خبر فوری

۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۷ مرداد چاپ
برنامه «توریست جایگزین» به اجرا درآمد

عبور گردشگری از دیوار تحریم

عبور گردشگری از دیوار تحریم

اقتصاد میهن: ستاد بررسی نحوه خنثی‌سازی اثر تحریم آمریکا بر جریان ورود توریست خارجی به کشور، برنامه «توریست جایگزین» را به سازمان گردشگری پیشنهاد کرده که اجرای آن در بهار امسال، رشد آمار سفرها از برخی کشورهای منطقه به ایران را به همراه داشته است.

در برنامه تازه به اجرا درآمده از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای عبور از دیوار تحریم، «کشورهای منطقه» به‌عنوان مبادی هدف برای جذب بیشتر گردشگر خارجی تعریف شده است. برای جلب این گروه از گردشگران قرار است «تبلیغات مستقیم» درباره ظرفیت‌ها و استعدادهای شهرها و روستاهای ایران برای گردشگری از طریق حضور تیم‌های تخصصی در خاک کشورهای مبدا صورت گیرد. همچنین لغو روادید یا کاهش هزینه آن نیز اقدام دیگری در مسیر اجرای برنامه «توریست جایگزین» است. اخیرا یک تشکل فعال در حوزه گردشگری از کاهش آمار سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به کشور خبر داده و البته در ادامه اعلام کرده بود مسافرت‌های ترکیبی زیارتی-تفریحی و گردشگریسلامت از برخی کشورهای اطراف به ایران افزایش پیدا کرده است.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با تشریح شکل تاثیرگذاری خروج آمریکا از برجام بر بازار گردشگری و روند ورود توریست خارجی به کشور اعلام کرد: «تحریم‌ها تا حدودی تاثیرگذار بوده است به ‌ویژه در زمینه پروازها و خصوصا پروازهای مستقیم به ایران که یکی از مولفه‌های گردشگری خارجی و توسعه این بازار است. برخی از پروازها قطع شد و برخی دیگر کاهش یافت؛ اما با این حال در سازمان میراث‌فرهنگی کشور از انتهای سال ۹۶ که بحث تحریم‌ها و خروج از برجام ازسوی آمریکا مطرح شد، ستادی تشکیل شد تا روی راهکارهای مختلفی در این خصوص مطالعه و اندیشه کند

علی‌اصغر مونسان ، در حاشیه بازدید از مناطق گردشگری استان گیلان درباره اقداماتی که سازمان گردشگری برای عبور از دیوار تحریم بابت حفظ جریان ورود توریست خارجی انجام داده است، گفت: مطابق جمع‌بندی‌هایی که انجام شد، تمرکز بر جذب گردشگری منطقه‌ای را افزایش دادیم و کشورهای هدف جدیدی را به برنامه جذب اضافه کردیم.  از جمله اقداماتی که برای رونق‌بخشی به ورود گردشگر از کشورهای منطقه تاکنون انجام شده، «لغو روادید یک‌طرفه توسط ایران یا کاهش هزینه روادید برای کشورهای مبدا» است.

مونسان در این باره تصریح کرد: هزینه‌های روادید کشور عراق صفر شده است و با عمان لغو روادید یک‌طرفه صورت گرفته است. نتیجه این اقدام در یک نمونه طی سه ماه نخست سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷ به افزایش چشمگیر ورود گردشگر از عمان به ایران انجامید به‌طوری‌که از حدود ۲ هزار و ۷۰۰ گردشگر در بهار سال گذشته به بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر در بهار امسال از مبدا عمان رسیده‌ایم.

بهار امسال ورود توریست خارجی به کشور بیش از ۴۰ درصد نسبت به بهار سال گذشته افزایش پیدا کرد و تعداد گردشگران خارجی از مرز ۲ میلیون نفر گذشت. دولت اخیرا نیز لغو یک‌طرفه روادید با کشور چین را انجام داده است. چین ۱۵۰ میلیون نفر گردشگر خروجی در سال ۲۰۱۸ میلادی داشته که از نگاه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران، این کشور می‌تواند به یک مبدا اصلی برای ورود گردشگر تبدیل شود. معاونرئیس‌جمهور در امور گردشگری درباره تدابیر آماده اجرا برای رونق ورود گردشگر چینی به کشور گفت: به‌ زودی حجم تبلیغات وسیعی را در چین به اجرا درمی‌آوریم و گروه‌های مختلف گردشگری ایران اجرای برنامه‌های متنوعی را در کشور چین برای معرفی جاذبه‌های ایران برگزار خواهند کرد.

دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک ملی ایران بانک  گردشگری بانک پارسیان موسسه ملل بانک سپه بانک آینده بانک سامان شرکت بیمه کوثر بیمه سینا
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها