۱۳۹۸ پنج شنبه ۲ خرداد چاپ

راه حل جدید سازمان اورژانس برای افراد مسموم شده با الکل

راه حل جدید سازمان اورژانس برای افراد مسموم شده با الکل

اقتصاد میهن: رییس سازمان اورژانس کشور از راه‌اندازی مرکز مشاوره و ارتباطات تخصصی (دیسپچ) اورژانس برای افراد دچار مسمومیت خبر داد.

بنظر می رسد آمار نه چندان شفاف، اما رو به تزاید مصرف الکل در کشور و متأسفانه مرگ و میر حاصل از مصرف مشروبات الکلی تقلبی و مسمومیت های سنگین آن، وزارت بهداشت و نهادهای وابسته به آن از جمله اورژانس کشور را واداشته تا به فکر راه حل امدادی برای رسیدگی به افراد و بیماران نیازمند به رسیدگی فوری در این زمینه کند. گرچه سامانه اطلاع رسانی وبدا از اشاره مستقیم به این موضوع پرهیز کرده اما از سخنان رئیس سازمان اورژانس، پیداست یکی از عوامل مهم راه اندازی مرکز مشاوره تخصصی مسمومیت، به همین دلیل باشد.

 پیرحسین کولیوند درباره راه‌اندازی دیسپچ (مرکز مشاوره و ارتباطات تخصصی) ویژه افراد دچار مسمومیت گفت: این دیسپچ با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت، سازمان اورژانس، دانشگاه شهید بهشتی و بیمارستان لقمان حکیم راه اندازی می‌شود.

رییس سازمان اورژانس کشور ادامه داد: برای این منظور فضایی مناسب در بیمارستان لقمان حکیم ایجاد شده است که تکنسین‌های اورژانس و پزشکان متخصص به‌زودی در آن مستقر می‌شوند.وی درباره آموزش‌های لازم افراد حاضر در این مرکز گفت: تکنسین‌های مستقر بعد از گذراندن آموزش‌های ویژه در زمینه مسمومیت و پزشکان متخصص بعد از طی دوره آشنایی با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری آمبولانس‌ها در این مکان مستقر خواهند شد.

رییس سازمان اورژانس کشور در خصوص نحوه عملکرد دیسپچ اظهارکرد: به محض اینکه برای فرد دچار علائم مسمومیت درخواستی از سوی ١١۵ شود بعد از رسیدن نیرو‌های اورژانس به آن محل و انجام اقدامات اولیه درمانی بلافاصله با این دیسپچ تماس گرفته می‌شود و تکنسین‌ها و متخصصانی که به‌صورت ۲۴ ساعته در آن محل حضور دارند به‌صورت تریاژ تلفنی نیرو‌های آمبولانس را راهنمایی می‌کنند که در آن لحظه چه کار‌هایی را انجام دهند سپس به بیمارستان مربوطه اعلام می‌کنند که بیماری با این مشخصات در حال انتقال است و بیمار نیز بدون اتلاف وقت و از همان لحظه آغاز عملیات در صحنه حادثه تحت درمان قرار می‌گیرد.

کولیوند دسترسی سریع و آسان بیماران به پزشک فوق تخصص مسمومیت و تسریع در روند درمان بیماران را از مزایای این طرح عنوان کرد. بنابر اعلام وزارت بهداشت، رییس سازمان اورژانس کشور در پایان گفت: این طرح با تامین بودجه مورد نیاز و مکان مناسب در کمتر از دو ماه آینده اجرایی خواهد شد.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه بانک دی بانک سینا بانک ملی ایران سازمان خصوصی سازی پست بانک ایران
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها