجموعه هاي آن سر وكار دارند و تكريم ارباب رجوع در اين وزارتخانه مي تواند نقش بارزي در رضايتمندي مردم از دولت داشته باشد.

از سوي ديگر بر اساس آخرين آمار اعلامي، سازمان تامين اجتماعي به تنهايي با  حدود 44 ميليون و 137 هزار نفر تحت پوشش بيش از نيمي از جمعيت كشور را تحت پوشش دارد و مي تواند نقطه ضعف يا قوت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در طرح تكريم ارباب رجوع باشد هر چند محمد شريعتمداري وزير تعاون، كار ور فاه در طرح تكريم ارباب رجوع بايد جدي تر از گذشته بوده و تمامي زير مجموعه هاي وزارتخانه را ملزم به اقدام فعال در اين زمينه كند و تنها به سازمان تامين اجتماعي بسنده نكند.

اظهارات محمد شریعتمداری وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در همایش سراسری مدیران سازمان تامين اجتماعي در شهريور ماه سال 98 مبني بر اين كه' سنجش رضایتمندی مردم از خدمات تامین اجتماعی باید مورد توجه سازمان تامین اجتماعی باشد و احساسات مردم نسبت به اين سازمان باید به صورت نظام مند سنجش و نظرات مردم دریافت شود و به صورت فصلی اجرا و امکان مقایسه فراهم شود' بيانگر توجه جدي وي به رضايتمندي مردم و درك جايگاه ويژه سازمان تامين اجتماعي در كشور است اما به نظر مي رسد در حال حاضر وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نياز دارد تا با بخشنامه اي جديد، طرح تكريم ارباب رجوع از بايگاني وزارتخانه و سازمان هاي زير مجموعه خارج شده و حساسيت كم شده به اجراي اين طرج مجددا احيا شود.

بر اساس نتايج حاصله از ارزيابي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور در سال 1382 ، ادارات كل تامين اجتماعي استانهاي سراسر كشور بويژه مديريتهاي درمان تامين اجتماعي به دليل انجام اقدامات مفيد و موثري از قبيل اطلاع رساني مناسب به مراجعين در زمينه نحوه ارائه خدمات از طريق تنظيم بروشور، آموزش كاركنان به منظورايجاد برخورد مشفقانه و مناسب با ارباب رجوع، نظر خواهي از مراجعين درباره نحوه ارائه خدمات و برخورد با كاركنان خاطي حايز رتبه اول در ميان حدود 100 دستگاه اجرايي در سراسر كشور شدند.

هر چند جسته و گريخته شاهد تكريم ارباب رجوع در برخي شعبه ها و مراكز درماني و بيمارستان هاي سازمان تامين اجتماعي هستيم اما در مجموع به نظر مي رسد كه احياي اين طرح نيازمند توجه ويژه دكتر مصطفي سالاري مدير عامل سازمان تامين اجتماعي و حتي تشكيل كارگروهي به رياست خود وي براي احيا و نظارت بر اجراي درست و صحيح آن باشد تا با تشويق واحدهاي بيمه اي و درماني فعال و ايجاد انگيزه براي واحدهاي كم كار، شاهد تكريم بيشتر ارباب رجوع در اين سازمان باشيم.

تشكلات كارگري و كارفرمايي مي توانند شاخص خوبي براي سنجش ميزان رضايتمندي جمعيت 44 ميليوني تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي باشند اما بازگشت سازمان تامين اجتماعي به روزهاي اوج خود در طرح تكريم ارباب رجوع بدون توجه به انتخاب مديران ضد فساد بدون تعارض منافع، پرداخت بدهي دولت به سازمان تامين اجتماعي، سه جانبه گرايي و احياي شوراي عالي تامين اجتماعي، اصلاح قوانين و بخشنامه ها، استفاده حداكثري از فناوري هاي نوين، شفاف سازي امور و آموزش نيروي انساني نمي تواند راه به جايي ببرد چرا كه بدون وجود ابراز مناسب رضايمندي ارباب رجوع نيز حاصل نخواهد شد و اگر هم بشود ماندگار نخواهد بود.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه بیمه پارسیان سازمان تامین اجتماعی بانک  کارآفرین بانک گردشگری بیمه سینا بانک صادارت ایران بیمه کوثر موسسه ملل بانک سینا بانک پارسیان بیمه پارسیان
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها