۱۳۹۸ شنبه ۹ آذر چاپ

مهر سکوت مجلس بر گزارش سانحه ریلی سمنان/ شفاف سازی ممنوع!

مهر سکوت مجلس بر گزارش سانحه ریلی  سمنان/ شفاف سازی ممنوع!

اقتصاد میهن: گزارشی که کمیسیون عمران مجلس از سانحه ریلی ۵ آذر ۹۵ در سمنان که ۱۵۰ کشته و مصدوم داشت، تهیه کرده و قرار بود ۲۶ آبان در صحن علنی قرائت شود، برای همیشه از دستور کار مجلس خارج شد.

پنجم آذر یادآور حادثه تلخ و دردناک برخورد دو قطار مسافربری در محور تبریز- مشهد در ایستگاه هفت خوان از توابع شهرستان دامغان در سال ۹۵ است.قطار حامل مسافران آذربایجان شرقی که از پیاده روی اربعین حسینی (ع) بازگشته بودند و می خواستند در شب شهادت علی بن موسی الرضا (ع) عازم مشهد شوند ، در ایستگاه هفت خوان (محور ریلی دامغان به سمنان) توقف کرده و به دلیل از کار افتادن دستگاه های CTC (کنترل ترافیک متمرکز) و ATC (سیستم کنترل خودکار قطار)، مأموران مرکز کنترل نتوانستند راهبر قطار سمنان - مشهد را از توقف قطار تبریز - مشهد در همان خط مطلع کنند.با برخوردی که میان دو قطار در ساعت ۷:۲۲ دقیقه صبح ۵ آذر صورت گرفت،  سه واگن انتهایی قطار تبریز دچار حریق شد و در اثر آن، ۴۷ تن از هموطنان کشته و ۱۰۳ تن دیگر زخمی شدند.

گزارش کمیسیون سوانح راه آهن

بر اساس گزارشی که کمیسیون عالی سوانح ریلی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در همان سال منتشر کرد، قطار سمنان - مشهد ۸ دقیقه قبل از سانحه به دلیل آنکه سیستم کنترل خودکار قطار (ATC) روشن شده بود، توقف  و به مرکز کنترل ترافیک متمرکز اعلام و کسب تکلیف می کند؛ اما اپراتور مرکز کنترل ترافیک ریلی رأسا مجوز خاموش کردن ATC را به راهبر قطار سمنان - مشهد اعلام می کند که درنتیجه با سرعت ۱۲۳ کیلومتر بر ساعت با قطار تبریز که در ایستگاه هفت خوان توقف داشت، برخورد کرده و سه واگن انتهایی قطار حامل مسافران آذربایجان شرقی به کام آتش فرو می رود.

و ناگهان قرائت گزارش از دستور کار صحن علنی خارج شد ...

بلافاصله پس از سانحه، کمیسیون عمران مجلس مامور به تهیه گزارشی در این خصوص شد و به سرعت گزارش تهیه شد ولی هر بار قرائت آن به تعویق می افتاد؛ اما نهایتا پس از سه سال قرار بود در روز ۲۶ آبان در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد؛ اما مسعود پزشکیان در همان روز که ریاست جلسه را بر عهده داشت، اعلام کرد بر اساس تصمیم هیئت رئیسه مجلس، قرائت گزارش کمیسیون عمران درباره سانحه ۵ آذر ۹۵، از دستور کار مجلس خارج شده است.

اظهارات آخوندی داغ بازماندگان را تازه تر کرد: همه کشته شدگان بیمه بودند!

پس از آنکه عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی خود را در جمعه سیاه برفی ۵ آذر ۹۵ به محل سانحه رساند، در اظهار نظری که داغ بازماندگان را تازه تر کرد، اعلام کرد خوشبختانه (!) همه کشته شدگان بیمه بوده اند و دیه متوفیان به بازماندگان آنها پرداخت خواهد شد! اگرچه این اظهارات آخوندی سبب شد تا نمایندگان مجلس در استیضاح وی مصمم تر شوند، اما با عذرخواهی وی و همچنین مذاکراتی که با نمایندگان صورت گرفت، سید محسن پورسیدآقایی مدیرعامل وقت شرکت راه آهن در همان جمعه شب ۵ آذر ۹۵ با حضور در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما به صورت زنده استعفای خود را به عموم مردم اعلام کرد؛ نمایشی که با قربانی کردن معاون وزیر، ماندگاری وزیر را تضمین کرد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه بانک سینا بیمه سینا شرکت بیمه کوثر بانک صادارت ایران بانک دی سازمان خصوصی سازی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها