خبر فوری

۱۳۹۸ شنبه ۷ دي چاپ
احمدی‌نژادسازی از روحانی

تصویب کلیات بودجه با تهدید به استعفای روحانی / گروه فشار علیه بودجه

تصویب کلیات بودجه با تهدید به  استعفای روحانی / گروه فشار علیه بودجه

اقتصاد میهن: استعفا، استعفا و بازهم استعفا؛ کلیدواژه‌ای پرتکرار در سپهر این روز‌های سیاست ایران. کلیدواژه‌ای که این روز‌ها بیش از هر فردی درباره عالی‌ترین مقام اجرایی به کار برده می‌شود ولی با این تفاوت که اگر تا دیروز ازسوی محمود احمدی‌نژاد و یارانش به زبان آورده می‌شد، این روز‌ها مرز‌های اصولگرایی را در نوردیده و دست‌کم از سوی برخی تک‌چهره‌های اصلاح‌طلب نیز منتقل شده تا دو قطبی اصلاح‌طلب و اصولگرا حداقل در این مورد خاص به‌طور تام و تمام رعایت نشده باشد.

نصرالله پژمان‌فر، نماینده اصولگرا و عضو جبهه پایداری مشهد در مجلس آخرین کسی است که با استفاده از کلیدواژه «استعفا» جنجال‌ساز شده و نه فقط شخص حسن روحانی، بلکه محمدباقر نوبخت، به عنوان یکی از اعضای حلقه اعتدال و توسعه‌ای‌های فعال در پاستور و رییس سازمان برنامه و بودجه را نیز هدف قرار داده است، اما این‌بار با بهانه‌ای اقتصادی؛ «بودجه ۹۹«.

لایحه بودجه سال ۹۹ هفدهم آذرماه پس از سخنرانی ۴۵ دقیقه‌ای رییس‌جمهوری در حالی تقدیم مجلس شد که از همان نخستین ساعات انتشار متن کامل آن با انتقادات بسیاری مواجه شد. طنازان فضای مجازی حجم کمتر صفحات بودجه در قیاس با سال گذشته را نشانه‌ای از احوال ناخوشایند اقتصاد ایران می‌دانستند ولی در نقطه مقابل ناظران به اختصاص بودجه‌های چند ده میلیارد تومانی به موسسات مذهبی و نهاد‌های به اصطلاح فرهنگی اشاره کرده و از دولت بابت ادامه روند دولت‌های پیشین انتقاد کردند. در این میان و پس از تشکیل کمیسیون تلفیق بودجه ۹۹ طیف جدیدی به جمع مخالفان لایحه بودجه پیوست. طیفی که از ابتدای دولت حسن روحانی تاکنون مهم‌ترین نشانه حیاتش، انتقاد از دولت و مخالفت با طرح‌ها و برنامه‌های پاستورنشینان بود.

یک سازمان علیه یک بودجه

همه ساله پس از انتشار متن کامل لایحه بودجه، نشست‌های تخصصی برای بررسی ابعاد پنهان و زوایای تخصصی‌تر اصلی‌ترین سند مالی جمهوری اسلامی برگزار می‌شود ولی این‌بار نشست‌ها نه‌تن‌ها رنگ و بوی اقتصادی نداشت، بلکه عملا به محفلی برای انتقادات جناحی علیه دولت تبدیل شد. یکی از مهم‌ترین این نشست‌ها درست ظهر روزی برگزار شد که کمیسیون تلفیق بودجه با حضور محمد باقر نوبخت و بیژن نامدار زنگنه، رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر نفت جلسه‌ای برای تعیین تکلیف کلیات بودجه سال آینده را ترتیب داده بود. در نشست مدنظر سعیدجلیلی اصلی‌ترین سخنران است و چهره‌هایی، چون نصرالله پژمان‌فر، ابوالفضل ابوترابی‌فرد، محمدعلی پورمختار، محمدابراهیم رضایی و جمعی دیگر از نمایندگان اصولگرای مجلس حاضرند. تقریبا تمام مطالب منتشر شده از این نشست از قول سعید جلیلی و درباب مساله FATF و لوایح الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی پالرمو و CFT است ولی عنوان این نشست «بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۹» است.

 اینکه ماحصل نشست اصلی‌ترین طیف مخالف دولت درباره بودجه چه بوده، نیاز به توضیح و تفسیر آن‌چنانی ندارد ولی نکته قابل‌توجه آنکه از میان حاضران در نشست برگزار شده با سعید جلیلی، دست‌کم ۳ نفر یعنی پژمان‌فر، رضایی و پورمختار در کمیسیون تلفیق حاضرند و این یعنی ۳ رای مخالف احتمالی. اما ماجرا فقط به ارایه رای منفی به کلیات لایحه بودجه محدود نشده و از دل آن پروژه‌ای جدید آغاز می‌شود؛ «احمدی‌نژادسازی از روحانی».

تهدید «خانه‌نشینی»

اولین و آخرین رییس‌جمهوری ایران که دست‌کم خانه‌نشینی‌اش تایید شد، محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری است که روزگاری محبوب اصولگرایان به‌ویژه جبهه پایداری بود ولی پس از ۱۱ روز دوری‌اش از پاستور، همه‌چیز به فراموشی سپرده شد تا رسانه‌های حامی این جریان سیاسی امروز تندترین مواضع را علیه رییس دولت‌های نهم و دهم اتخاذ کنند. اما حالا چندسالی از خانه‌نشینی احمدی‌نژاد گذشته و روابط میان روحانی درقامت رییس‌جمهوری با رهبری نیز در بهترین حالت خود به سر می‌برد، اما از قرار معلوم هنوز هستند جریان‌هایی که با بهره‌گیری از «کلیدواژه» استعفا، از خانه‌نشینی رییس قوه مجریه سخن می‌گویند.

 «تهدید روحانی به استعفا، نمایندگان را از رد کلیات بودجه منصرف کرد»؛ این عنوان گزارش رجانیوز به عنوان پایگاه اطلاع‌رسانی نزدیک به سعید جلیلی و جبهه پایداری است که به نقل از نصرالله پژمان‌فر آورده شده است. او تهدید روحانی را «خانه‌نشینی» و انتشار «کلیپ» عنوان کرده و به نقل از نوبخت آورده است که «اگر آقای روحانی در خانه بنشیند و یک کلیپ درست کند و بگوید: مردم! یک راه دیگری وجود داشت که نگذاشتند من این راه را بروم! آن موقع ببینید چه مشکلاتی پیش می‌آید!» این نماینده مجلس درباب چرایی برگزاری نشست محرمانه در کمیسیون تلفیق میان نمایندگان پارلمان و پاستور گفته است: «از اول هم این صحبت‌ها برای این بود که رای نماینده را تغییر دهد. به همین دلیل غیر نماینده‌ها را بیرون کردند و جلسه را به نوعی محرمانه کردند!»

تکذیب پس از تکذیب

اینکه رییس سازمان برنامه و بودجه در کمیسیون تلفیق با حضور طیف‌های مختلف نمایندگان خواستار برگزاری نشست محرمانه شود و طی آن اعضا را به «استعفا» و «خانه‌نشینی» رییس‌جمهوری و متعاقبا «بیان حقایق» تهدید کند، آنقدر دور از انتظار است که نتوان به سادگی آن را پذیرفت هرچند که سابقه گوینده این مطالب و عناد همیشگی آنان با اهالی دولت «تدبیر» خود مزید بر علت است. با این حال، اما چندان طول نکشید که تکذیبیه‌ها یکی پس از دیگری از راه رسید.نخستین‌بار قاسم میرزایی‌نیکو در اظهاراتی که ایسنا آن را منتشر کرد صراحتا پژمان‌فر را به «بی‌اخلاقی» متهم کرد. محمد کاظمی، نماینده ملایر و دیگر عضو کمیسیون تلفیق نیز از پایه و اساس بیان مطالبی درباره استعفا و کناره‌گیری روحانی در صورت رد لایحه بودجه در این کمیسیون را تکذیب کرد.

 تکذیب‌ها، اما ادامه یافت تا جایی که شخص محمدباقر نوبخت در صفحه توییتر خود ضمن رد مطالب مطرح شده نوشت: «دروغی، چون «تهدید به استعفای رییس‌جمهوری برای تصویب کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق»! را نیز منتشر کرده‌اند که فراتر از کذب و مضحک بودنش، اهانتی آشکار به همکاران خودشان در مجلس است. آیا نمایندگان محترم مجلس چنین راحت مرعوب تهدید‌های تخیلی می‌شوند؟!»

فشار‌های پیامکی و تریبونی

در این میان، اما اظهارات میرزایی‌نیکو پرده از فشار‌های پیامکی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رد کلیات لایحه بودجه برداشت. او به ایسنا گفته است که در طول این مدت «بیش از ۱۰۰ پیامک برای رد کلیات بودجه دریافت» کرده است. موضوعی که فاطمه حسینی نیز در جریان گفت‌وگوی خود به آن اشاره کرده و از تلاش‌های «سازمان‌یافته» برای «رد کلیات لایحه بودجه ۹۹» در کمیسیون تلفیق خبر می‌دهد.این عضو کمیسیون تلفیق مجلس همچنین دلیل این فشار‌ها به کمیسیون تلفیق را از یک سو «انتخاباتی» خوانده و از سوی دیگر موضوع تخریب پارلمان را پیش کشیده و معتقد است که طیف پژمان‌فر چه در درون و چه بیرون پارلمان خواستار «عدم بررسی بودجه ۹۹ در مجلس دهم» هستند.اظهارات حسینی از آن جهت قابل تامل است که روز گذشته تریبون‌های نماز جمعه نیز همراستا با مخالفان دولت به انتقاد از کلیات بودجه ۹۹ و تصویب آن در مجلس پرداخت.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد صراحتا بودجه ۹۹ را «تصویب‌نشدنی» خواند و تاکید کرد: «این بودجه‌ای که ارایه شده بودجه یک کشور در حال جنگ اقتصادی است؟ ما در جنگ اقتصادی هستیم و بودجه‌ای که مورد مصرفش شرکت‌های دولتی است در حالی که دو هفته پیش رییس دیوان محاسبات در مجلس اعلام کرد بیش از ۵۰ درصد این شرکت‌ها زیان‌ده هستند. بودجه مال این مردم گرفتار در چنگ دشمن است. شما منابع درآمدی بودجه را چه دیدید؟ آیا بودجه متکی به فروش یک میلیون بشکه نفت با بودجه شرایط جنگ اقتصادی تطابق دارد؟ این چه بودجه‌ای است که شما کلیات آن را تصویب کردید؟ این بودجه کسری دارد؛ این کسری چگونه قرار است تامین شود؟ تا کی قرار است پول بدون پشتوانه چاپ شود و ارزش پول ملی کاهش پیدا کند؟ شما نمایندگان از خدا بترسید؛ این بودجه تصویب شدنی نیست

 همسو با خطیب نماز جمعه مشهد، کاظم صدیقی، خطیب نماز جمعه تهران نیز بودجه ۹۹ را مغایر با «بیانات رهبری» خواند و متذکر شد: «رهبری گفتند بودجه سال ۹۸ را اصلاح کنید نه دولت و نه مجلس اهتمامی نداشتند. بودجه ۹۹ هم همین است. باید اقتصاد مقاومتی محور طرح بودجه قرار می‌گرفت که متاسفانه این کار انجام نشده است.» بدین‌ترتیب و با درنظرگیری این فشار‌ها به نظر می‌رسد بودجه ۹۹ در مرحله اول، برای تصویب کلیات در صحن علنی و در مرحله دوم، تصویب جزییات در صحن کار سختی در پیش داشته باشد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک ملی ایران بانک  گردشگری بانک پارسیان موسسه ملل بانک سپه بانک آینده بانک سامان شرکت بیمه کوثر بیمه سینا
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها