۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ فروردين چاپ

شرایط خرید سهام بانک‌های نظامی

شرایط خرید سهام بانک‌های نظامی

اقتصاد میهن: ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه که اسفندماه سال ۹۷ قطعی شد، وارد مرحله اجرایی شده و حالا نوبت به بازخرید سهام این بانک‌ها در بورس است. هر کدام از پنج بانک قوامین، مهر اقتصاد، انصار، حکمت ایرانیان و موسسه اعتباری کوثر، نماد خودشان را در بازار بورس داشتند و از طریق آن سهام‌دار جذب کرده بودند.

حالا تقریبا یکی دو سال از توقف فعالیت این نماد‌ها در بورس می‌گذرد و بر اساس اطلاعیه‌ای که این بانک‌ها صادر کرده‌اند از ۱۸ فروردین ۹۸ تا ۳۰ روز کاری بعد یعنی ۲۹ اردیبهشت‌ماه، سهام این پنج بانک و موسسه اعتباری توسط شرکتهای تعیین شده خریداری می‌شود. شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره شرایط انتقال سهام بانک‌های ادغام شده در گفتگو با ایبنا می‌گوید انتقال سهام افرادی که سهامدار بانک‌های ادغام شده در بانک سپه هستند با مجوز شورای عالی بورس برای نقل و انتقال خارج از ساعت دریافت شده است. این سهام با حداکثر قیمت اسمی یا قیمت قبل از بسته شدن منتقل می‌شود و تصمیم گیری به نفع سهامداران است.

 به گفته او هر کدام از سهام‌داران می‌توانند سهام خود را مطابق شرایط اعلام شده بفروشند. رئیس سازمان بورس می‌گوید فرم‌هایی برای این نقل و انتقال‌ها طراحی کرده‌ایم. این فرم‌ها در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد و آنان با اختیارات خودشان می‌توانند سهام خود را واگذار کنند و اگر تمایل نداشته باشند باید منتظر کار کارشناسی دادگستری باشند که در خصوص سود و زیان این بانک‌ها بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و تصمیم‌گیری می‌کند و هر حقوقی که به این افراد تعلق بگیرد به آن‌ها ارائه می‌شود. محمدی می‌گوید اگر افرادی شکایت داشته باشند قوه قضائیه شعبه‌ای را انتخاب می‌کند که این افراد می‌توانند برای شکایات خود به آن مراجعه کنند.

شرایط خرید سهام بانک حکمت ایرانیان

آنطور که اطلاعیه‌های بانک حکمت ایرانیان نشان می‌دهد، قرار است از ۱۸ فروردین هر سهم این شرکت در بورس با قیمت ۷۸ تومان و هشت ریال خریداری می‌شود. البته این نرخ برای سهامداران حقوقی تعیین شده و سهامداران حقیقی می‌توانند سهام خود را با قیمت ۱۰۰ تومان بفروشند. شرکت توسعه فناوری و تجارت با کد معاملاتی ۱۵۱۱۱ متولی خرید سهام از سهامداران این بانک در بورس است. شرکت سهامی بانک حکمت ایرانیان شش میلیارد سهم در بازار بورس عرضه کرده و در تاریخ ۲۴ تیرماه سال ۹۷ آخرین معامله روی سهام این نماد انجام شده است. قیمت هر سهم بانک حکمت ایرانیان در آخرین روز فعالیت در بازار دوم فرابورس معادل ۷۸ تومان و هشت ریال بود.

شرایط خرید سهام بانک مهر اقتصاد

اطلاعیه بانک مهر اقتصاد درمورد شرایط خرید سهام این شرکت نشان می‌دهد قیمت خرید سهام متعلق به سهامداران حقیقی به ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» یا ارزش اسمی خواهد بود. به طوری که هر کدام از این دو رقم بالاتر باشد. همچنین قیمت خرید سهام اشخاص حقوقی که به نیرو‌های مسلح وابسته نیستند، به ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» تعیین شده است. شرکت نگین ساحل رویال که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک مهر اقتصاد است، سهام این بانک را خریداری می‌کند.

 علاوه بر این، بانک مهر اقتصاد اعلام کرده در صورتی که سهامداران در مهلت تعیین شده یعنی ۱۸ فروردین تا ۲۹ اردیبهشت برای فروش سهام خود اقدام نکنند، می‌توانند تا زمان ارزش‌گذاری سهام آن توسط کارشناسان رسمی و کشف ارزش ذاتی سهام صبر کرده و بعد از اعلام مبلغ کشف شده به صورتی که در آینده اعلام خواهد شد سهام خود را بفروشند. البته توجه داشته باشید که ممکن است قیمت کشف شده توسط کارشناسان کمتر از مبلغی باشد که در حال حاضر برای خرید سهام این بانک در نظر گرفته شده است. بانک مهر اقتصاد با نماد ومهر در بازار پایه فرابورس فعالیت داشت و معادل ۱۲ میلیارد از سهام این بانک در بورس عرضه شده است. آخرین معامله‌ای که روی سهام نماد ومهر انجام شد مربوط به تاریخ ۲۷ تیرماه سال ۹۶ است. از آن زمان تا به حال خرید و فروش سهام این نماد متوقف شده و ارزش هر سهم آن در تابلو ۷۱ تومان و پنج ریال است.

شرایط خرید سهام موسسه مالی و اعتباری کوثر

شرکت عصر تجارت اقتصاد که زیرمجموعه موسسه مالی و اعتباری کوثر است، از ۱۸ فروردین تا ۳۰ روز کاری بعد آن یعنی ۲۹ اردیبهشت‌ماه سهام این موسسه را خریداری می‌کند. قیمت خرید اعلام شده برای سهامداران حقیقی ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم است و اشخاص حقوقی سهامشان به ارزش تابلو در زمان توقف نمادخریداری می‌شود. موسسه مالی و اعتباری کوثر شش میلیارد سهم در بورس دارد و پیش از این با نماد وکوثر فعالیت می‌کرد. تا اینکه ۱۶ تیرماه سال ۹۷ آخرین معامله روی این نماد انجام شد و ارزش سهام این شرکت به ۵۸ تومان و هشت ریال رسید.

شرایط خرید سهام بانک انصار

اطلاعیه بانک انصار درمورد شرایط خرید سهام این شرکت نشان می‌دهد قیمت خرید سهام متعلق به سهامداران حقیقی ۲۰۸ تومان و شش ریال است و توسط شرکت ایرانیان اطلس خریداری می‌شود. علاوه بر این، بانک انصار اعلام کرده در صورتی که سهامداران در مهلت تعیین شده یعنی ۱۸ فروردین تا ۲۹ اردیبهشت برای فروش سهام خود اقدام نکنند، می‌توانند تا زمان ارزش‌گذاری سهام آن توسط کارشناسان رسمی و کشف ارزش ذاتی سهام صبر کرده و بعد از اعلام مبلغ کشف شده به صورتی که در آینده اعلام خواهد شد سهام خود را بفروشند. البته توجه داشته باشید که ممکن است قیمت کشف شده توسط کارشناسان کمتر از مبلغی باشد که در حال حاضر برای خرید سهام این بانک در نظر گرفته شده است.

بانک انصار با نماد وانصار تنها بانک بین این پنج بانک ادغام شده است که در حال حاضر در بازار اول بورس تهران و تابلو اصلی قرار دارد. این بانک ۱۰ میلیارد سهم به بازار بورس عرضه کرده و آخرین معامله‌ای که روی سهام نماد وانصار انجام شد مربوط به تاریخ سوم مردادماه سال ۹۶ است. از آن زمان تا به حال خرید و فروش سهام این نماد متوقف شده و ارزش هر سهم آن در تابلو ۲۰۸ تومان و شش ریال است.

شرایط خرید سهام بانک قوامین

 آنطور که اطلاعیه‌های بانک قوامین نشان می‌دهد، قرار است از ۱۸ فروردین هر سهم این شرکت در بورس با قیمتی که در زمان توقف نماد روی تابلو بورس قرار گرفت، خریداری می‌شود. البته این نرخ برای سهامداران حقوقی تعیین شده و سهامداران حقیقی می‌توانند سهام خود را با قیمت ۱۰۰ تومان بفروشند. شرکت حمل و نقل بین‌المللی خط صبا که زیر مجموعه بانک قوامین به حساب می‌آید، متولی خرید سهام از سهامداران این بانک در بورس است.

 علاوه بر این، بانک قوامین اعلام کرده در صورتی که سهامداران در مهلت تعیین شده یعنی ۱۸ فروردین تا ۲۹ اردیبهشت برای فروش سهام خود اقدام نکنند، می‌توانند تا زمان ارزش‌گذاری سهام آن توسط کارشناسان رسمی و کشف ارزش ذاتی سهام صبر کرده و بعد از اعلام مبلغ کشف شده به صورتی که در آینده اعلام خواهد شد سهام خود را بفروشند. البته توجه داشته باشید که ممکن است قیمت کشف شده توسط کارشناسان کمتر از مبلغی باشد که در حال حاضر برای خرید سهام این بانک در نظر گرفته شده است. شرکت سهامی بانک قوامین با نماد معاملاتی وقوام هشت میلیارد سهم در بازار بورس عرضه کرده و در تاریخ ۱۳ خردادماه سال ۹۶ آخرین معامله روی سهام این نماد انجام شده است. قیمت هر سهم بانک قوامین در آخرین روز فعالیت در بازار پایه فرابورس معادل ۶۲ تومان و چهار ریال بود.

کلید واژه‌ها:
دیدگاه کاربران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک سپه بانک دی بانک ملی ایران موسسه اعتباری ملل بانک پارسیان سازمان تامین اجتماعی سازمان خصوصی سازی پست بانک ایران
پربیننده‌ترین
آخرین خبرها