۱۳۹۸ يکشنبه ۱۴ مهر چاپ

معاملات آتی پسته از هفته آینده در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود

معاملات آتی پسته از هفته آینده در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود

اقتصاد میهن: سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از راه اندازی قراردادهای آتی پسته از هفته آینده در بورس کالای ایران خبر داد.

علیرضا ناصرپور با اشاره به شروع معاملات گواهی سپرده پسته فندقی 32-30 از هفته گذشته در بورس کالا گفت: قرارداد آتی پسته فندقی 32-30 با سررسید آذر ماه 1398 از هفته آینده در بورس کالا راه اندازی می شود و در ادامه سررسیدهای دیگری نیز به این بازار اضافه می شود. سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران افزود: اندازه قرارداد آتی پسته 100 کیلوگرم بوده و مبنای تحویل در بازار گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی، محصول پسته فندقی در سایز استاندارد 32-30 به عنوان دارایی پایه در نظر گرفته شده است؛ این در حالی است که قابلیت تحویل با دیگر سایزهای دارای استاندارد بورس یعنی گرید 30-28 نیز وجود دارد.

ناصرپور اظهار داشت: در زعفران به ازای هر گرید یک قرارداد آتی راه اندازی شد، اما در پسته برای اولین بار استاندارد قرارداد آتی 32-30 در نظر گرفته شده است و قرار نیست برای سایر گریدهای پسته قرارداد آتی جدیدی تعریف شود. زیرا پرحجم ترین نوع پسته تولیدی با سهم 60 درصدی کل تولید کشور، پسته فندقی بوده که در این میان 40 درصد کل تولید پسته کشور فندقی دهان باز است؛ بنابراین این نوع پسته مبنای تحویل در قراردادهای آتی خواهد بود.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه بانک ملی ایران بانک سینا بانک سامان شرکت بیمه کوثر بیمه سینا بانک صادارت ایران بانک دی
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها